REKLAMA

Lewica chce zatrzymać karuzelę "tłustych kotów" w spółkach Skarbu Państwa. Zgłasza projekt ustawy

2021-08-04 13:14
publikacja
2021-08-04 13:14
Lewica chce zatrzymać karuzelę "tłustych kotów" w spółkach Skarbu Państwa. Zgłasza projekt ustawy
Lewica chce zatrzymać karuzelę "tłustych kotów" w spółkach Skarbu Państwa. Zgłasza projekt ustawy
fot. Arkadiusz Lawrywianiec / / Forum

Wprowadzenie jasnych i jawnych kryteriów oraz kontroli naboru do zarządów i rad nadzorczych spółek Skarbu Państwa zakłada projekt ustawy, którego złożenie zapowiedzieli w środę politycy Lewicy. Według nich zatrzyma on karuzelę "tłustych kotów" w spółkach SP, o co Lewica oskarżyła PiS.

Dariusz Wieczorek, sekretarz klubu Lewicy na konferencji prasowej w Sejmie mówił o tym, że obecnie w spółkach Skarbu Państwa co dwadzieścia dni dochodzi do zmiany obsady na stanowiskach kierowniczych, o co obwinił partię rządzącą - PiS. "Zarządzają tymi spółkami osoby kompletnie do tego nieprzygotowane. (...) ta karuzela stanowisk powoduje to, że spółki Skarbu Państwa nie funkcjonują normalnie" - ocenił.

Jako przykład podał Kazimierza Koralewskiego, radnego PiS i szefa klubu tej partii w Gdańsku, który został we wtorek wiceprezesem Portu Gdynia - o czym informowały media. "Jego jedynym doświadczeniem jest prowadzenie sklepu i sprzedaż garsonek" - powiedział Wieczorek. Dodał, że "takich przypadków można mnożyć setki".

Jak poinformował, z tego powodu Lewica przygotowała projekt ustawy, który ma zapobiec temu, by nieprzygotowane do tego osoby zarządzały spółkami Skarbu Państwa.

Założenia projektu przedstawił szef legislacji Lewicy Dariusz Standerski. "Zgłaszamy projekt ustawy, który zatrzyma karuzelę +tłustych kotów+ w spółkach Skarbu Państwa" - powiedział. Według niego przygotowany przez Lewicę projekt ustawy ma wprowadzić "jasne zasady naboru" do rad nadzorczych i zarządów spółek SP. Według projektu nabór na takie stanowiska miałby być jawny. Ponadto w projekcie zapisano wprowadzenie jednolitych zasad egzaminowania kandydatów. "Dziś wystarczy tylko opinia, co powoduje, że tych +tłustych kotów+ namnożyło się do tysięcy w spółkach SP" - zauważył.

W projekcie zapisano też wymóg przesłuchania przed komisją sejmową kandydatów do największych spółek SP takich jak np. PKN Orlen i PGNiG. "Niech wszyscy zobaczą, jaki poziom prezentują kandydaci i czy rzeczywiście nadają się do swoich funkcji" mówił polityk.

Lewica chce też, by nad procesem rekrutacji na stanowiska kierownicze w spółkach SP - "w miejsce dzisiejszych organów politycznych" - czuwała rada kompetencyjna. W jej składzie, oprócz przedstawicieli rządu, mieliby zasiadać przedstawiciele opozycji i przedstawiciele strony społecznej - Rady Dialogu Społecznego.

"To jest projekt ustawy, który może ukrócić +tłuste koty+ w spółkach SP. Dlatego mamy nadzieję na poparcie ze strony nie tylko opozycji, ale też PiS, które tą ustawą ma szanse zrealizować zapowiedzi prezesa partii Jarosława Kaczyńskiego o zakończeniu karuzeli +tłustych kotów+ w spółkach SP" - podkreślił.

Dariusz Wieczorek oszacował, że obecnie jest ponad 400 spółek SP. "Doliczając do tego podmioty zależne, to rozmawiamy o ponad tysiącu podmiotów gospodarczych (...) Ten projekt ustawy ma przywrócić normalność, po to, żeby spółkami SP zarządzały osoby kompetentne" - powiedział Wieczorek.

Politycy Lewicy zapowiedzieli też, że wystąpią o przedstawienie w Sejmie informacji premiera Mateusza Morawieckiego o wykorzystaniu Funduszu Sprawiedliwości. Wieczorek nazwał go "funduszem niesprawiedliwości", który miał służyć osobom resocjalizowanym, a stał się "prywatnym funduszem ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry rozdawanym na różne cele niezwiązane z przeznaczeniem".

Lewica chce się też dowiedzieć od marszałek Sejmu Elżbiety Witek "co się stało z wnioskami NIK o uzupełnienie składu izby" i dlaczego ten skład nie został dotychczas uzupełniony. Wieczorek przyznał, że Lewica będzie się domagać takich informacji w kontekście kontrowersji dotyczących wiceszefa NIK Tadeusza Dziuby.

W środę prezes NIK Marian Banaś wystąpił do marszałek Sejmu o odwołanie wiceprezesa Izby Tadeusza Dziuby, a także skierował do prokuratury zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przez niego przestępstwa polegającego na niedopełnieniu obowiązków.

