Leasing czystości rośnie w siłę

Bałagan kontrolowany

W ostatnich latach outsourcing procesów czystościowych i porządkowych rośnie w siłę. Jego rozkwit stymuluje dynamiczny rozwój placówek handlowych, które od lat przekazują swój bałagan profesjonalistom.

Źródeł oszczędności z takiego rozwiązania jest wiele. Korzystanie z firm zewnętrznych zwalnia z konieczności zatrudnienia własnego personelu i, co bardzo istotne, z zapewnienia mu obsługi administracyjnej. Firma sprzątająca odpowiada bowiem w 100% za frekwencję swoich pracowników w miejscu ich pracy. Outsourcer wykorzystuje też efekt skali, dzięki czemu posiada większe upusty u dostawców profesjonalnych preparatów oraz maszyn i urządzeń. Ma jeszcze jeden atut – wie, jak sprzątać.

Zastanawiam się często, czy profesjonalny warsztat samochodowy zatrudni szefa serwisu, który nigdy nie wymieniał uszczelki pod głowicą silnika – mówi Roman Kurbiel-Salamonowicz, specjalista ds. szkoleń i wdrażania technologii utrzymania czystości w firmie Merida. – Wydaje się, że raczej nie. Firmy usługowe zapełniane są często przez specjalistów z zakresu sprzątania, którzy mogą pochwalić się tylko tym, że potrafią posprzątać swoje mieszkanie.

W świadomości zarządców nieruchomości pokutuje bowiem przeświadczenie, że na temat sprzątania powiedziano już wszystko. Nic bardziej mylnego. Najistotniejsze jest określenie potrzeb.

Ocena potrzeb


Kiedy zapadnie decyzja o zleceniu na zewnątrz procesów związanych z utrzymaniem czystości, administrator obiektu powinien przede wszystkim przeprowadzić jego inwentaryzację. Zanalizować zabudowę pomieszczeń biurowych, pracowniczych i sanitariatów pod względem powierzchni i wyposażenia oraz ocenić, w jakim stopniu obiekt jest eksploatowany przez pracowników. Trzeba bowiem mieć świadomość, że czas pracy to główny element, który ogranicza możliwości sprzątania. Nie bez znaczenia jest też określenie, jakie powierzchnie znajdują się w pomieszczeniu.

Dopiero na podstawie tych informacji można przeprowadzić konsultacje ze specjalistami firm handlowych i usługowych na temat faktycznych kosztów utrzymania czystości, a w kolejnym kroku przygotować ofertę, zawierającą wymagania dotyczące zakresu sprzątania i rodzaju wykonywanych zabiegów. Dzięki temu wybór kontrahenta będzie się opierał na jego faktycznych możliwościach, a nie tylko na analizie stawek, które proponuje.

Nie tylko cena


Odpowiednia strategia zarządzania czystością pozwala nie tylko zminimalizować wydatki, ale także zapewnić firmie płynność finansową. Coraz popularniejszym rozwiązaniem jest bowiem leasing czystości.
Jest to indywidualnie skonstruowany model finansowania, w którym klient korzysta z preferencji podatkowych analogicznych do klasycznego leasingu. Dzierżawiąc produkty, nie obciąża swojego budżetu zakupami, a ponosi jedynie stałe, z góry określone koszty. Z kolei dostawca usługi nadzoruje całość procesów logistycznych, odpowiadając zarówno za serwis, jak i ich eksploatację.

Ma to szczególne znaczenie w przypadku odzieży roboczej. Sam jej zakup to dla firmy początek wydatków. – Pokrywamy koszty zakupu odzieży roboczej i urządzeń, dzięki czemu nie obciążają one budżetu zamawiającego – stwierdza Arkadiusz Choczaj, kierownik marketingu CWS-boco Polska. – Jednocześnie klient pozbywa się problemów związanych z montażem, naprawami oraz dostawami materiałów eksploatacyjnych w stosowanych rozwiązaniach. Poza odzieżą roboczą można też dzierżawić urządzenia higieny do toalet czy maty wejściowe.

Tomasz Wysocki
 
Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj
Polecane
Najnowsze
Popularne