REKLAMA

Lewica o oświadczeniu Kaczyńskiego: prezes PiS chce walczyć z prawami kobiet

2020-10-27 20:02
publikacja
2020-10-27 20:02
fot. Mateusz Włodarczyk / FORUM

Wicepremier Jarosław Kaczyński chce wojny, ale nie chce walczyć w sensie militarnym, ale chce walczyć z prawami człowieka i obywatela, prawami kobiet - oceniła we wtorek rzeczniczka Lewicy Anna Maria Żukowska.

Prezes PiS w oświadczeniu zamieszczonym w mediach społecznościowych odniósł się m.in. do ubiegłotygodniowego wyroku TK, który za niezgodny z konstytucją uznał przepis tzw. ustawy antyaborcyjnej z 1993 r., który dopuszcza przerwanie ciąży ze względu na ciężkie i nieodwracalne uszkodzenie płodu. Wyrok TK określił jako "całkowicie zgodny z konstytucją".

Kaczyński potępił jednocześnie trwające od zeszłego czwartku protesty przeciwników zaostrzenia prawa aborcyjnego. "Ci, którzy do nich wzywają, ale i także ci, którzy w nich uczestniczą, sprowadzają niebezpieczeństwo powszechne, a więc dopuszczają się poważnego przestępstwa" - oświadczył szef PiS. Wezwał też do obrony kościołów.

Żukowska oceniła podczas konferencji prasowej w Sejmie, że "wicepremier Jarosław Kaczyński chce wojny, ale nie chce walczyć w sensie militarnym, ale z wartościami, które jako Lewica reprezentujemy - prawa człowieka, prawa obywatelskie, prawa kobiet, praworządność, przestrzeganie konstytucji".

Posłanka Lewicy Joanny Scheuring-Wielgus nawiązała do apelu prezesa PiS ws. obrony kościołów. "Nigdy nie stanąłeś po stronie ofiar, dzieci zgwałconych przez księży, dzieci, które gwałcili księża, a biskupi przenosili (ich) z parafii do parafii. Nie masz prawa mówić, co kto ma robić" - zwróciła się do Jarosława Kaczyńskiego posłanka Lewicy.

"Nie można zrzucać na Lewicę odpowiedzialności za to, co się teraz dzieje. My będziemy bronić praw kobiet zawsze, nawet wtedy, kiedy kościół wzywa do walki z nimi, chwaląc decyzję pseudo Trybunału Konstytucyjnego, która mówi o tym, że kobiety mają być torturowane" - mówiła Żukowska.

Żukowska zapowiedziała, że "jeśli prezes PiS się nie cofnie, a prezes TK Julia Przyłębska opublikuje swoje pseudo orzeczenie, to Lewica wyjdzie na ulicę w obronie kobiet".(PAP)

autorzy: Iwona Pałczyńska, Mieczysław Rudy

ipa/ rud/ mrr/

Źródło:PAP
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Strajk Kobiet

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki