REKLAMA

Konfederacja Lewiatan: najbliższe miesiące będą sprawdzianem dla przemysłu

2023-03-20 11:52, akt.2023-03-20 12:01
publikacja
2023-03-20 11:52
aktualizacja
2023-03-20 12:01

Najbliższe miesiące będą sprawdzianem dla przemysłu - ocenił ekspert ekonomiczny Konfederacji Lewiatan Mariusz Zielonka komentując poniedziałkowe dane GUS nt. produkcji przemysłowej. W większości branż energochłonnych spadki sięgają nawet 20 proc. - dodał.

Konfederacja Lewiatan: najbliższe miesiące będą sprawdzianem dla przemysłu
Konfederacja Lewiatan: najbliższe miesiące będą sprawdzianem dla przemysłu
fot. Pixabay / / Pexels

Główny Urząd Statystyczny poinformował w poniedziałek, że produkcja przemysłowa w lutym 2023 r. spadła o 1,2 proc. rdr, a w porównaniu z poprzednim miesiącem wzrosła o 0,4 proc. Po wyeliminowaniu wpływu czynników o charakterze sezonowym, w lutym produkcja sprzedana przemysłu ukształtowała się na poziomie o 1,0 proc. niższym niż w analogicznym miesiącu 2022 r. i o 0,9 proc. wyższym w porównaniu ze styczniem 2023 r.

Ekspert ekonomiczny Konfederacji Lewiatan Mariusz Zielonka przyznał, że było kwestią czasu, kiedy przemysł zanotuje ujemny wynik. "Stało się to zgodnie z naszymi oczekiwaniami w lutym. W relacji rocznej produkcja przemysłowa skurczyła się o 1,2 proc." - zwrócił uwagę w swoim komentarzu. Jak dodał, "na tak kiepski wynik złożyło się w głównej mierze słabe przetwórstwo przemysłowe", a większość branż energochłonnych notuje spadki sięgające 20 proc.

Luty spotęgował problemy przemysłu

Zielonka wskazał, że jeszcze przed miesiącem liczba branż na minusie była znacznie niższa. "Ten problem będzie się potęgował z miesiąca na miesiąc. Z jednej strony mamy nadal wysokie, niezamrożone ceny energii, z drugiej strony popyt zachodnich partnerów słabnie – co też widać w dynamice eksportu" - zaznaczył ekspert.

Jego zdaniem to, jak bardzo zależny jest nasz przemysł od wydarzeń w strefie euro, widać w korelacji z danymi o handlu zagranicznym. Na wyraźnym plusie w lutym - jak poinformował - była produkcja samochodów, maszyn oraz urządzeń elektrycznych. Dodał, że dokładnie te kategorie produktów na początku bieżącego roku stanowiły o sile naszego eksportu.

W opinii eksperta najbliższe miesiące będą swego rodzaju sprawdzianem dla przemysłu. "W naszej ocenie polski przedsiębiorca zdołał wytworzyć przez ostatnie dwa lata wystarczającą poduszkę bezpieczeństwa, żeby przetrwać okres zmniejszonego popytu. Z drugiej strony ratunkiem mogą być dopłaty dla branż energochłonnych wynikające z ustawy o zasadach realizacji programów wsparcia przedsiębiorców w związku z sytuacją na rynku energii w latach 2022-2024" - zaznaczył Mariusz Zielonka.

PIE o produkcji przemysłowej: w II kwartale wzrost powinien lekko przyspieszyć

Jakub Rybacki z Polskiego Instytutu Ekonomicznego zwrócił uwagę, że aktywność przemysłu słabnie wraz z wyraźnym spowolnieniem w całej Europie. "Kolejne miesiące powinny jednak przynieść poprawę. Wyniki napędzają głownie eksporterzy, natomiast popyt krajowy jest dużo słabszy" - wskazał Jakub Rybacki.

Zauważył, że spadek produkcji przemysłowej w lutym wyniósł mniej niż zakładały rynkowe prognozy (+1,1 proc.). "Osłabienie przemysłu w Polsce jest umiarkowane na tle Grupy Wyszehradzkiej. Już w styczniu Czechy i Węgry zanotowały niewielkie spadki produkcji, podczas gdy na Słowacji obserwujemy załamanie" - wskazał. Dodał, że dobre wyniki osiągali głównie eksporterzy m.in. producenci urządzeń elektrycznych, części samochodowych czy maszyn.

PIE spodziewa się, że marzec przyniesie dołek spowolnienia. "W II kwartale wzrost powinien lekko przyśpieszać. Wyniki prawdopodobnie wciąż będą jednak słabe" - ocenił Rybacki.

Mankamentem jest słaby popyt w kraju – wielkość nowych zamówień jest dużo niższa niż przed rokiem - stwierdził ekspert. Według niego aktywność dalej ratować będzie wysoki popyt zagraniczny, a kondycja przemysłu będzie uzależniona od nakładów inwestycyjnych przedsiębiorstw. "Największego wzrostu aktywności spodziewamy się wśród producentów dóbr kapitałowych m.in. w sektorze maszynowym. Równocześnie spada aktywność w branżach związanych z budownictwem" - zaznaczył.

W opinii Rybackiego, na wynikach w kolejnych kwartałach "będzie ciążył zastój na rynku nieruchomości". (PAP)

autorka: Magdalena Jarco

maja/ pad/ amac/

Źródło:PAP
Tematy
Ranking kont firmowych z rachunkiem walutowym

Ranking kont firmowych z rachunkiem walutowym

Komentarze (2)

dodaj komentarz
samsza
Przemysł ciągnie tylko tam gdzie zamówienia z EU, ok.
2kbb

No to się zaczął zjazd w budowlance. Widać to na forach dla zagranicznej pracy gdzie Polacy masowo pakują znowu walizy i ruszają na zachodnie budowy gdzie rynek budowlany trzyma się dobrze przy kredytach 3-4% w hipotece a nie na 8% w PL..!

Powiązane: Gospodarka i dane makroekonomiczne

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki