Lewiatan: umowa handlowa UE-Japonia przyniesie korzyści Polsce

2017-12-09 17:16
publikacja
2017-12-09 17:16

Po podpisaniu umowy bez wątpienia zwiększy się skala japońskich inwestycji w Unii, w tym także w Polsce, a eksport do Japonii wzrośnie o ok. 10 proc., w szczególności w sektorze spożywczym - ocenił w komentarzu ekspert Konfederacji Lewiatan Maciej Jeleński.

/ ingimage

Unia Europejska osiągnęła w piątek porozumienie w sprawie umowy o partnerstwie gospodarczym z Japonią. To sygnał dla świata, że opowiadamy się za wolnym handlem - podkreślili we wspólnym oświadczeniu premier Japonii Shinzo Abe i szef Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker.

Umowa dotyczy około 600 mln osób i blisko 30 proc. światowego PKB. Dla UE i państw unijnych umowa o partnerstwie gospodarczym z Japonią (EPA) oznacza zniesienie znacznej większości ceł płaconych przez europejskie przedsiębiorstwa, które łącznie sięgają 1 mld euro rocznie.

Według Konfederacji Lewiatan, "jest szansa, że zwiększy się skala japońskich inwestycji w Polsce i wzrośnie eksport polskich firm na tamtejszy rynek". Eksperci Konfederacji wskazali też, że umowa w znacznym stopniu zliberalizuje handel produktami spożywczymi dla Europejczyków, ale też otworzy rynek europejski dla japońskiego sektora motoryzacyjnego.

Jak ocenił Jeleński, "po podpisaniu umowy bez wątpienia zwiększy się skala japońskich inwestycji w Unii, w tym także w Polsce, a eksport do Japonii wzrośnie o ok. 10 proc., w szczególności w sektorze spożywczym".

"Umowa o wolnym handlu z Japonią to przedsięwzięcie o równie dużym potencjale, jak CETA. Za podpisaniem porozumienia przemawia nie tylko zgodność co do wartości, ale i standardów jakości pomiędzy oboma regionami, ale również komplementarność interesów. Umowa ta jest wyjątkowa, bo jej wyłącznym celem nie jest jedynie zwiększenie eksportu, ale też jasne poparcie wolnego handlu i sprzeciw wobec tendencji protekcjonistycznych" - napisał w komentarzu Jeleński.

"Miejmy nadzieję, że porozumienie z Japonią będzie odgrywać rolę +metra z Sevre+ dla wszystkich przyszłych umów liberalizujących handel" - wskazał ekspert.

Jak podkreśliła w komunikacie Konfederacja Lewiatan, "zawarcie umowy o wolnym handlu z Japonią jest jednym z elementów ogłoszonej przez unijną komisarz ds. handlu, Cecilię Malmstroem w 2015 r. strategii +Handel z korzyścią dla wszystkich+, która zakłada rozszerzenie polityki handlowej UE o promocję wspólnych wartości, takich jak zrównoważony rozwój, wysokie standardy pracownicze czy ochrona środowiska".

"Umowa o wolnym handlu z Japonią stanowi kamień milowy na miarę XXI wieku" - oceniono. (PAP)

autor: Magdalena Jarco

maja/ je/

Źródło:PAP
Tematy
Rozwiń firmę z terminalem płatniczym

Rozwiń firmę z terminalem płatniczym

Advertisement

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki