Lekarz odpowie za wystawianie fikcyjnych orzeczeń o zdolności do pracy

45 zarzutów dotyczących poświadczania nieprawdy w orzeczeniach o zdolności do pracy usłyszał lekarz z powiatu mikołowskiego (Śląskie). Według ustaleń śledztwa, wystawiał takie zaświadczenia osobom, które w ogóle nie były badane; brał za to 40 zł.

(fot. Syda Productions / Shutterstock)

O skierowaniu do sądu aktu oskarżenia w tej sprawie poinformowała w środę śląska policja. Mężczyzna przyznał się do winy.

Sprawa wyszła na jaw w trakcie czynności wykonywanych przez Państwową Inspekcję Pracy u jednego z przedsiębiorców. Okazało się, że pracownica firmy nie miała ważnego zaświadczenia lekarskiego o zdolności do pracy.

"Brakujący dokument dosyć szybko się znalazł, jednak sposób, w jaki powstał, rzucił cień podejrzeń na lekarza, który zaświadczenie wydał. Wtedy do akcji wkroczyli śledczy z mikołowskiej komendy" – podała policja.

Po otrzymanym w lutym 2019 roku zawiadomieniu z PIP, policjanci z Wydziału do Walki z Przestępczością Gospodarczą Komendy Powiatowej Policji w Mikołowie rozpoczęli pracę; śledztwo wszczęła miejscowa prokuratura.

W trakcie jednej z kontroli w gabinecie lekarza medycyny pracy zabezpieczono dokumentację, m.in. faktury - jak się później okazało - wystawiane w związku z fikcyjnymi badaniami. W postępowaniu przesłuchano ponad stu świadków.

Według ustaleń śledztwa, oskarżony lekarz wystawił łącznie 45 zaświadczeń o zdolności do pracy pracowników, którzy fizycznie nie pojawili się na badaniu. Za wystawienie orzeczenia otrzymywał 40 zł.

55-letni mieszkaniec powiatu mikołowskiego z końcem stycznia br. usłyszał prokuratorskie zarzuty. Przyznał się do zarzucanych czynów. Składając wyjaśnienia złożył też wniosek o dobrowolne poddanie się karze. Zgodnie z Kodeksem karnym, poświadczenie nieprawdy zagrożone jest karą do 5 lat więzienia. (PAP)

Autor: Krzysztof Konopka

kon/ jann/

Źródło: PAP
Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 0 tryby

Być może są szpitale, gdzie lekarze leczą w ramach ubezpieczenia i pacjent jest ważny. Być może tylko ja mam pecha, że takich nie spotykam. Być może, ale jak stwierdzić coś, czego się nie widzi?

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 3,4% IV 2020
PKB rdr 1,9% I kw. 2020
Stopa bezrobocia 5,8% IV 2020
Przeciętne wynagrodzenie 5 285,01 zł IV 2020
Produkcja przemysłowa rdr -24,6% IV 2020

Znajdź profil