REKLAMA

Lewica przedstawiła propozycję nowego systemu podatkowego, który likwiduje obecne progi

2021-10-27 15:25
publikacja
2021-10-27 15:25
Lewica przedstawiła propozycję nowego systemu podatkowego, który likwiduje obecne progi
Lewica przedstawiła propozycję nowego systemu podatkowego, który likwiduje obecne progi
/ Lewica

Lewica przedstawiła w środę propozycje nowego systemu podatkowego, który likwiduje obecne progi i wprowadza stopniowy wzrost podatku PIT i CIT w zależności od wysokości dochodów osób fizycznych i firm, a także dojście do stawki VAT w wysokości 15 proc.

Przedstawiciele klubu Lewicy przedstawili podczas konferencji w Sejmie propozycję nowego systemu podatkowego, której celem jest to, by podatki były sprawiedliwe, proste i przejrzyste. Teraz ugrupowanie zamierza poddać swoje propozycje konsultacjom.

Uczestniczący w konferencji w trybie online były premier, były minister finansów, europoseł Marek Belka podkreślał, że propozycja Lewicy ma charakter długofalowy, całościowy, a wprowadzona zostanie w życie, kiedy będą takie możliwości polityczne.

Szef klubu Lewicy Krzysztof Gawkowski zaznaczył natomiast, że jego formacja stawia na progresywność systemu podatkowego tak, by był on sprawiedliwy. "Mamy do czynienia z wielką nierównością" - ocenił.

"Przyzwyczailiśmy się do systemu podatkowego, w którym biedniejszy płaci tyle, co bogatszy, a Lewica wprost i zawsze podkreślała: bogatszy powinien płacić większe podatki, a biedniejszy powinien być sprawiedliwie traktowany i to powinny być podatki pasujące do wynagrodzenia, które otrzymuje" - mówił Gawkowski.

Pierwsza część propozycji dotyczy podatku dochodowego od osób fizycznych (PIT). "Likwidujemy dzisiejsze progi podatkowe" - zapowiedział dyrektor ds. legislacyjnych w klubie Lewicy Dariusz Standerski.

Według propozycji Lewicy u podstawy systemu ma być kwota wolna od podatku w wysokości 30 tys. zł, czyli tak jak będzie to od 1 stycznia 2022 roku. Następnie opodatkowanie ma rosnąć wraz z dochodami podatnika zgodnie z opracowanym wzorem, w którym osoba zarabiająca 31 tys. zł rocznie będzie odprowadzać podatek w wysokości 1,6 proc., przy 45 tys. zł - 10 proc., od dochodu 180 tys. zł - 22,98 proc. i dalej obciążenie podatkowe rosnąć ma w zwalniającym tempie do 38,40 proc. dla dochodów w wysokości 500 tys. zł., a powyżej tej kwoty Lewica proponuje podatek w stałej wysokości 40 proc.

Standerski podkreślał, że takie rozwiązanie walczy z optymalizacją podatkową, bo ludzie nie będą unikać kolejnych progów.

Jak przekazał, w przypadku podatku od działalności gospodarczej (CIT) propozycja Lewicy jest podobna, a więc każdy podatnik jest małym podatnikiem do momentu przekroczenia limitu przychodów w wysokości 9 mln zł i dochodzie do 45 tys. zł i podatek ma wynosić od 0 do 9 proc., a powyżej tego limitu stawka podatku ma rosnąć proporcjonalnie. "Stawka podatku rośnie wraz z dochodami firmy" - powiedział Standerski.

Ponadto - poinformował - Lewica proponuje, aby podatek od towarów i usług (VAT) w jednolitej, podstawowej stawce 15 proc., ale przy zachowaniu stawki zerowej dla części obecnych produktów i usług, które powinny zostać wskazane w ramach konsultacji.

Do 15 proc. stawki dochodzono by rok do roku obniżając obecną stawkę 23 proc. o 1 punkt proc., a więc gdyby obniżać VAT od 2023 roku to do 15 proc. można by dojść w 2030 roku.

Koordynator projektu, poseł Dariusz Wieczorek zapowiedział, że Lewica chce przygotować dwa akty prawne: projekt ustawy o podatku od dochodów osobistych i projekt ustawy o podatku od dochodów z działalności gospodarczej.

Ekonomistka Hanna Kuzińska, profesor Akademii Leona Koźmińskiego podkreślała, że progresja podatkowa proponowana przez Lewicę jest powolna, a więc także sprawiedliwa społecznie.

Obecnie są dwa progi podatkowe przy podatku PIT – I dla dochodów rocznych do 85 528 zł (stawka 17 proc.) oraz II dla dochodów rocznych przekraczających tę sumę (17 proc. od kwoty 85 528 zł plus 32 proc. od nadwyżki powyżej 85 528 zł). W 2019 roku wprowadzono jeszcze 4 proc. tzw. podatek solidarnościowy dotyczący osób o dochodach rocznych przekraczających 1 mln zł. Stawka podatku CIT to 19 proc., mali podatnicy oraz rozpoczynający działalność płacą 9 proc. (PAP)

autor: Grzegorz Bruszewski

gb/ mok/

Źródło:PAP
Tematy
Otwórz konto w mBanku i zgarnij do 300 zł

Otwórz konto w mBanku i zgarnij do 300 zł

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki