Lewandowski: Rząd PiS jest zakładnikiem swoich wyborczych obietnic

Rząd PiS jest coraz większym zakładnikiem swoich wyborczych obietnic, a ich realizacja może spowodować psucie finansów publicznych oraz gospodarki - ocenił podczas poniedziałkowej konferencji prasowej w Sejmie europoseł Janusz Lewandowski (PO).

(fot. Krystian Maj / FORUM)

Lewandowski powiedział, że poza trwającym kryzysem konstytucyjnym coraz częściej słychać rządowe zapowiedzi, których skutkiem może być psucie finansów publicznych oraz gospodarki. "Coraz bardziej jasne staje się, jak bardzo rząd PiS jest zakładnikiem nierealnych obietnic wyborczych" - podkreślił.

"Nierealnych w sensie zrealizowania ich jako zapowiedzi na 100 dni" - dodał. W jego ocenie, rządzącym najbardziej zależy na wprowadzeniu dopłaty wynoszącej 500 zł na dziecko, co "zmusza do manewrów budżetowych i finansowych, które niszczą wiarygodność Polski". "Wiarygodność, którą cierpliwie budowano przez ostatnie lata, kiedy Polska była źródłem dobrych wiadomości gospodarczych" - stwierdził.

Zdaniem Lewandowskiego, da się zauważyć zadziwiające podobieństwo między tym, co zapowiada polski rząd, a "repertuarem podatków i wydatków w Grecji".

Podkreślił, że tamtejszy socjalistyczny rząd doprowadził do zupełnego bankructwa kraju. Wskazywał, że tam również wypłacane były dodatki na dzieci, które wynosiły ok. 100 euro. Ponadto podnoszono kwotę wolną od podatku ponad fiskalne możliwości kraju oraz płacę minimalną. "To jest dokładnie odzwierciedlenie zapowiedzi premier Beaty Szydło na pierwsze 100 dni rządu" - mówił Lewandowski.

Dodał, że uderzające podobieństwo między Polską a Grecją widać też, jeśli chodzi o zapowiadane podatki. Jak mówił, grecki rząd dodatkowych wpływów podatkowych szukał bowiem w hipermarketach i bankach.

Europoseł odniósł się również do stanu naszych finansów publicznych oraz budżetu. "Rząd przy zaniku wicepremiera Mateusza Morawieckiego stał się taką wyszukiwarką pieniędzy - z której kieszeni podatnika można je wycisnąć lub też z jakiego rejonu gospodarczego" - zauważył Lewandowski.

"To jest niezwykle groźne w przypadku kraju, który jest poza strefą euro. My musimy sami poręczać naszą wiarygodność równoważąc finanse, bo nie mamy poręczenia ze strony mechanizmów obronnych strefy euro" - dodał.

"Dla inwestorów jesteśmy cały czas gospodarką peryferyjną" - podkreślił. Tymczasem, jak mówił europoseł, mamy obecnie do czynienia "z manipulacją budżetową; zamiast zmniejszenia deficytu, na co się zanosiło, będzie powiększenie dziury budżetowej".

Dodał, że takie działania rządu motywowane są tym, aby przesunąć część przyszłorocznych wydatków na bieżący rok, a część wpływów przenieść na przyszły rok i w ten sposób "uwolnić pieniądze na obietnicę jedną z wielu", czyli 500 zł na każde drugie i kolejne dziecko.

"To jest rzecz bardzo czytelna dla rynków finansowych. Nie da się zwodzić ludzi, którzy znają się na ekonomii" - podkreślił Lewandowski.

Podczas rozpoczynającego się w środę posiedzenia Sejm może zająć się rządowym projektem noweli ustawy budżetowej na 2015 rok. Nowela zakłada, że dochody budżetu państwa mają być w br. niższe od zaplanowanych o 10,5 mld zł, czyli o 3,5 proc. Głównymi powodami obniżenia prognozy dochodów jest zmniejszenie dochodów z tytułu podatku od towarów i usług o 13,3 mld zł oraz podatku akcyzowego o 0,6 mld zł, przy jednoczesnym wzroście prognozy dochodów z tytułu podatku CIT o 1,1 mld zł, podatku PIT o 0,6 mld zł i dochodów niepodatkowych o 1,7 mld zł.

W projekcie zapisano też obniżenie wydatków budżetowych o 6,6 mld zł w porównaniu do wydatków zaplanowanych w ustawie budżetowej na ten rok, czyli do 336,7 mld zł. W efekcie planowanych zmian deficyt budżetu państwa miałby ulec zwiększeniu o 3,9 mld zł do 49,98 mld zł. (PAP)

rbk/ eaw/ malk/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 2 ~ciekawostka

Jak to jest, że - Kopaczowa przynajmniej tak się zaklinała - Platforma zostawia gospodarkę w świetnej formie, a przychody z VAT spadają o ponad 10 miliardów...

! Odpowiedz
1 2 ~poldek

Deflacja panie, deflacja. Poza tym dochody z VAT być może nie spadną, po prostu nie wzrosną tak jak założyli, bo w 2015 roku założyli wzrost dochodów z VAT względem 2014 o 9 mld zł. Jak zabraknie faktycznie 10 mld zł, tzn. że dochody spadły o 1 mld zł.

! Odpowiedz
3 6 ~piwi

Najlepszym miernikiem wiarygodnosci Polski jest giełda, a ta od 2008 roku jest najgorszą w Europie, Panie Lewandowski. Więc nie chrzań Pan.

! Odpowiedz
3 1 ~poldek

Giełda spada od wygranej Dudu, bo rynek się wówczas przekonał, że nie będzie ciepłej wody w kranie.

! Odpowiedz
4 4 ~gełniusz

Nie jest. Przecież chcą ale nie mogą bo najpierw trzeba opanować TK a to nie idzie tak jak by chcieli i wracamy do winy Tuska chyba minister Ziobro wyjaśniał po co tak walczą o TK. Nie czytało PełO?

! Odpowiedz
0 0 ~lolek

Co nie jest, geniuszu? Gdzie można poczytać wyjaśnienia ministra Ziobro?

! Odpowiedz
1 9 ~pytek

Lewandowski. Czy sprawa KRAKCHEMII jest już przedawniona?.

! Odpowiedz
1 1 ~LD

Niestety tak.

! Odpowiedz
6 14 ~ghj

platforma nigdy niewolnikiem swych obietnic nie była ,peowce obiecywali obniżenie podatków a po dojściu do władzy spokojnie podatki podnieśli , politycy z PO są dla mnie zupełnie niewiarygodni w swej krytyce pisiorów

! Odpowiedz
5 19 ~Jasko

No i fajno. Nie będzie trzeba na wakacje wyjeżdżać do Grecji. Hellada będzie Tu, na miejscu i wszystkich będzie na nią stać.

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 4,7% II 2020
PKB rdr 3,1% IV kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,5% II 2020
Przeciętne wynagrodzenie 5 330,48 zł II 2020
Produkcja przemysłowa rdr 4,9% II 2020

Znajdź profil