REKLAMA

Lekkie wzrosty na GPW. Zieleń JSW, spadki Mercatora

2021-01-20 17:45
publikacja
2021-01-20 17:45
fot. Tomasz Ras / Puls Biznesu

WIG20 do końca sesji musiał walczyć o udane zamknięcie środowego handlu. Choć w Europie i na większości spółek w indeksie przeważała zieleń, wzrosty głównego polskiego indeksu były kosmetyczne.

Wzrostem o 0,3 proc. zakończył środową sesję WIG20, choć jeszcze o 16 był on notowany poniżej wtorkowych poziomów. Wynik ciężko jednak uznać za sukces. Na rynkach w Europie i Ameryce przeważały dziś wzrosty, otoczenie sprzyjało zatem bykom. Dodatkowo WIG20 miał spore straty z wtorku do nadrobienia.

/ Bankier.pl

Nieco lepiej wyglądała sytuacja wewnątrz indeksu. Spadki zanotowała siódemka spółek, a więc mniej niż połowa komponentów WIG20. Tylko trzy straciły ponad 1 proc., w gronie tym znalazło się jednak miejsce dla Allegro (-1,8 proc.) i Dino (-1,6 proc.), które mają duży udział w indeksie i w efekcie ich słabość rzutowała na końcowy wynik sesji.

Po zielonej stronie ponad 1 proc. zyskały papiery Orange, Kghmu i CD Projektu. o ponad 3 proc. poszły w górę notowania Aliora i CCC. Najlepszy wynik w indeksie - wzrost o 5,7 proc. - osiągnęła JSW.

Co ciekawe to właśnie w przypadku tej ostatniej spółki przed sesją pojawił się mocny negatywny impuls. Ministerstwo Aktywów Państwowych w odpowiedzi na interpelację poselską oceniło, że sytuacja płynnościowa JSW nadal jest trudna. W styczniu jej notowania są jednak wspierane przez mocne wzrosty cen węgla koksowego.

Słabo wypadły także inne główne indeksy warszawskiej giełdy. WIG zyskał 0,12 proc. sWIG80 poszedł w górę o 0,04 proc., a mWIG40 stracił 0,5 proc. Ten ostatni - w przeciwieństwie do WIG20 - miał jednak za sobą dwie wzrostowe sesje. Dziś ciążyły mu przede wszystkim korekty na papierach ING (-1,7 proc.) i Budimeksu (-2,4 proc.), a także wyraźna przecena Mercatora (-6,5 proc.). Rękawiczkowa spółka podała, iż jej zarząd wyraził zgodę na wybudowanie fabryki rękawic nitrylowych w Tajlandii. Inwestycja, której budżet wynosi ok. 155,95 mln zł zostanie sfinansowana ze środków własnych Mercator Medical Thailand.

Na szerokim rynku znów błyszczały spółki rolnicze, wzrosty o 8 proc. zanotowały papiery KSG Agro i Agrotonu. Przeceniano z kolei firmy przemysłowe i budowlane. Ponad 2 proc. straciły papiery Wieltonu, Remaku i Stalproduktu, o 3,5 proc. potaniało Rafako, ponad 4-proc. przeceny zanotowali Sanok i Ferro. Aż o 7 proc. w dół poszedł Groclin, a o 15 proc. PBG.

Adam Torchała

Źródło:
Tematy
Kredyt balonowy na samochód. Wszystko, co musisz wiedzieć.

Kredyt balonowy na samochód. Wszystko, co musisz wiedzieć.

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Sesja na GPW

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki