REKLAMA

Leszek Balcerowicz uchronił nas przed katastrofą?

2009-03-03 12:50
publikacja
2009-03-03 12:50
Banki na kredytach hipotecznych świetnie zarabiały. Aż przyszedł krach i wszystko posypało się. Bankrutami są nie tylko ludzie, ale również banki, a z nimi państwa, takie jak Irlandia, Łotwa czy Estonia. Polskę przed takim scenariuszem uchronił Leszek Balcerowicz, który na początku XXI wieku przyczynił się do znacznej podwyżki stóp procentowych.

„W celu sfinansowania rozwoju akcji kredytowej część banków zredukowała poziom środków ulokowanych w podmiotach sektora finansowego. W przypadku zagranicznych instytucji (nierezydentów) – o 13,8 mld zł, z 58 mld zł. W tym czasie do polskich banków wpłynęło (…) zagranicznych instytucji finansowych (nierezydentów) – 77,2 mld zł (wzrost do 160 mld zł). Znaczną część tego przyrostu stanowiły środki uzyskane w ramach macierzystych grup kapitałowych”, czytamy w raporcie KNF.

Oznacza to, że od zagranicznych instytucji finansowych (nierezydentów) banki działające w Polsce uzyskały 115,8 mld zł więcej niż ulokowały. Nadwyżka ta poszła głównie na kredyty hipoteczne, gotówkowe, biznesowe. Teraz zagraniczne instytucje finansowe (nierezydenci) muszą martwić się, by banki działające w Polsce odzyskały to, co pożyczyły polskim klientom. 115,8 mld to bardzo dużo pieniędzy, po dzisiejszym kursie - 30,7 mld dolarów.

Zarzuty o drenowaniu polskiej gospodarki przez zagraniczne banki biorą się z innych powodów – opcji walutowych, dużych spredów przy spłacie kredytów walutowych, utrzymywania wysokiego oprocentowania kredytów mimo obniżek stóp procentowych.

Z drugiej jednak strony prawdą jest, że banki komercyjne kilka lat temu znacznie obniżyły marże kredytów hipotecznych, by rozbujać rynek mieszkaniowy w Polsce. Tańsze kredyty miały zwiększyć popyt na mieszkania, to miało przyczynić się do wzrostu cen mieszkań i zachęcić kolejne osoby do brania kredytów hipotecznych (trzeba jak najszybciej kupić mieszkanie, bo ich ceny szybko idą do góry). Taki mechanizm przez wiele lat działał w innych krajach wywołując boom na rynku mieszkaniowym i w całej gospodarce. Było to życie na kredyt. Banki na kredytach hipotecznych świetnie zarabiały. Aż przyszedł krach i wszystko posypało się. Bankrutami są nie tylko ludzie, ale również banki, a z nimi państwa, takiej jak Irlandia, Łotwa czy Estonia. Polskę przed takim scenariuszem uchronił Leszek Balcerowicz, który na początku XXI wieku przyczynił się do znacznej podwyżki stóp procentowych.

Schłodził tym znacznie gospodarkę, ale uratował nas przed prawdziwą katastrofą. . Wiele osób krytykowało go za to. Dziś okazuje się, że Leszek Balcerowicz miał rację. Powinniśmy mu więc dziś powiedzieć: „Dziękujemy, Panie Profesorze”.

Jerzy Krajewski
Dyrektor Instytutu Bankowości Spółdzielczej
Źródło:
Tematy
Załóż eKonto w promocji i zyskaj 150 zł od Bankier.pl + do 300 zł od mBanku + do 300 zł w programie poleceń

Załóż eKonto w promocji i zyskaj 150 zł od Bankier.pl + do 300 zł od mBanku + do 300 zł w programie poleceń

Komentarze (28)

dodaj komentarz
~dyletant
Przez politykę monetarystyczną Balcerowicza wyjechało z Polski za chlebem miliony młodych Polaków. Skorzystali na boomie mieszkaniowym na Zachodzie ale teraz niejednokrotnie pozostają bez pracy, w obcym kraju i bez możliwości powrotu, bo nie ma do czego. Silny pieniądz to raj dla ludzi majętnych oraz dla sowicie opłacanych Przez politykę monetarystyczną Balcerowicza wyjechało z Polski za chlebem miliony młodych Polaków. Skorzystali na boomie mieszkaniowym na Zachodzie ale teraz niejednokrotnie pozostają bez pracy, w obcym kraju i bez możliwości powrotu, bo nie ma do czego. Silny pieniądz to raj dla ludzi majętnych oraz dla sowicie opłacanych polityków. Dla społeczeństwa to sytuacja podobna do okupacji kraju. Dla realizacji swoich teorii ułatwiajacych życie bankowcom, Balcerowicz skazał na banicję miliony naszych rodaków. Ten człowiek musi za to ponieść karę ! To kreatura bez sumienia i ludzkiej wrażliwości.
~Jan Lech
Swego czasu... Pan Janusz Korwin-Mikke przestrzegał młodych ludzi, żeby nie zakładali sobie pętli na szyje ( branie kredytu). Gdzieś na necie pewnie ten film jeszcze jest.
~serwis24
Ogólnie Janusz Korwin-Mikke pomimo swojej dośc ekstrawaganckiej osobowości poglądy ma absolutnie krystalicznie najlepsze. Tylko mają jedną wadę - nie da sie ich wprowadzić w życie, bo jest to w pewnym sensie prawo dżungli - silniejszy wygra, słabszy zginie.
~nabity_w_butelke
wiekszej katastrofy niz moja obecna rata kredytu w CHF sobie nie wyobrazam... wiec darujcie sobie komentarz ze ktos uchronil nas przed katastrofa....
~balco
Dzieki niemu mogę tanio zaopatrzyć się w szmaty, literaturę anglojęzyczną do nauki dla mnie i dziecka w pościel, wszystko co człowiek potrzebuje.
Jednakże kryzys sprawił że ceny zaczynają się od 60zł/kg
~Pietia
dawno nie słyszałem takiej gloryfikacji. Cóż za jednostronność autor chyba nie zrobił szczegółowej analizy ekonomicznej. To co przedstawił niby jest prawdą ale... Zawsze wszystko należy oglądać z obu stron to tak jak spojrzeć na wydmuszkę i powiedzieć że to jest jajko nie oglądając jej dokładnie tymczasem z drugiej dawno nie słyszałem takiej gloryfikacji. Cóż za jednostronność autor chyba nie zrobił szczegółowej analizy ekonomicznej. To co przedstawił niby jest prawdą ale... Zawsze wszystko należy oglądać z obu stron to tak jak spojrzeć na wydmuszkę i powiedzieć że to jest jajko nie oglądając jej dokładnie tymczasem z drugiej strony jest mała dziurka, która wszystko zmienia. Jajko jest puste. Podobnie jest z panem Balcerowiczem prawda jest taka, że utrzymując wysokie stopy procentowe pozwolił zarobić krocie zachodowi inwestując w polski dług, przez co ciągle jest on olbrzymi niemal nie do spłacania. Opłacało się wówczas brać kredyt w USA i na czysto lokując kasę w polski dług zarobić spore pieniądze bez żadnego ryzyka. Po drugie doprowadziło to do przewartościowania PLN oraz do problemów wielu Polaków, którzy zadłużyli się w walutach obcych, gdyż tylko wtedy mogli dostać kredyt, a przecież każdy wie że najlepiej brać kredyt w walucie w której się zarabia bo wówczas brak ryzyka kursowego oczywiście swego czasu na kredycie w obcej walucie można było zarobić ale to nie mogło trwać wiecznie. Teraz więc jeśli do Polski zapuka kryzys w postaci nie spłacanych kredytów w walutach obcych to też będzie to z winy tego 'geniusza' ekonomicznego pana Balcerowicza. Pozdrawiam
~thor
to smutne że w tym kraju żyje tak wielu durni....

1. wysokie stopy spowodowały że ludzie brali kredyty w walutach obcych i to oni mają dziś problem ze spłaceniem kredytu, gdyby stopy były niskie braliby w złotówkach i wszystko by grało

2. wysokie stopy zabiły przemysł, po co inwestować jak można zyc z
to smutne że w tym kraju żyje tak wielu durni....

1. wysokie stopy spowodowały że ludzie brali kredyty w walutach obcych i to oni mają dziś problem ze spłaceniem kredytu, gdyby stopy były niskie braliby w złotówkach i wszystko by grało

2. wysokie stopy zabiły przemysł, po co inwestować jak można zyc z lokaty?

3. im wyższy procent tym szybciej rośnie dług, wystarczy obejrzec jakikolwiek filmik uczący w tym temacie, np. "money as debt" lub addendum" oba dostępne na youtube z napisami po polsku
~wgm
"Taki mechanizm przez wiele lat działał w innych krajach wywołując boom na rynku mieszkaniowym ...."

Średnie ceny domów w Stanach w oparciu o CS Home Price ( cena wg Composite-10 ) w tysiącach $
1994 (maj) 76.49 ;
1998 (maj) 85.77 ;
2002 (maj) 130.33 ;
2006 (maj) 225.99 ;

Przy czym średnia
"Taki mechanizm przez wiele lat działał w innych krajach wywołując boom na rynku mieszkaniowym ...."

Średnie ceny domów w Stanach w oparciu o CS Home Price ( cena wg Composite-10 ) w tysiącach $
1994 (maj) 76.49 ;
1998 (maj) 85.77 ;
2002 (maj) 130.33 ;
2006 (maj) 225.99 ;

Przy czym średnia 100.000 $ została przekroczona w styczniu 2000 roku. Więc wzrost do 225 tyś. to jakby nie patrzeć 125% zmiany ceny przez 6 lat.

Wiele lat w przypadku autora , należy zamienić na sześć. I to właściwie wszystko o wartości merytorycznej tego artykułu i peanów na temat Balcerowicza. W naszym kraju "pompowanie cen" trwało w latach 2002 do 2007 więc w zbliżonym okresie czasu. A wysokie stopy procentowe przez długi okres czasu powodują wykluczenie , z rynku mieszkaniowego wielu roczników. Więc nie ma żadnego zdziwienia ,że mieszkanie stało się towarem do kupienia "za każdą cenę" Jeżeli załapaliście się na mieszkanie na górce cenowej , wiecie już komu podziękować za przepłacenie. A na marginesie zbyt wysokie stopy to w odroczonym terminie , to brak możliwości spłacenia długu własnego państwa. Bo jak pamięć mnie nie myli wysoko oprocentowane bony skarbu państwa rozchodziły się jak ciepłe bułeczki.

Pozdrawiam

Wasz Głupi Moher~Gucio
Popełnił tylko jeden błąd - zamiast uwłaszczyć pracowników PGR-ów, i pozwolić im przejąć inicjatywę za swoje własne życie, pozwolił na degenearcję całych grup ludności z tzw. Ziem Odzyskanych (nie wpominając o dewastacji olbrzymiej ilości zabytków, którymi te przedsiębiorstwa dysponowały). Poza tą wpadką,Popełnił tylko jeden błąd - zamiast uwłaszczyć pracowników PGR-ów, i pozwolić im przejąć inicjatywę za swoje własne życie, pozwolił na degenearcję całych grup ludności z tzw. Ziem Odzyskanych (nie wpominając o dewastacji olbrzymiej ilości zabytków, którymi te przedsiębiorstwa dysponowały). Poza tą wpadką, należy mu się laurka
~real
no , no
że też w tym kraju można z ludzi idiotów robić , a oni pomnik ci postawią .......

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki