REKLAMA

Koniec z wykupem auta bez VAT. "Polski ład" uderza w leasing

2021-09-20 09:43
publikacja
2021-09-20 09:43
Koniec z wykupem auta bez VAT. "Polski ład" uderza w leasing
Koniec z wykupem auta bez VAT. "Polski ład" uderza w leasing
fot. Joinmepic / / Shutterstock

To koniec wykupu prywatnego samochodów w leasingu bez podatku dochodowego i VAT-u. Od 1 stycznia 2022 r. przedsiębiorcy zapłacą więcej za przeniesienie samochodu służbowego do majątku prywatnego przez 5 lat od zapłacenia ostatniej raty leasingowej – wynika z projektu "Polskiego ładu".


Nadchodzą zmiany przy wykupie prywatnym samochodu służbowego w leasingu. Wszystko wskazuje na to, że od 1 stycznia 2022 r. przedsiębiorcy stracą możliwość przeniesienia auta do majątku prywatnego bez konieczności zapłacenia podatku dochodowego oraz VAT-u. Nowe przepisy mają obowiązywać przez 5 lat, licząc od roku, w którym zapłacona została ostatnia rata leasingowa.

Poleasingowy samochód z podatkami przy sprzedaży przez 5 lat

– Każde zmiany, które ograniczają preferencje związane z korzystaniem z leasingu, będą mieć negatywny wpływ na poziom krajowych inwestycji – podkreśla w komentarzu eksperckim Andrzej Sugajski, Dyrektor Generalny Związku Polskiego Leasingu.

Aktualnie osoby prowadzące działalność gospodarczą, które spłacą raty leasingowego, mogą po upływie 6 miesięcy wykupić samochód poleasingowy bez opłacania podatku dochodowego oraz podatku od towarów i usług (VAT) i przenieść go do majątku prywatnego. Nowe przepisy zakładają więc wydłużenie okresu, w którym taka sprzedaż nie jest obciążona wysokimi podatkami - z 6 miesięcy do 5 lat. Początkowo miało być to 6 lat. Jednak po interwencji branży rząd skrócił ten okres o jeden rok.

– Ingerencja w dotychczasowe warunki wykupu przedmiotu leasingu, która wynika z projektowanych zmian podatkowych, pośrednio wpłynie na atrakcyjność tego instrumentu finansowego – mówi Andrzej Sugajski i dodaje –  Instrumentu, który od wielu lat jest uznawany przez polskich przedsiębiorców z segmentu MŚP za najbardziej istotne źródło finansowania inwestycji (...) Leasing tylko w ostatnim roku umożliwił inwestycje polskich firm o wartości 60,2 mld, a w ciągu pięciu ostatnich lat suma leasingowych inwestycji przekroczyła w Polsce 300 mld zł.

Zmiany podatkowe zapowiedziane w ramach projektu "Polskiego ładu" dotyczą nie tylko samochodów branych w leasing, ale wszystkich przedmiotów finansowanych w ten sposób przez przedsiębiorców.

DF

Źródło:
Tematy
Szukasz pracownika? Opublikuj pierwsze ogłoszenie o pracę już od 59,32 zł na Pracuj.pl!

Szukasz pracownika? Opublikuj pierwsze ogłoszenie o pracę już od 59,32 zł na Pracuj.pl!

Advertisement

Komentarze (40)

dodaj komentarz
bojack_pl
Czyli po odliczeniu polowy vatu i wrzuceniu 20% w koszty bede musial zaplacic podatek od calosci sprzedazy + vat?

Dobry biznes
budgie1967
Ale manipulacja w tym, artykule:

[...] Aktualnie osoby prowadzące działalność gospodarczą, które spłacą raty leasingowego, mogą po upływie 6 miesięcy wykupić samochód poleasingowy bez opłacania podatku dochodowego oraz podatku od towarów i usług (VAT) i przenieść go do majątku prywatnego [...]

Nikt
Ale manipulacja w tym, artykule:

[...] Aktualnie osoby prowadzące działalność gospodarczą, które spłacą raty leasingowego, mogą po upływie 6 miesięcy wykupić samochód poleasingowy bez opłacania podatku dochodowego oraz podatku od towarów i usług (VAT) i przenieść go do majątku prywatnego [...]

Nikt nie ma prawa do wykupu po upływie 6 miesięcy. Od kogo niby miałoby się wykupić auto. Autor nie wie o czym pisze. Artykuł ma zadanie "uderzyć w Polski Ład" i zwiększyć klikalność

Dotychczas przedsiębiorca (ale nie firma z osobowością prawną) za pomocę kruczków prawnych, mógł nie wprowadzać przedmiotu na stan działalności i jako prywatny sprzedać po 6 miesiącach bez opłacania podatku. Takie działanie było możliwe dzięki wyrokom sądowym, które to sankcjonowały, aczkolwiek podatkowej logiki w tym nie ma.

Jedyne co mógłby rząd zmienić i moim zdaniem powinien, to skoro odlicza się połowę VAT, to przy sprzedaży tez powinien być naliczony w wysokości 11,5%, bo inaczej, to się ,kupy nie trzyma.
--__hubert__---__--__--__--__-
Dochodowego nie uniknę i muszę zapłacić ale z VAT już można powalczyć równoważąc go innym zakupem tak aby ten VAT został w mojej kieszeni :)
300_pala
Miny jak ma zostać w twojej kieszeni??
sandman77 odpowiada 300_pala
Skoro pytasz, to znaczy, że i tak nie zrozumiałbyś odpowiedzi :)
300_pala odpowiada sandman77
Pytam bo już trochę aut w firmie miałem.
karroryfer
Od dawna twierdze że to powinno być zniesione i to mimo że sam z tego korzystałem. To jest patologia i przywilej dla niecałych 2mln względem pozostałych 16mln.
and00 odpowiada 300_pala
Niezła pała jeżeli tego nie rozumiesz
Też korzystałem, ale fakt, zbyt w porządku to nie jest
qonradx
Dziękuje PISIOCHY ze mnie o tym poinformowaliscie zanim rok temu podpisalem leasing! gdybym wiedzial to nie bawilbym sie w zadne leasingi tylko kupil za gotowke i rozliczył! A teraz co? Bede tym zlolmem musial przez kolejne 10 lat jeździć żebyscie nie ociosali mnie z podatku (którego przy zawieraniu transakcji mialem nie placic Dziękuje PISIOCHY ze mnie o tym poinformowaliscie zanim rok temu podpisalem leasing! gdybym wiedzial to nie bawilbym sie w zadne leasingi tylko kupil za gotowke i rozliczył! A teraz co? Bede tym zlolmem musial przez kolejne 10 lat jeździć żebyscie nie ociosali mnie z podatku (którego przy zawieraniu transakcji mialem nie placic w przyszlosci), pod warunkiem ze znowu nie zmienicie prawa? Jest takie powiedzenie "prawo nie dziala wstecz" W Piskim panstwie ono potrafi dzialac nie tlyko wstecz ale nawet i w przód! XD

Dejcie se koloejne podwyzki a co zostanie z zagrabnionych pieniedzy Polakow rozdajcie górnikom na barbórki, emerytom na 17tki i koniecznie nie pracujacym nauczycielom WFu! Niech maja przyda, im się jak znowu zamkniecie szkoly zeby z nudów kolejny rok nie umżec!

JA STAWIAM, JA STWIAM!

Powiązane: Polski ład

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki