Ławrow: Kijów musi przestrzegać porozumienia z Genewy

Rosyjski minister spraw zagranicznych Siergiej Ławrow powiedział szefom dyplomacji USA i Niemiec, że rząd w Kijowie musi powstrzymać się od przemocy i przestrzegać porozumienia z Genewy, zawartego w ubiegłym tygodniu między Rosją, USA, UE a Ukrainą.

Podczas rozmowy telefonicznej z amerykańskim sekretarzem stanu Johnem Kerrym Ławrow wezwał go do "wywarcia wpływu na Kijów, by nie dał gorącym głowom sprowokować krwawego konfliktu" - poinformowało rosyjskie MSZ. Ławrow zaapelował też do szefa dyplomacji USA, by "zmusił obecne władze Ukrainy do bezwzględnego wypełnienia zobowiązań".

Według rosyjskiego ministra czwartkowe porozumienie z Genewy, które ma na celu uregulowanie kryzysu ukraińskiego, jest zagrożone "z powodu niemożności i braku chęci władz w Kijowie, by położyć kres aktom przemocy ze strony ultranacjonalistów (...) oraz by zakończyć aresztowania i uwolnić działaczy ruchu protestacyjnego na południowym wschodzie Ukrainy".

Szef rosyjskiej dyplomacji rozmawiał w poniedziałek również z niemieckim ministrem spraw zagranicznych Frankiem-Walterem Steinmeierem. "Podkreślił konieczność ścisłego przestrzegania przez władze w Kijowie punktów deklaracji z Genewy" - napisało rosyjskie MSZ w oświadczeniu.

Komunikat ten opublikowano tuż po poinformowaniu przez amerykański Departament Stanu, że Kerry podczas rozmowy z Ławrowem zaapelował do władz Rosji, by pomogły we wprowadzaniu w życie genewskiego porozumienia.

Już wcześniej w poniedziałek Ławrow oświadczył, że Kijów poważnie narusza tę umowę. Oskarżył ukraińskich nacjonalistów o niedzielną strzelaninę niedaleko kontrolowanego przez prorosyjskich separatystów Słowiańska, w której zginęły co najmniej trzy osoby.

W czwartek w Genewie po wielogodzinnych rozmach z udziałem szefów dyplomacji USA, UE, Ukrainy i Rosji przyjęto ustalenia, które zakładają m.in., że wszystkie nielegalne grupy zbrojne muszą zostać rozbrojone, wszystkie nielegalnie zajęte gmachy muszą zostać zwrócone prawowitym właścicielom, a wszystkie nielegalnie okupowane ulice, place i inne miejsca publiczne w miastach ukraińskich muszą zostać opuszczone.

Dokument głosi, że wszystkie strony muszą powstrzymać się od wszelkiej przemocy, zastraszania i prowokacyjnych działań.

Uzgodniono, że specjalna misja monitoringowa Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (OBWE) powinna odgrywać główną rolę w pomaganiu władzom ukraińskim i lokalnym społecznościom w niezwłocznym wprowadzaniu w życie najpilniej potrzebnych środków deeskalacji. USA, UE i Rosja zobowiązały się do wspierania tej misji, w tym do zapewnienia obserwatorów.(PAP)

jhp/ kar/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj
Polecane
Najnowsze
Popularne

GPW: największe wzrosty i spadki

VENTUREIN 1,6500 6,5%
ENERGOINS 1,2450 6,4%
INPRO 5,4000 5,9%
IDMSA 1,1000 -8,3%
BIK 16,2800 -7,0%
KONSSTALI 25,0000 -3,9%
Akcje: 97 wzrosło, 68 spadło, 75 bez zmian.
Wolumen: 475 413 akcji, obrót: 4 066 250 zł
Aktualizacja: 2019-07-24 09:04:42