REKLAMA

"Les Echos": Lagarde chce, by więcej bankierów trafiało do więzienia

2015-11-06 16:16
publikacja
2015-11-06 16:16

Christine Lagarde, szefowa Międzynarodowego Funduszu Walutowego, "chciałaby, aby więcej bankierów trafiało do więzienia", ponieważ obecnie traktują kary finansowe jako "koszt prowadzenia biznesu" - pisze w piątek francuski dziennik finansowy "Les Echos".

fot. REUTERS/Jonathan Ernst / / FORUM
Szefowa MFW, występując w czwartek w nowojorskiej siedzibie amerykańskiej Rezerwy Federalnej, powiedziała, że kary, jakie nałożono niedawno na kilka instytucji finansowych, nie są w stanie zniechęcić ich do powtórnego łamania prawa.

"Kary nakładane na banki amerykańskie i europejskie w ciągu ostatnich sześciu lat sięgnęły 230 mld dol. To równowartość tego, ile duże banki zarabiają średnio w ciągu półtora roku" - powiedziała Lagarde.

Jest to więc jedynie cena, jaką płacą "za dalsze prowadzenie swej działalności" - dodała Lagarde, czyniąc - jak wyjaśnia "Les Echos" - zawoalowaną aluzję do niedawnych zarobków banku JP Morgan.

Zdaniem szefowej MFW konieczne jest stosowanie wobec bankierów łamiących prawo poważniejszych retorsji, zarówno w orzecznictwie cywilnym, jak i karnym, które całkowicie zniechęcą ich do takich praktyk.

Lagarde zakończyła swe wystąpienie cytując Warrena Buffetta: "Kiedy kogoś zatrudniacie, szukajcie trzech zalet: uczciwości, inteligencji i energii. Jeśli zabraknie tej pierwszej cechy, dwie pozostałe mogą was zabić".

"Les Echos" przypomina, że kilka dni temu Deutsche Bank, wobec którego toczyło się śledztwo w sprawie łamania przepisów dotyczących embarga na transakcje z krajami objętymi sankcjami gospodarczymi (Iran, Libia, Syria, Birma i Sudan), uniknął poważnych konsekwencji, idąc na ugodę pozasądową, w ramach której zapłacił 258 mln dol. kary. Wartość zakazanych transakcji, które przeprowadził, wyceniana jest tymczasem na 10,8 mld dol.

W październiku francuski bank Credit Agricole za podobne złamanie embarga zapłacił 787 mln dol., a w marcu Commerzbank, również za omijanie sankcji finansowych, musiał zapłacić 1,45 mld dol. (PAP)

fit/ mc/

Źródło:PAP
Tematy
Konto Przekorzystne z premią do 300 zł

Konto Przekorzystne z premią do 300 zł

Advertisement

Komentarze (20)

dodaj komentarz
~miro
pamietamy jak pejsate w zamian za kilka $ pożyczki zniszczyło naszą gospodarke
~bandit
to musiałaby zacząć od siebie, a potem po koleii wszystkich banksterów ze wszystkich banków we wszystkich krajach. Bez wyjątku............
~pete
To taki pic na wodę. Razem z Jellen są takimi pokazówkami dla naiwnych - takie dobre babcie he he ;-) jak w tej organizacji światowe babcie ratują świat ;-)
~autor
Kara powinna obejmować przepadek całości pieniędzy jakie brały udział w przestępstwie tak jak to jest w kodeksie karnym. Poza tym pokrycie wszystkich szkód jakie wyrządziły takie działania, i nie wpłacana do budżetu państwa, unii itd tylko do konkretnych osób i instytucji. A dopiero na końcu kara za przestępstwo Kara powinna obejmować przepadek całości pieniędzy jakie brały udział w przestępstwie tak jak to jest w kodeksie karnym. Poza tym pokrycie wszystkich szkód jakie wyrządziły takie działania, i nie wpłacana do budżetu państwa, unii itd tylko do konkretnych osób i instytucji. A dopiero na końcu kara za przestępstwo do 20% obrotu i więzienie. Działania tych banków wspierały obce kraje, z którymi praktycznie kraje, w których banki istnieją są w stanie wojny. To normalna zdrada kraju a za to jest czapa. Po pierwszym ukaranym nie byłoby już drugiego takiego przypadku ale, że lobby bankierskie wpływa na ustalane prawo to nei ma na co liczyć.
~Małychłopiec
Ta Pani pomyliła się, nie moźna tak traktować ludzi przecieź ich krzywdzi .
~IwanIwanycz
Szanowna Pani Krystko,nic innego jak tylko do Józia.Nasz Josif Wissarionowicz już blisko 100 lat temu opracował praktyczne metody walki z Pani problemem.
~ser3
To nie jest problem tej Pani. Z poziomu stanowiska jakie zajmuje i miejsca gdzie to zostało powiedziane - po prostu teraz przebiło się do mediów. Na niższych poziomach teza ta była artykułowana już tysiące razy, a p. Lagarde tylko to powtórzyła. Złodzieje i ich organizacje zawsze powinni się bać i sądząc po niektórych To nie jest problem tej Pani. Z poziomu stanowiska jakie zajmuje i miejsca gdzie to zostało powiedziane - po prostu teraz przebiło się do mediów. Na niższych poziomach teza ta była artykułowana już tysiące razy, a p. Lagarde tylko to powtórzyła. Złodzieje i ich organizacje zawsze powinni się bać i sądząc po niektórych wpisach coś jest na rzeczy.
~libertarianin
W takim razie MFW powinno liczyć się z możliwością więzienia, za celowe wprowadzanie narodów w spiralę długu.
~DyktatorMody
Czy rzeczywiście ugoda za 258 mln jest konieczną? Na szczęście zamknąłem rachunek w Deutsche Banku. Natomiast konto jest aktywne w Commerzbanku, gdzie deklaracja uczciwości wyniosła 1,45 mld.
~KIMDZONGTUSK
toż to antysemityzm !!! co na to donaldinio ?

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki