Ławrow zaskoczony stanowiskiem Niemiec wobec NATO

Stanowisko władz w Berlinie, że NATO powinno pozostać w niezmienionym kształcie, aby chronić Niemcy, jest zaskakujące - powiedział w niedzielę minister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Ławrow w programie rosyjskiej telewizji państwowej.

(fot. Eduardo Munoz / Reuters)

Ławrow powiedział, że jest zaskoczony wypowiedziami kanclerz Angeli Merkel i szefa niemieckiej dyplomacji Heiko Maasa, którzy mówili podczas debaty zainicjowanej przez prezydenta Francji Emmanuela Macrona, że Sojusz Północnoatlantycki powinien pozostać taki jaki jest obecnie, gdyż tylko NATO może obronić Niemcy.

"Szczerze mówiąc, uderzyły mnie te wypowiedzi, pochodzące nie z kraju o mentalności opartej na nienawiści do Rosji i niektórych historycznych fobiach, ale z Niemiec, lidera Unii Europejskiej" - podkreślił Ławrow. "Oznacza to, że jest to głęboko zakorzeniona paranoja" - dodał.

Szef rosyjskiej dyplomacji powiedział, że nowe władze Unii Europejskiej będą musiały określić swoje podejście do dialogu na temat bezpieczeństwa politycznego i wojskowego na kontynencie europejskim, w szczególności do dialogu z Rosją i innymi krajami, które nie są członkami UE i NATO.

"Uważam, że jeśli chodzi o dyplomację, bardzo ważna jest zmiana obecnej narracji. To właśnie próbuje zrobić francuski prezydent Emmanuel Macron wraz z wieloma innymi przywódcami państw NATO i UE" - podkreślił Ławrow.

Pod koniec listopada kanclerz Angela Merkel broniła m.in. w niemieckim parlamencie NATO, mówiąc, że utrzymanie tego Sojuszu ma ogromne znaczenie dla Niemiec. Był to wówczas komentarz do wypowiedzi prezydenta Francji Emmanuela Macrona, który w głośnym wywiadzie dla brytyjskiego tygodnika "Economist" mówił o "śmierci mózgowej" NATO.

"Utrzymanie NATO dzisiaj leży jeszcze bardziej w naszym własnym interesie niż w czasach zimnej wojny, a przynajmniej jest to tak samo ważne, jak wtedy, gdyż, jak to powiedział niemiecki minister spraw zagranicznych (Heiko Maas-PAP), Europa obecnie nie może się sama bronić. Jesteśmy zależni od Sojuszu Północnoatlantyckiego, ważne jest, abyśmy pracowali na jego rzecz i wzięli na siebie większą odpowiedzialność" - powiedziała kanclerz w Bundestagu. (PAP)

wr/

arch.

Źródło: PAP
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
1 4 2kbb

Sowieci mieli Niemcy i Francję na sznurku i są zdziwieni że nagle Geobelsi odpuścili sojusz z nimi na rzecz utrzymania Unii Europejskiej, wolnej Polski i Krajów Wschodnich jak Bałtyckie Białoruś Ukraina... Niemcy rozumieją że po wyjściu Anglii z EU cały ten misternie utkany sojusz Europejski przez ponad 50 lat jest zagrożony migracją z Afryki, deficytami Włoch i nierównościami.... Stąd dopiero w ostatnim miesiącu Merkel była pierwszy raz w życiu w Auschwitz i pierwszy raz od słynnego wybaczania win przez biskupów Stainmayer przepraszał Polaków w Wieluniu za zbrodnie IIWŚ... Niemcy już wiedzą że zaszły za daleko we współpracy z Rosją a budujące się 3Morze po protektoratem USA może kiedyś zagrozić gospodarczo krajom na Zachodzie Europy.... Dla Ławrowa Pakt Libentrop Mołotow jest nadal aktualny i jest zdziwiony jak to Niemcy nie chcą razem najechać z Rosją Europy Środkowej militarnie i ekonomicznie... Blokada Nord Stream 2 jest potężniejszym ciosem w Rosję niż wielu do tej pory sobie wyobrażało... Ta blokada pokazuje że zabawa się skończyła... USA rzeczywiście walczą o utrzymanie leaderstwa w Świecie i wcale nie mają zamiaru oddać go jakimś ludzikom w Azji którzy skradli im technologie i know how... Sowiety jak zwykle zachłanne chcą jeszcze więcej a nie mają już zbyt wiele do zaoferowania... Świat przechodzi na źródła odnawialne i nawet w Polsce rozpoczynamy budowę farm wiatrowych na Bałtyku... Poparcie Merkel w dopuszczeniu w Polsce własnej drogi do dochodzenia do neutralności klimatycznej było sygnałem że Niemcy odwracają się od Rosji... Sowieci są zachłanni a Merkel nie jest głupia... Istnienie strefy Euro jest najbardziej korzystne właśnie dla Niemiec. Jeżeli ta strefa się rozpadnie to załamie się eksport Niemiecki ze względu na wzrost kursu Marki Niemieckiej.... Polska musi się przygotować na taki scenariusz... Rok 2020 będzie dla Polski wyzwaniem ekonomicznym.... Po Brexicie mogą nastąpić turbulencje w gospodarce...O wolnej Białorusi zadecydują USA w zwarciu z Rosją a nie Niemcy... Format Normandzki dotyczący Ukrainy to ostatnia taka inicjatywa bez USA !!!

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 5 drabio

Mani, tumani, przestrasza. W tym miejscu akurat tumani.

Nie rozumiem dlaczego Rosja trzyma takie pasożyty u władzy, ten kraj powinien być minimum 2 razy bogatszy. Coś na poziomie Norwegii. I mówcie ajajaje co chcecie ale w obecnym kształcie Rosja wcale nie jest dla Polski korzystna. Lepiej mieć odpowiedzialnego sąsiada z którym się rozmawia i współpracuje niż paranoika któremu "wszystko zagraża" ale największym zagrożeniem dla niego jest własna głupota. W kraju pełnym absurdow do tych absurdów doprowadził Putin i jego ekipa.

Rosja to piękna kultura, wspaniali ludzie których zdominowała urka u wladzy

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 4,7% II 2020
PKB rdr 3,1% IV kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,5% II 2020
Przeciętne wynagrodzenie 5 330,48 zł II 2020
Produkcja przemysłowa rdr 4,9% II 2020

Znajdź profil