REKLAMA

Leszek Skiba: Pekao nie chce już przejmować

2021-01-18 07:09
publikacja
2021-01-18 07:09
Leszek Skiba: Pekao nie chce już przejmować
Leszek Skiba: Pekao nie chce już przejmować
fot. Marek Wiśniewski / / Puls Biznesu

Poprawa w zakresie technologii pozwoli nam pozyskiwać klientów i rosnąć - mówi w rozmowie z poniedziałkową "Rzeczpospolitą" p.o. prezesa Pekao SA Leszek Skiba.

Gazeta przypomina, że mijają dwa tygodnie od przejęcia Idea Banku przez Pekao. Leszek Skiba pytany przez "Rz" na ile można było zapoznać się w tym czasie z przejętymi aktywami i jaka jest ich jakość, odparł, że prace analityczne trwają.

"Jest za wcześnie na precyzyjną ocenę jakości kredytów czy wierzytelności leasingowych. Przejęcie prawne zostało już przeprowadzone, trwa operacyjne, tzn. przejmujemy pracowników, dokumentację, oddziały, infrastrukturę itp. Analizujemy systemy, które jednak nie są zbyt nowoczesne, działamy blisko z pracownikami byłego Idea Banku, a od niedawna Pekao. Podtrzymujemy, że koszty fuzji wyniosą 120 mln zł." - podkreślił Skiba.

Pytany, czy Pekao wyraża gotowość do wzięcia udziału w ewentualnej kolejnej przymusowej restrukturyzacji któregoś banku w Polsce, odpowiedział: "wyczerpaliśmy apetyt na takie transakcje". "Mamy strategię organicznego wzrostu, chcemy być bankiem bardziej nowoczesnym i szybkim" - zaznaczył.

"Rzeczpospolita" zwraca uwagę, że rok temu na sprzedaż wystawiony był mBank i Pekao jako jedyny według nieoficjalnych informacji złożył ofertę. Skiba pytany, czy gdyby ten bank znowu był wystawiony na sprzedaż, to Pekao byłoby zainteresowane, podkreślił, że "celem Pekao jest organiczny wzrost, który chcemy przekuwać w wyższą rentowność".

"Mamy pewne deficyty w zakresie nowoczesnych technologii, szybkości procesu kredytowego i udogodnień dla klientów. Musimy wyeliminować te braki. Używając analogii sportowej, jesteśmy na etapie budowy rzeźby, czyli poprawy technologii, a to pozwoli nam systematycznie zwiększać masę, czyli pozyskiwać klientów i rosnąć pod względem aktywów. Pracujemy nad poprawą w zakresie technologii i dołączymy do czołówki, szczególnie w zakresie procesu kredytowego mikro-, małych i średnich firm. Wówczas argumenty technologiczne, przemawiające za ewentualnym udziałem w konsolidacji, nie byłyby dla nas istotne" - wskazał p.o. prezesa Pekao.

Dopytywany, kiedy będzie nowa strategia, zapowiedział, że zostanie przedstawiona prawdopodobnie w marcu. "Trwają jeszcze prace, więc nie mogę zdradzać szczegółów. Analizujemy, w jakim tempie możemy nabierać skali i podnosić rentowność. Chcemy rosnąć w najbardziej rentownych obszarach i takich, gdzie nasz udział w rynku jest mniejszy, czyli w pożyczkach gotówkowych oraz kredytach dla mikro-, małych i średnich firm. Ze względu na wpływ pandemii w 2020 r. w tych sektorach nasza aktywność była niższa, ale dostrzegamy tam długoterminowy potencjał" - powiedział Skiba.

Gazeta przypomina, że rada nadzorcza powołała trzech nowych wiceprezesów Pekao, uzupełniając zarząd po ostatnich rezygnacjach. Skiba pytany, czy spore rotacje w zarządzie mogą wpłynąć negatywnie na działalność banku, ocenił że do zarządu dołączają wysokiej klasy specjaliści.

"Błażej Szczecki i Wojciech Werochowski to menedżerowie związani z Pekao, którzy doskonale znają bank i rozumieją jego potrzeby. Jerzy Kwieciński posiada z kolei wieloletnie doświadczenie, także międzynarodowe, zarządzał dużymi organizacjami, programami i projektami. Jestem przekonany, że każda z tych osób będzie dla naszego banku solidnym wzmocnieniem. Liczę na bardzo dobrą współpracę" - dodał p.o. prezesa Pekao.(PAP)

kkr/ par/

Źródło:PAP
Tematy

Otwórz Konto Firmowe Godne Polecenia i zyskaj nawet 1600 zł premii!

Komentarze (6)

dodaj komentarz
demeryt_69
Wciąż te same twarze ... to już staje się nudne!
Czy jakiemukolwiek bankowi działającemu w Najjaśniejszej szefuje jakiś goj?
aod
Pierw się buduje masę a później tnie tłuszcz tzn. rzeźbi. Nie na odwrót. Także analogia chybiona.
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
anty12
Przestraszyliscie sie komunisci procesow ?
minirekin
Skiba, zwykły aparatczyk Pisu, który zrobił go podsekretarzem stanu, a wcześniej wiceministrem kultury i dziedzictwa narodowego. Dlaczego uczestniczył w przejęciu Ideabanku? Wierny pisowiec, kolega Glapińskiegi i Chrzanowskiego, pracował w NBP, a także do kwietnia 2020 szefował BFG. Tej samej instytucji, która jak mówią Skiba, zwykły aparatczyk Pisu, który zrobił go podsekretarzem stanu, a wcześniej wiceministrem kultury i dziedzictwa narodowego. Dlaczego uczestniczył w przejęciu Ideabanku? Wierny pisowiec, kolega Glapińskiegi i Chrzanowskiego, pracował w NBP, a także do kwietnia 2020 szefował BFG. Tej samej instytucji, która jak mówią jej komunikaty już wtedy miała uruchomioną procedurę przejęcia Ideabanku. Dlaczego wrzucony do Pekao SA? Aby dopiąć i dopilnować proces przejęcia! Mówi o wzroście organicznym, a ja wycofuję z tego banku wszystkie środki!
demeryt_69
To jakiś inny Skiba - ten Skiba w latach 2015-2020 był podsekretarzem stanu w MinFin oraz Głównym Rzecznikiem Dyscypliny Finansów Publicznych, a w latach 2015-2016 pełnomocnikiem rządu ds. Wspierania Reform na Ukrainie, a następnie w 2017 Generalnym Inspektorem Informacji Finansowej.

Skiba to dość popularne nazwisko
To jakiś inny Skiba - ten Skiba w latach 2015-2020 był podsekretarzem stanu w MinFin oraz Głównym Rzecznikiem Dyscypliny Finansów Publicznych, a w latach 2015-2016 pełnomocnikiem rządu ds. Wspierania Reform na Ukrainie, a następnie w 2017 Generalnym Inspektorem Informacji Finansowej.

Skiba to dość popularne nazwisko w tej 'opcji' etnicznej :)

Powiązane: Restrukturyzacja Idea Banku

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki