REKLAMA

Lepsze nastroje u przedsiębiorców i konsumentów

2021-05-17 16:14
publikacja
2021-05-17 16:14
Lepsze nastroje u przedsiębiorców i konsumentów
Lepsze nastroje u przedsiębiorców i konsumentów
fot. Kristi Blokhin / / Shutterstock

Analiza zarówno kwartalnych, jak i rocznych zmian wartości wskaźników koniunktury w poszczególnych branżach wskazuje na to, iż poprawa koniunktury w polskiej gospodarce przyspiesza - wynika z badania Instytutu Rozwoju Gospodarczego SGH. Poprawę nastrojów odnotowano zarówno wśród przedsiębiorców, jak i konsumentów.

"Analiza zmian wartości wskaźników koniunktury w poszczególnych branżach wskazuje na to, iż poprawa koniunktury w gospodarce polskiej przyspiesza. Odnotowano poprawę nastrojów zarówno przedsiębiorców, jak i konsumentów. Mniej pesymizmu jest także w opiniach o ogólnej kondycji gospodarki polskiej. Mimo to przedsiębiorcy coraz silniej odczuwają ograniczenia działalności gospodarczej" - napisano w komentarzu do badania.

"Narastają zwłaszcza problemy z zaopatrzeniem w surowce i materiały. Wzrost aktywności przedsiębiorstw oraz pozytywne oddziaływanie czynników sezonowych dają nadzieję na dalszą poprawę koniunktury w III kwartale" - dodano.

Wartość barometru IRG SGH (BARIRG5) w II kwartale 2021 r. wynosi -3,35 pkt., o 12,55 pkt. więcej niż w I kwartale br. W porównaniu do II kwartału 2020 r. wartość barometru wzrosła o 34,7 pkt.

"Zarówno w stosunku do poprzedniego kwartału, jak i stanu sprzed roku odnotowano wzrost wartości wszystkich składowych barometru. Tendencja spadkowa w przebiegu składnika cyklicznego barometru została odwrócona" - napisano.

Autorzy badania wskazują, że wzrost wartości BARIRG5 w skali kwartału należy do najwyższych o tej porze roku.

"Przyczyniły się do niego przede wszystkim wzrosty wskaźników koniunktury w sektorze bankowym (o 35,4 pkt.) oraz kondycji gospodarstw domowych (o 12,1 pkt.). Łącznie spowodowały one wzrost wartości barometru o 8,5 punktu. Wzrosty wartości wskaźników koniunktury w przemyśle przetwórczym (o 7,2 pkt.), budownictwie (o 12,4 pkt.) i handlu (o 1,4 pkt.) dały wzrost wartości barometru o dalsze 4 pkt." - napisano.

"Przyrost wartości barometru w porównaniu z II kwartałem ubiegłego roku jest rekordowo duży. Należy jednak podkreślić, iż ma w tym udział także efekt bazy, bowiem w drugim kwartale 2020 r. załamanie koniunktury było największe. Wzrosty w skali roku odnotowano we wszystkich wskaźnikach, największe dla przemysłu (o 39,3 pkt.), budownictwa (o 35,9 pkt.), handlu (o 34,8 pkt.) i gospodarstw domowych (o 34 pkt). Wysoki, choć nieco niższy przyrost miał miejsce w sektorze bankowym (o 25,9 pkt.)" - dodano. (PAP Biznes)

pat/ mfm/

Źródło:PAP Biznes
Tematy
Sprawdź jak zyskać z Kontem Jakie Chcę

Sprawdź jak zyskać z Kontem Jakie Chcę

Advertisement

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Koronawirus a gospodarka

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki