REKLAMA

Lepsza postawa GPW na tle Europy. WIG20 znów powyżej 1700 pkt.

2022-11-22 17:02, akt.2022-11-22 19:38
publikacja
2022-11-22 17:02
aktualizacja
2022-11-22 19:38

Na zakończenie dnia indeksy na GPW zanotowały wyraźne zwyżki z przewodnią rolą portfela największych spółek. Warszawska giełda była mocniejsza w we wtorek od większości rynków bazowych i wpisywała się we wzrosty koszyka rynków wschodzących. W tle pojawiły się też doniesienia o zmianie postawy rządu ws. pieniędzy z KPO.

Lepsza postawa GPW na tle Europy. WIG20 znów powyżej 1700 pkt.
Lepsza postawa GPW na tle Europy. WIG20 znów powyżej 1700 pkt.
/ GPW

We wtorek WIG20 zaliczył wzrost o 1,91 proc., przerywając tym samym serię trzech spadkowych sesji z rzędu. WIG zyskał 1,67 proc. przy wzroście mWIG40 o 1,69 proc. Słabszą postawą wykazał się sWIG80 (0,16 proc.). Obroty wyniosły 923 mln zł i w 760 mln dotyczyły WIG20.

Bankier.pl

Patrząc sektorowo, na plusie było aż 11 indeksów branżowych z główną rolą górnictwa (3,97 proc.) i paliw (4,32 proc.). Najwięcej zyskała motoryzacja (5,29 proc.). Spadki zaliczyły nieruchomości, leki i media, ale w granicach 1-0,5 proc.

Wciąż na rynkach inwestorzy analizują komentarze bankierów z Fed na temat podwyżek stóp procentowych i rozważają wpływ infekcji COVID-19 w Chinach na gospodarkę tego kraju. W środę na rynku pojawi się protokół ostatniego posiedzenia Rezerwy Federalnej. W odniesieniu do Chin z danych wynika, że ograniczenia koronawirusowe wpływają teraz na 1/5 chińskiej gospodarki. Szanghaj zaostrzy obostrzenia covidowe dla osób wjeżdżających do miasta od 24 listopada.

Mimo to we wtorek sentyment na rynkach akcji uległ poprawie (łagodniejsze wypowiedzi członków Fedu, nieco słabszy dolar), a indeksy europejskich rynków bazowych notowały niewielkie wzrosty. Znacznie lepiej radziły sobie za to indeksy rynków wschodzących, do których zalicza się także GPW. Turecki Bist1000 zyskiwał ok. 4 proc., węgierski BUX ponad 1,5 proc. Na plusie były też indeksy w Rosji - RTSI zyskiwał 1,4 proc. Wzrostowe rozdanie w pierwszych godzinach sesji na Wall Street tylko utwierdziło obóz byków na GPW i nie przeszkodziło powrócić ponad poziom 1700 pkt na WIG20 utracony w poniedziałek.

W mediach (m.in. na Bankierze.pl w artykule "Co daje z KPO? Premier i prezes zmienią zdanie") pojawiły się również doniesienia o potencjalnym zwrocie w polityce partii rządzącej, który miałby dotyczyć negocjacji z Brukselą ws. środków z KPO i pójścia z KE na ustępstwa, a w efekcie odblokowanie środków.

Na odcinku makroekonomicznym poznaliśmy za to dane o zwalniającej inflacji producenckiej w Polsce, ale również zwalniającej produkcji przemysłowej, okraszone rekordowym spadkiem realnych płac w gospodarce. Trudny czas, z którym ma mierzyć się Polska, ma być jedną z przyczyn elastyczniejszej postawy rządzących w sprawie pieniędzy z UE.

"Lokalną szansą są jeszcze kwestie związane z pieniędzmi z KPO - rosną szanse na to, że jednak polski rząd zmieni swoją retorykę i środki zostaną dla nas odblokowane. Widzimy, że Węgry już są blisko, także potencjalnie u nas też ta szansa rośnie, co będzie sprzyjało polskiej walucie i przełoży się na wyceny na GPW" – mówił Łukasz Siwek, zarządzający funduszami akcji w Skarbiec TFI w rozmowie z PAP.

Patrząc na poszczególne segmenty rynku, widać było mocny popyt na akcje spółek surowcowych przy lekkim cofnięciu dolara i stabilizacji na rynku ropy, lepszą postawę banków i lokalne zmienne po raportach finansowych publikowanych w szczycie sezonu wynikowego.

W WIG20 wyróżniły się zatem notowania PKN Orlen (4,29 proc.) i KGHM-u (4,24 proc.), a zaraz za nimi był kurs Grupy Kęty (3,69 proc.), CCC (3,66 proc.) i JSW (3,11 proc.). Dla miedziowej spółki wzrosty we wtorek przerwały serię 5 spadkowych sesji z rzędu. Orlen odzyskał formę po zawirowaniach z poniedziałkowymi doniesieniami „WSJ” ws. zwiększenia produkcji ropy przez OPEC. Arabia Saudyjska szybko zaprzeczyła, że takie rozmowy są prowadzone.

Ponad 3 proc. zyskały jeszcze akcje Orange, a ponad 2 proc. Dino. Na plusie były też kursy największych banków, oprócz mBanku (-0,45 proc.).

Spadki zanotowały także akcje CD Projektu (-0,96 proc.) i Pepco (-0,6 proc.). Neutralny był kurs Santandera.

W drugiej linii wyróżnił kurs Ten Square Games (21,41 proc.), którego wzrosty trzeba wiązać z raportem kwartalnym i konferencją wynikową.

Z kolei mocnej przecenie uległ kurs Asbisu (-5,55 proc.), który podał, że jego skonsolidowane przychody wyniosły w październiku 2022 roku ok. 200 mln USD i były o ok. 19 proc. niższe niż rok wcześniej. Asbis poinformował też o inwestycji 700 tys. euro w biotechnologiczną spółkę z Cypru. O 6,46 proc. spadł kurs Mercatora - najwięcej z mWIG40. 

W gronie najsłabszych spółek z mWIG40 była także Develia (-4,17 proc.) i DataWalk (-3,22 proc.), którego grupa miała w trzecim kwartale 2022 roku 20,2 mln zł straty netto jednostki dominującej wobec 2,9 mln zł straty rok wcześniej.

Michał Kubicki

Źródło:
Tematy
Teraz BMW X3 już za 1400 PLN netto/mies. w ofercie BMW Comfort Lease.

Teraz BMW X3 już za 1400 PLN netto/mies. w ofercie BMW Comfort Lease.

Komentarze (3)

dodaj komentarz
dzyszla
Można dodać, że blisko dwuletnie minima zalicza BTC, a te pieniądze ze sprzedaży w końcu gdzieś muszą się pojawić...
jbl_fan
Dokładnie tak , przypuszczałem już dwa lata temu że dopóki nie pęknie krypto to na wzrosty na gpw nie ma co liczyć .
simonsoft8
sytuacja wczoraj miała wyjaśnić się dziś, dziś czekamy na jutrze

Powiązane: Sesja na GPW

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki