REKLAMA
WAŻNE

Lekkie wzrosty na GPW. W górę spółki energetyczne

2020-01-24 17:58
publikacja
2020-01-24 17:58
fot. Tomasz Ras / Puls Biznesu

Wszystkie główne indeksy warszawskiej giełdy zanotowały podczas piątkowej sesji wzrosty. Wyróżniały się m.in. Tauron, PGNiG i PGE. Rozczarowały telekomy.

Kolejną spokojną sesję ma za sobą WIG20, który po wczorajszych wzrostach o 0,1 proc., dziś zyskał 0,3 proc. Podobne wzrosty obserwowano także na innych indeksach, WIG zyskał 0,4 proc., mWIG 0,5 proc., a sWIG 0,6 proc. obroty na szerokim rynku wyniosły 657 mln zł.

Nastroje na Książęcej dobrze wpisywały się w to, co działo się w Europie, gdzie również przeważała zieleń. Pomogły m.in. odczyty niemieckiego PMI, które przebiły oczekiwania analityków. Niemiecki przemysł wciąż jednak wciąż kuleje, odczyt nie przebił bowiem poziomu 50 pkt (sięgnął 45,2 pkt).

Kliknij, by przejść do notowań / Bankier.pl

Warto zauważyć, że WIG20 w ostatnich dniach wyraźnie się ustabilizował. Z pierwszych siedmiu sesji 2020 roku, aż sześć indeks zakończył zmianą o ponad 1 proc. Kolejne osiem sesji, w tym dzisiejsza, to jednak już tylko i wyłącznie zmiany o mniej niż 1 proc.

W gronie blue chipów pozytywnie wyróżniały się akcje spółek energetycznych. Tauron zyskał 4,8 proc., PGE zaś 1,8 proc. Warto było zwrócić uwagę również na PGNiG (+3,2 proc.). W trakcie piątkowej sesji prezes zarządu PGNiG Jerzy Kwieciński zapowiedział podczas konferencji prasowej, że spółka przedstawi zaktualizowaną strategię dla grupy kapitałowej do końca 2020 roku. Poinformował, że PGNiG chce się rozwijać w segmencie ciepłowniczym oraz zielonej energii, jest gotowe na współpracę z innymi podmiotami, a także na przejęcia w branży energetycznej. Prezes zadeklarował, że jego celem jest budowa czempiona w wymiarze nawet światowym.

Rozczarowały z kolei m.in. akcje Dino Polska (-3,5 proc.). Agencja Bloomberg podała przed rozpoczęciem piątkowych notowań, że analityk JP Morgan Michał Kuzawiński obniżył zalecenie dla akcji Dino Polska do „neutralnie” z „przeważaj”, wyznaczając cenę docelową na 178 zł. Warto jednak wspomnieć, że spółka notowana jest w pobliżu historycznych maksimów.

Mocne wzrosty mają za sobą także telekomy - ostatnie trzy sesje przyniosły jednak wyraźną korektę w tej branży. Dziś Orange straciło 1,3 proc., zaś Play 1,4 proc. Przed otwarciem piątkowej sesji agencja Bloomberg podała też, że analityk Goldman Sachs Vyacheslav Degtyarev obniżył rekomendację dla Orange Polska do "sprzedaj z "neutralnie", a cenę docelową o 12 proc. do 6,50 zł. Ponadto, według jej doniesień, na obniżenie rekomendacji dla telekomu zdecydował się również analityk VTB Capital Ivan Kim - do "trzymaj" z "kupuj", wyznaczając cenę docelową akcji spółki na 8,60 zł.

Na szerokim rynku kurs Pekabeksu, po wzrostach o 5,4 proc., był dziś najwyżej od kwietnia 2019 roku. "Puls Biznesu" informował dziś, że grupa produkująca prefabrykowane materiały budowlane postawiła fabrykę w Gdańsku. Zatrudni w niej głównie roboty

Cena R22 zwyżkowała przy najwyższym historycznie wolumenie wymiany, który wyniósł niespełna 250 tys. sztuk (ok. 6 mln zł). Akcje spółki podrożały o 4,5 proc. W górę szły także papiery Medicalgorithmics – wzrost o 12,6 proc. W czwartek wieczorem zarząd spółki ustalił cenę emisyjną akcji serii G na 18,25 zł i zdecydował, że ostatecznie oferta obejmie 721.303 akcje. Co ciekawe dziś za akcje Medicalgorithmics płacono... aż 26 zł.

Wzrosty zanotował również BOŚ, który zyskał 1,8 proc. Podczas piątkowych notowań bank ujawnił, że zdecydował o utworzeniu rezerwy w wysokości 19,9 mln zł na ryzyko prawne związane z walutowymi kredytami hipotecznymi, a łączna wartość rezerw na to ryzyko, obciążająca wynik IV kwartału 2019 r. wyniesie 20,4 mln zł.

Adam Torchała/PAP Biznes

Źródło:
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (7)

dodaj komentarz
znawca_inwestor
Gdzie jest ten od korby na 2900?
silvio_gesell
Zamknąłem longi z 50% zyskiem i wziąłem puty, bo będzie krach. Korba na 2900 odwołana, prędzej będzie grunwald.
szeregowy_forumowicz odpowiada silvio_gesell
No to co nam dopiero teraz mówisz?
znawca_inwestor odpowiada szeregowy_forumowicz
On się nabija z ciebie
znawca_inwestor odpowiada silvio_gesell
ze skrajności w skrajność. ale spadki są bardziej prawdopodobne niż wzrosty. wczoraj putin nie podał ręki pence'owi, a dziś mamy znowu ostrzał doniecka. wkurzą dziadka w końcu i mało się im nie pokaże
silvio_gesell odpowiada szeregowy_forumowicz
Spokojnie, nasz grajdołek jest bardziej skorelowany z DAXem, więc w poniedziałek nie otworzą dużo niżej.
silvio_gesell odpowiada znawca_inwestor
Ciebie pisze się przez duże C. My sobie możemy pisać przez małe, bo się nie lubimy.

Powiązane: Sesja na GPW

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki