REKLAMA
NA ŻYWO

Leszek Balcerowicz odpowiada Donaldowi Tuskowi

2013-10-02 13:48
publikacja
2013-10-02 13:48
Leszek Balcerowicz odpowiada Donaldowi Tuskowi list Balcerowicza do premiera
LEszek Balcerowicz
Źródło: Flickr/Estonian Foreign Ministry

Leszek Balcerowicz w liście otwartym polemizuje z Donaldem Tuskiem. "Propagandowe chwyty to nie argumenty" - pisze były szef NBP w liście otrzymanym przez redakcję Bankier.pl.

Zwolennicy nacjonalizacji oszczędności emerytalnych Polaków w OFE zwykle nie reagują na merytoryczne argumenty krytyków tej propozycji. Zamiast tego stosują rozmaite chwyty retoryczne, które - w ich zamierzeniu - mają osłabić u odbiorców siłę tej krytyki. Do takich chwytów należy teza, że krytycy tacy jak Jerzy Buzek, Jerzy Hausner, Janusz Steinhoff, czy niżej podpisany działają pod wpływem emocji, bo byli "autorami" czy "ojcami" reformy (której destrukcji się przeciwstawiają). Przekaz jest taki: emocje blokują im rozum, a zatem nie należy przejmować się tym, co oni mówią.

Próby podważenia wiarygodności autorów wypowiedzi, zamiast odniesienia się do ich treści, są starym jak świat zabiegiem nieuczciwej propagandy. Z przykrością stwierdzam, że ten chwyt zastosował ostatnio premier Donald Tusk, mówiąc: "Prof. Leszek Balcerowicz czuje się współautorem OFE, nie dziwię się więc, że w sposób tak zaangażowany broni tego projektu "

Hipokryzja zwolenników i przeciwników OFE» Hipokryzja zwolenników i przeciwników OFE

Wypowiedź ta, pozornie elegancka, niesie ten sam, zasadniczy przekaz: "czuje się współautorem", a więc jest "zaangażowany", a skoro jest "zaangażowany", to emocje zaburzają mu sąd w sprawie OFE. Tego rodzaju niemerytoryczny chwyt daje się łatwo zdemaskować.

  1. Intelektualny postęp ludzkości polega na debacie między autorami rozmaitych koncepcji a ich krytykami, w której autorzy niejednokrotnie okazują się zwycięzcami. Czy należy unieważnić ten wynik na podstawie teorii, że autorzy nie mieli racji, bo emocje zaćmiewały im umysł? (Krytycy też zresztą nie byli pozbawieni emocji).

  2. Premier Tusk też zapewne "czuje się współautorem" określonych rozwiązań (m.in. propozycji wywłaszczenia ludzi z obligacji znajdujących się w OFE). Czy wobec tego wzywa nas do tego, aby pominąć jego wypowiedzi na ich temat, bo są one zdeformowane przez jego emocje?

  3. Byłem współautorem takich rozwiązań, jak pierwszy plan reform z grudnia 1989 r., propozycji reformy podatkowej z 1999 r., obrony niezależności NBP w 2005 r. przed atakami ze strony koalicji PiS, Samoobrony i LPR. Te rozwiązania były do tej pory popierane przez PO (lub osoby, które później weszły do PO). Czy teraz usłyszę, że jako "współautor" tych rozwiązań miałem i mam zaburzony emocjonalnie sąd na ich temat? Czy też ta przypadłość dotyczy tylko moich wypowiedzi, które są akurat krytyczne wobec tego, co zaproponował rząd PO-PSL?

  4. Merytoryczna krytyka propozycji de facto likwidacji kapitałowych funduszy emerytalnych pochodzi nie tylko od "współautorów" reformy emerytalnej, ale także od wielu innych osób, w tym wybitnych ekonomistów, którzy utworzyli Komitet Obywatelski ds. Bezpieczeństwa Emerytalnego (KOBE). Jaką odpowiedź ma rząd PO-PSL na krytykę z ich strony?

  5. Każdy z powyższych punktów wystarczy, aby podważyć omawiany chwyt retoryczny. Tylko dla porządku dodaję więc, że nie byłem "współautorem" - w intelektualnym sensie tego słowa - reformy emerytalnej z 1998 r. Ten zaszczyt przypada Jerzemu Hausnerowi, Ewie Lewickiej, Markowi Górze, Andrzejowi Bratkowskiemu i innym osobom. Ja natomiast (podobnie jak np. Jerzy Buzek czy Janusz Steinhoff), po zapoznaniu się z przedłożonymi analizami, popierałem i popieram tę propozycję, podobnie jak popierałem np. prywatyzację czy liberalizację gospodarki. Wśród popieranych przeze mnie w latach 1998-2000 rozwiązań były i takie, na które patrzę od pewnego czasu krytycznie. Zaliczam do nich wprowadzenie powiatów (a na pewno wprowadzenie ich w tak dużej liczbie). Dawałem temu wyraz wcześniej, mimo, że w sensie politycznym można mnie określić jako "współautora" tego rozwiązania.

Debata w polskiej polityce ma na ogół żenująco niski poziom. Jedną z przyczyn tego stanu rzeczy jest to, że to retoryczne chwyty są często traktowane jako poważny głos w merytorycznej dyskusji. Najwyższy czas skończyć z taką praktyką. Dobrze by było, aby polskie media nie traktowały nieuczciwych chwytów propagandowych jako argumentów.

Leszek Balcerowicz
Warszawa, 2 października 2013 r.

Źródło:Informacja prasowa
Tematy
Rekrutujesz? Odbierz 50% rabatu na pierwsze ogłoszenie na Pracuj.pl

Rekrutujesz? Odbierz 50% rabatu na pierwsze ogłoszenie na Pracuj.pl

Advertisement

Komentarze (50)

dodaj komentarz
~Zym
Ochrona własności prywatnej jest priorytetem Polskiej Konstytucji. Ten numer więc na pewno nie przejdzie ... bez rewolucji.
OFE muszą sprzedać posiadane obligacje i kwity skarbowe na rynku, w określonym czasie. Następnie muszą reinwestować nasze środki tam gdzie powinny od samego początku tj. w prywatny sektor (GPW, DAX itp).
Ochrona własności prywatnej jest priorytetem Polskiej Konstytucji. Ten numer więc na pewno nie przejdzie ... bez rewolucji.
OFE muszą sprzedać posiadane obligacje i kwity skarbowe na rynku, w określonym czasie. Następnie muszą reinwestować nasze środki tam gdzie powinny od samego początku tj. w prywatny sektor (GPW, DAX itp). To należy poprawić w poprzedniej ustawie.
Tam też poprawić stawki za zarządzanie aktywami, transfer itp
~xxxx
Powinien napisać "nigdy do mojej kieszeni nie wpadła ani złotówka z OFE" wtedy by wszyscy uwierzyli że nie jest stronniczy..
~bb33
gdy ofe sie skończy to skończy si e niemała kasa dla dużej grupy finansistów i część pójdzie na zieloną trawke.Dlatego Balcerowicz który korzysta po części z pieniędzy ofe - bo korzysta każdy finansista, , będzie bronił ofe jak niepodległości.
~dr Zaraza
do darmozjadow i uprzywilejowanych wysysajacych nasze pieniadze z ofe a piszacych na tym watku.
Ofe byly zobowiazane do kupowania obligacji przez ustawę .
Ciekawe co bedziecie pisac jak zajebane nsze pieniadze sie skoncza, rzad bedzie i tak musial emitowac ,sprzedawac i odkupywac obligacje tylko ,ze zarabiac na tym na pewno
do darmozjadow i uprzywilejowanych wysysajacych nasze pieniadze z ofe a piszacych na tym watku.
Ofe byly zobowiazane do kupowania obligacji przez ustawę .
Ciekawe co bedziecie pisac jak zajebane nsze pieniadze sie skoncza, rzad bedzie i tak musial emitowac ,sprzedawac i odkupywac obligacje tylko ,ze zarabiac na tym na pewno nie bedziecie wy i my ani zadluzony zus tylko banksterzy.
Precz ze wszystkimi przywilejami i darmozjadami budzetowymi, zlikwidowac feudalizm wszystkie przywileje. Polska powinna byc krajem demokratycznym!
~Szymon
Proponuję panu interes. Co miesiąc pan mi wpłaci 100 zł ja z tej stówki wezmę sobie tytułem kosztów 20 złociszy. Resztę obiecuję zainwestować, oczywiście to kosztuje, więc co roku zainkasuję pal licho, niech będzie moja strata tylko 10 zł. Obiecuję, że zarobię dla pana dużo, bardzo dużo ale oczywiście nie mogę gwarantować ile, bo Proponuję panu interes. Co miesiąc pan mi wpłaci 100 zł ja z tej stówki wezmę sobie tytułem kosztów 20 złociszy. Resztę obiecuję zainwestować, oczywiście to kosztuje, więc co roku zainkasuję pal licho, niech będzie moja strata tylko 10 zł. Obiecuję, że zarobię dla pana dużo, bardzo dużo ale oczywiście nie mogę gwarantować ile, bo wie pan sytuacja niepewna, spekulanci, bańki finansowe. Gdyby panu nie starczyło do pierwszego to pożyczę panu na życie no oczywiście na procent, przecież to zrozumiałe, że kredyt kosztuje. Zyczę panu dobrze, więc jak już się uda dociągnąć panu w zdrowiu jako takim do emerytury o co dzisiaj przy takim tempie życia, i marnej słuzbie zdrowia nie jest łatwe to ma pan u mnie "jak w banku", że to co zostanie sumiennie będę wypłacał co miesiąc. Ile? Oczywiście tego nie wiem bo sam pan wie jak to jest.
~marekpax
Wielki ekonomista , pamietram jak bredzil cos o pociagu i maszyniscie ktory przyspieszal. Ciekawy jestem czy uczciwie placi ZUS czy tez zgodnie z prawem zarabia miliony a pracuje na umowe zlecenie w ktorej wpisana jast minimalna placa brutto i to wszystko zgodnie z prawem. Cieszyl sie gdy na zachodzie otrzymywal nagrody tylko te Wielki ekonomista , pamietram jak bredzil cos o pociagu i maszyniscie ktory przyspieszal. Ciekawy jestem czy uczciwie placi ZUS czy tez zgodnie z prawem zarabia miliony a pracuje na umowe zlecenie w ktorej wpisana jast minimalna placa brutto i to wszystko zgodnie z prawem. Cieszyl sie gdy na zachodzie otrzymywal nagrody tylko te nagrody dostawal za to ze robil to co przynosilo korzysci UE.
~marekpax
Wielki ekonomista , pamietram jak bredzil cos o pociagu i maszyniscie ktory przyspieszal. Ciekawy jestem czy uczciwie placi ZUS czy tez zgodnie z prawem zarabia miliony a pracuje na umowe zlecenie w ktorej wpisana jast minimalna placa brutto i to wszystko zgodnie z prawem. Cieszul sie gdy na zachodzie otrzymywal nagrody tylko te Wielki ekonomista , pamietram jak bredzil cos o pociagu i maszyniscie ktory przyspieszal. Ciekawy jestem czy uczciwie placi ZUS czy tez zgodnie z prawem zarabia miliony a pracuje na umowe zlecenie w ktorej wpisana jast minimalna placa brutto i to wszystko zgodnie z prawem. Cieszul sie gdy na zachodzie otrzymywal nagrody tylko te nagrody dostawal za to ze robil to co przynosilo korzysci UE.
~dagon
balcerowicz i merytoryczna debata?! wolne żarty, ten komuch teraz robi za największego zwolennika wolnego rynku na świecie, lepiej już by się zamknął na amen ten sprzedawczyk
~KarolB
Wstyd za te prymitywne komentarze, ten glos w dyskusji i wolanie o merytoryczną debatę jest niezmiernie potrzebny, żeby nacisnąć idiotyczną wladze Tuska:

Odróżnijcie wreszcie skok na kase zgromadzoną w OFE z tematem samych OFE!

Tu chodzi o kradziez naszych pieniędzy, nic nie stoi na przeszkodzie, żeby OFE zlikwidować
Wstyd za te prymitywne komentarze, ten glos w dyskusji i wolanie o merytoryczną debatę jest niezmiernie potrzebny, żeby nacisnąć idiotyczną wladze Tuska:

Odróżnijcie wreszcie skok na kase zgromadzoną w OFE z tematem samych OFE!

Tu chodzi o kradziez naszych pieniędzy, nic nie stoi na przeszkodzie, żeby OFE zlikwidować lub usprawnić, ale nie dajmy zabrać naszych pieniedzy !!!!

Zrozumcie wreszcie, że pieniądze nie rosną na drzewach i panstwo ich nie produkuje (jedynie może rozwadniać wartość) !!! Pieniadze odkladacie Wy na swoją emeryture.

Przestancie wreszcie jesc z reki tych biurokratow.

Nie jest prawda, że możecie wyjechać i korzystać z dobrobytu innych nacji -> wszysko do czasu. Jedynie budując dobrobyt tutaj jestescie u siebie !
Budowac dobrobyt znaczy byc aktywnym spolecznie, patrzec wladzy na rece i nie dac sie oglupiac!
Takie to proste..............


~marekpax
Czego sie wstydzic , odp:w ktorym prywatnym OFE jest z polski wlasciciel. Kapital polski przekazany jest w obce rece. Tak to i ja moglbym zarzadzac , kupujac obligacje od skarbu benstwa. A prowizje , ciekawe za co placa udzialowcy funduszy

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki