Lekarze znaleźli sposób na e-recepty

Od 8 stycznia przepisy nakładają obowiązek wystawiania recepty w formie elektronicznej. Ustawa pozwala, by w wyjątkowych sytuacjach, jak np. wizyta domowa, lekarz wystawił receptę papierową. Okazuje się jednak, że nie wszyscy medycy traktują sytuację wyjątkową jako wyjątek - pisze "Super Express".

(fot. Syda Productions / Shutterstock)

"Niektórzy medycy nie chcą podłączyć się do systemu i wystawić e-recepty. Postanowili skorzystać z furtki i przybijać pieczątkę +awaria systemu+ sugerując sytuację awaryjną" - mówi w poniedziałkowym "SE" Marek Tomków, prezes Naczelnej Izby Aptekarskiej. Dodał, że nie dając pacjentowi możliwości skorzystania z e-recepty, lekarze narażają go na utratę szeregu instrumentów, które są dla niego korzystne. To m.in. możliwość wykupu lekarstw na raty.

Jak czytamy, zastępca ministra zdrowia Janusz Cieszyński uspokaja Polaków i przekonuje, że problemy z brakiem możliwości wystawienia e-recepty są przejściowe.

"Niektóre gabinety miały problemy związane z brakiem oprogramowania dla e-recepty. Jednak jesteśmy przekonani, że lekarze przekonają się do nowych rozwiązań. Każdy duży projekt informatyczny wymaga ciągłego udoskonalania i e-recepta nie jest tu wyjątkiem" - mówi Cieszyński.

I dodaje, że "bardzo dobra współpraca przynosi korzystne efekty dla nowych wdrożeń".

"Z naszych danych wynika, że coraz więcej lekarzy przekonuje się do nowego systemu" – podkreśla i zapewnia, że niebawem problem zostanie zażegnany. "Wierzę, że już niedługo każdy pacjent będzie miał dostęp do e-recepty" - podkreśla wiceminister.

Jak działa e-recepta?

Wydruk informacyjny, wiadomość SMS lub e-mail - pacjenci od stycznia 2020 roku mogą wybrać, w jakiej formie chcą otrzymać e-receptę. W życie weszły przepisy, na postawie których lekarze wystawiają wyłączenie receptę elektroniczną. Mają skończyć się problemy farmaceutów z odczytaniem nazw przepisanych lekarstw.

aop/ amac/

Źródło: PAP
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
1 1 carlito1

Program państwowy... Nigdy nie będzie dobrze działał...

! Odpowiedz
12 31 glos_rozsadku

PRZESTAŃCIE Z LEKARZY ROBIĆ URZĘDNIKÓW!
Robicie z nich urzędasów i przez to boją się leczyć, bo jak przepisze za dużo leków to zaraz jakiś urzędas mu wpadnie na kontrolę i się będzie musiał tłumaczyć. Po co lekarze mają ryzykować karierę i leczyć jak mogą nie leczyć i też dostać hajsy.
Niech każdy lekarz ma prawo leczyć po swojemu i niech nikt kontroli mu nie robi!

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
6 17 glos_rozsadku

choruję na przewlekłą boreliozą, nieuznawaną za NFZ, bo by zbankrutował, gdyby miał to leczyć. Lekarze boją się przepisać mi antybiotyki, bo urzędnik się przyczepi. Przez Wasze urzędnicze działania mogę umrzeć, bo zakładacie kajdany lekarzon i nie pozwalacie mi się leczyć jak chcę nawet jak sam za to płacę.

! Odpowiedz
6 27 pluto85md

Od piatkowej wizyty do dzis nie mam erecepty. Dopiero co dodzwonilem sie do przychodni, przepraszaja, i jak tylko system sie odblokuje to mi przesla. Nastepnym razem sam bede prosil o wyjatkowe potraktowanie.

! Odpowiedz
4 41 anna_domagalczyk

Systemy u lekarzy działają, ale mają problem w połączeniu się z systemem ministerialnym, który nadaje numery receptom. A odpowiedzialny za to pan Cieszyński uspokaja, bo co może zrobić. Ptaszki świerkają, że po serii wpadek z systemami (nie działające skierowania i zlecenia, licho działająca recepta), które pan C. firmuje swoim nazwiskiem, zostanie przesunięty na inny ważny odcinek w ubezpieczeniach.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
17 65 sku47413

Ostatnio byłem u lekarza. Muszę przyznać, że wbijanie przez lekarza, że system nie działa jest oczywiste. Lekarz ma na wizytę określony czas np 15min i nie może być tak, że po tym czasie walczy z rządowym systemem kolejne 20min, aby ten łaskawie wystawił e-receptę. To mi przypomina sytuację z początków działania systemu CEPIK 2.0

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne