Le Maire: Francja powinna zwracać większą uwagę na Polskę

Szef resortu gospodarki i finansów Francji Bruno Le Maire powiedział we wtorek, że Paryż powinien zwracać większą uwagę na Polskę, która będzie wkrótce jednym z największych krajów UE, co nie oznacza, że Francja nie będzie nalegać na przestrzeganie praworządności.

"Francja lekceważyła Polskę i robiła błąd. Powinna od teraz zwracać na nią większą uwagę, szanować ją i budować z nią wspólne projekty ekonomiczne i finansowe" - oświadczył Le Maire podczas spotkania ze stowarzyszeniem francuskich dziennikarzy.

Minister przypomniał, że wzrost gospodarczy Polski należy do najlepszych w Europie.

"Nie oznacza to, że wycofamy się z obrony państwa prawa w tych kwestiach, które mają znaczenie fundamentalne zarówno w Polsce, jak i na Węgrzech" - dodał.

Le Maire ostrzegł, że ostracyzm wobec takich krajów jak Polska może nieść za sobą "ryzyko dla konstrukcji europejskiej".

Minister przypomniał, że Francja i Niemcy zaproponowały Polsce współpracę w ramach wspólnego europejskiego projektu produkcji baterii samochodowych, który pozwoliłby Europie zachować pozycję konkurencyjną na rynku zdominowanym przez USA i Chiny.

Według Le Maire'a Polska mogłaby się "wyspecjalizować w recyklingu baterii".

Francja i Niemcy ogłosiły na początku maja, że będą chciały zgody Komisji Europejskiej na dofinansowanie z publicznych pieniędzy ponadnarodowego konsorcjum złożonego m.in. z francuskiego koncernu PSA (Peugeot), jego niemieckiej spółki zależnej Opla oraz Safta, który zajmuje się produkcją baterii, a należy do firmy Total.

Francja i Niemcy zadeklarowały 1,7 mld euro wsparcia dla firm, które chcą uniezależnić Europę od dostaw baterii z Azji.(PAP)

fit/ mc/ mhr/

arch.

Źródło: PAP
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
4 8 prs

Sie odwal od Polski, problemow na swoim podworku niemalo, co..

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,5% X 2019
PKB rdr 4,4% II kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,2% VIII 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 084,56 zł IX 2019
Produkcja przemysłowa rdr 3,5% X 2019

Znajdź profil