Lekkie wzrosty na Wall Street

2019-06-19 23:00
publikacja
2019-06-19 23:00

Środowa sesja na nowojorskich giełdach zakończyła się lekkimi wzrostami w reakcji na konferencję prasową po posiedzeniu Fed, podczas której prezes Jerome Powell powiedział, że wielu członków FOMC widzi silniejsze przesłanki za cięciem stóp procentowych w USA.

/ fot. kasto / YAY Foto

Na zamknięciu Dow Jones Industrial wzrósł o 0,15 proc. do 26 504,00 pkt. S&P 500 zwyżkował o 0,30 proc. do 2926,46 pkt. Nasdaq Composite wzrósł o 0,42 proc. do 7987,32 pkt.

Amerykańska Rezerwa Federalna utrzymała główną stopę procentową w przedziale 2,25-2,50 proc. Członkowie Fed podejmą odpowiednie działania w celu podtrzymania wzrostu i uważnie monitorują napływające dane z gospodarki w obliczu wzrostu niepewności dla gospodarki.

"Będziemy monitorować (sytuację - PAP), ale chcielibyśmy więcej zobaczyć, czy ryzyka nadal będą ciążyć perspektywom. Wielu członków widzi silniejsze przesłanki za cięciem stóp" - powiedział Jerome Powell.

Podkreślił, że Fed jest przygotowany na użycie narzędzi wspierających wzrost. Zaznaczył, że FOMC wstrzymuje się z decyzjami, gdyż chce poczekać na rozwój sytuacji, m.in. w kwestii negocjacji handlowych i nie reagować za szybko.

"Ryzyko zbyt długiego czekania (z cięciem stóp - PAP) nie jest duże" - powiedział.

Dodał, że członkowie Fed wyrażali obawy o tempo wzrostu inflacji.

Powell wskazał, że dyskusja na czerwcowym posiedzeniu skupiała się na wypracowaniu właściwej odpowiedzi ze strony polityki monetarnej na otoczenie podwyższonej niepewności.

W centrum uwagi jest też sprawa planowanego spotkania prezydentów USA i Chin podczas szczytu G20.

„Myślę, że podpisanie umowy USA-Chiny podczas szczytu G20 nie jest brane pod uwagę. (…) Sądzę, że jest to niezwykle nieprawdopodobne, ponieważ od maja prawie nic się nie dzieje w negocjacjach” – powiedział CEO i współzałożyciel Blackstone Steve Schwarzman.

Wicepremier Chin Lu Kang powiedział w środę na briefingu, że ważne jest znalezienie rozwiązania, które byłoby akceptowalne dla obu stron.

„Obaj przywódcy będą rozmawiać o tym, czego chcą” - powiedział Lu Kang.

„Porozumienie leży nie tylko w interesie dwóch narodów, ale ważne jest, by spełniało aspiracje całego świata” – dodał wicepremier Chin.

Według raportu Peterson Institute for International Economics, Chiny obniżają cła dla wszystkich krajów oprócz USA. Średnia stawka celna Chin na towary z USA wzrosła z 8 proc. na początku 2018 r. do 20,7 proc. w tym miesiącu.

Średnia stawka celna Chin na import z pozostałych krajów świata spadła z 8 proc. na początku 2018 r. do 6,7 proc. w listopadzie ubiegłego roku. Od tego czasu utrzymuje się na tym poziomie.

„Chiny zaczęły rozwijać czerwony dywan przed resztą świata. Wszyscy poza USA cieszą się znacznie lepszym dostępem do 1,4 miliarda chińskich konsumentów” – napisano w raporcie.

Notowania Adobe rosły 4,5 proc., bowiem spółka podała w raporcie kwartalnym, że skorygowany zysk na akcję wyniósł 1,83 USD o 5 centów powyżej oczekiwań rynkowych.

Akcje Apple lekko rosły - japoński dziennik "Nikkei" podał, że Apple rozważa przeniesienie od 15 do 30 proc. produkcji z Chin do Azji Południowo-Wschodniej.

Walory Facebooka spadały prawie 1,5 proc., gdyż wielu wysokiej rangi urzędników i polityków (m.in. przewodnicząca amerykańskiej komisji ds. usług finansowych, minister gospodarki i finansów Francji oraz prezes Banku Anglii) wyraziło zaniepokojenie ogłoszonym we wtorek przez CEO Facebooka Marka Zuckerberga uruchomieniem kryptowaluty Libra.

Alphabet spadał o prawie 1 proc. Aktywiści zachęcają do podziału koncern Alphabet, spółkę matkę Google'a, zanim wymuszą to regulacje prawne USA i Unii Europejskiej - podała w środę agencja Reutera. Jak ocenia, propozycje te nie mają szans powodzenia. 

tus/ kkr/ pr/ sp/

Źródło:PAP
Tematy

Firmy mogą zapłacić nawet 1 mln PLN kary

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: USA: giełdy i gospodarka

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki