Lewiatan: koszty administracyjne polskich firm sięgają 15 mld euro

14.11. Warszawa (PAP) - Koszty administracyjne polskich firm sięgają 15 mld euro rocznie - uważa Polska Konfederacja Pracodawców Prywatnych Lewiatan. Zdaniem organizacji, "niepotrzebne przepisy" ograniczają konkurencyjność przedsiębiorstw i zwiększają bezrobocie.

"W skali roku koszty administracyjne, które ponoszą przedsiębiorcy sięgają 15 mld euro, co stanowi prawie połowę ich rocznych wydatków inwestycyjnych" - powiedziała cytowana w komunikacie Lewiatana prezydent tej organizacji Henryka Bochniarz, która wystąpiła w poniedziałek na konferencji "Proces tworzenia prawa w UE - wpływ na działalność gospodarczą w krajach UE".

Jej zdaniem, najwięcej wolności polscy przedsiębiorcy mięli w 1990 roku, kiedy zmieniany był system gospodarczy i polityczny. "W kolejnych latach było już coraz gorzej. Nowych przepisów przybywało w zawrotnym tempie. Większość wprowadzanych ustaw i rozporządzeń nakładała na biznes wiele niepotrzebnych administracyjnych obowiązków, które ani administracji, ani biznesowi nie dają wartości dodanej, a tworzą tylko dodatkowe koszty" - podkreśliła Bochniarz.

Wskazała, że z punktu widzenia przedsiębiorców najważniejsze jest zmniejszenie liczby regulacji, a szczególnie zablokowanie możliwości powstawania nowych. Istotna jest również ocena ich skutków. "Niepotrzebne przepisy osłabiają konkurencyjność naszej gospodarki. Płacimy za nie wyższym bezrobociem i wolniejszym wzrostem gospodarczym" - dodała Bochniarz.

Według przewodniczącego High Level Group on Administrative Burdens Edmunda Stoibera, który był obecny na konferencji, poprawienie jakości prawa i ograniczenie uciążliwych przepisów administracyjnych może być impulsem do szybszego wzrostu gospodarczego w krajach UE. "Dzięki temu przedsiębiorstwa będą bardziej kreatywne i innowacyjne" - powiedział Stoiber. (PAP)

mmu/ amac/Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 0 ~xyz

Czy ktoś uwzględnił prymitywizm organizacyjny rodzimych firm i to, że za pomocą systemów informatycznych nie wdrażają współczesnych metod zarządzania, lecz takie z epoki "średniego Gierka" i to zdegenerowane, bo już nikt nie pamięta dlaczego tak działano? Również to, że nie mamy własnych systemów wspomagania zarządzania światowej klasy?

Pokaż cały komentarz !
Polecane
Najnowsze
Popularne