Także w środę prezes NIK wystąpił do premiera Mateusza Morawieckiego i wicepremiera Jarosława Kaczyńskiego o pilne działania naprawcze ws. Funduszu Sprawiedliwości, zażądał też działań od CBA – poinformował w środę Michał Jędrzejczyk z NIK. Z informacji NIK wynika, że podczas kontroli Dotyczącej Funduszu Sprawiedliwości wykryto istnienie mechanizmów korupcjogennych.

Na początku lipca podczas Kongresu PiS przyjęta została tzw. uchwała sanacyjna, która przewiduje, że współmałżonkowie, dzieci, rodzeństwo oraz rodzice posłów i senatorów PiS nie mogą zasiadać w radach nadzorczych państwowych spółek. Zakaz dotyczy też zatrudniania w spółkach SP członków najbliższej rodziny posłów i senatorów PiS. W uchwale zaznaczono, że zakazy nie obejmują osób, które zostały "zatrudnione/pracują w strukturach spółek Skarbu Państwa ze względu na swoje kompetencje, doświadczenie zawodowe i jednocześnie doszło do nadzwyczajnej sytuacji życiowej". Wykonaniem uchwały miał zająć się resort aktywów.

W piątek szef MAP Jacek Sasin poinformował, że "uchwała sanacyjna" została wprowadzona we wszystkich spółkach Skarbu Państwa. Sasin zapytany w TVP Info, czy uchwała sanacyjna została wprowadzona we wszystkich spółkach Skarbu Państwa, powiedział: "tak, oczywiście, że tak".(PAP)

autor: Krzysztof Kowalczyk

krz/ itm/

Źródło:PAP
Tematy
Zyskaj nawet 250 zł z Kontem 360°

Zyskaj nawet 250 zł z Kontem 360°

Powiązane: Zarobki i majątki polityków

Komentarze (14)

dodaj komentarz
mrbeast
Cały, Państwem Polskim zarządzają "spece" z PiS: Rysiu Czarnecki, MArek Suski - naprawdę "spece" od uczciwej i ciężkiej pracy.
jacekdr64
Lewica nie bierze pod uwagę, że też może zdobyć władzę..
Swoją drogą, taka zinstytucjonalizowana korupcja to u nas tradycja.
Wszystkie bez wyjątku partie zapożyczyły ten system po nieboszczce PZPR.
jo41
Już kiedyś dwie Kaczki ukradły księżyc więc umieją doskonale.... Za głębokiej komuny się uczyli. Kradli i będą kradli. A teraz tym "polskim ładem kradzieżowym" okradną bezpośrednio wszystkich ludzi.
arzab
Ci którzy są u koryta obecni znaleźli się tam m.in. dlatego, że obiecywali walkę z nepotyzmem ! Jak obłudna i zakłamana jest to klika widać obecnie po ilości zatrudnionych "pociotków" ! Już nie mogę patrzeć na te fałszywe modry, które jak gdyby nigdy nic nachalnie non stop się lansują przy każdej okazji !
sandman77
Proponuję Twarzą (czy też mordą) tej kampanii zrobić towarzysza Jońskiego z Łodzi

plus.dzienniklodzki.pl/dariusz-jonski-znowu-wyplynal-i-jako-wiceszef-lodzkiego-aquaparku-ma-zarabiac-prawie-20-tysiecy-inni-moga-tylko-pomarzyc-o/ar/13896700
grzegorzkubik
Szkoda, że jak rządzili nie stosowali tej zasady i nie było takich ustaw.
zenonn
PZPR, SLD, PO już był i wystarczy. Ludowa przystawka partii rządzącej też. PIS w kolejce.
Towarzysze już piastowali i znowu by chcieli. Czerwone pająki, uwłaszczona nomenklatura była i jest.
Tłuste koty są złe jak nie nasze.
Moralność Kalego. „Jeśli ktoś Kalemu zabrać krowy, to jest zły uczynek. Dobry,
PZPR, SLD, PO już był i wystarczy. Ludowa przystawka partii rządzącej też. PIS w kolejce.
Towarzysze już piastowali i znowu by chcieli. Czerwone pająki, uwłaszczona nomenklatura była i jest.
Tłuste koty są złe jak nie nasze.
Moralność Kalego. „Jeśli ktoś Kalemu zabrać krowy, to jest zły uczynek. Dobry, to jak Kali zabrać komuś krowy"
drabio
Ja nazwałbym to raczej tańcem wokół koryta.

Karuzela tłustych kotów też od biedy może być.

Jak to możliwe że mamy demokrację i Polacy na to pozwalają, tolerują takie zachowanie władzy najwyraźniej się z tym godzą że są traktowani jak ciemna masa sortowana przez jednego tłustego kota...

Gdyby
Ja nazwałbym to raczej tańcem wokół koryta.

Karuzela tłustych kotów też od biedy może być.

Jak to możliwe że mamy demokrację i Polacy na to pozwalają, tolerują takie zachowanie władzy najwyraźniej się z tym godzą że są traktowani jak ciemna masa sortowana przez jednego tłustego kota...

Gdyby stanęło 100tys ludzi na Nowogrodzkiej zapewne cos by drgnelo.

Tak swoją drogą to w PiS to większość to otyłe grubaski z nadwagą z prezesem na czele, no może z wyjątkiem Terleckiego.
tommy2021
Karuzela tłustych kotów ma sens tylko wtedy jak te koty są z lewicy prawda...? W opozycji wszyscy tacy mądrzy a jak się dorwą do koryta to... hulaj dusza!

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki