Ławrow: Handel z Iranem nie będzie zależeć od "kaprysu" USA

Szef MSZ Rosji Siergiej Ławrow powiedział w piątek w Wiedniu, że strony umowy nuklearnej z Iranem porozumiały się co do tego, by wypracować sposoby prowadzenia handlu z Teheranem niezależnie od "kaprysu" USA.

(fot. Eduardo Munoz / Reuters)

"Czeka nas całkiem poważna walka w obszarze handlowo-gospodarczym i politycznym. I czeka nas opracowywanie (...) takich metod utrzymywania handlowo-gospodarczych stosunków, które nie będą stwarzać problemów dla podmiotów gospodarczych z krajów, które pozostały stronami tego porozumienia" - mówił Ławrow w Wiedniu, gdzie w piątek odbyło się pierwsze spotkanie ministerialne po ogłoszeniu przez USA wyjścia z umowy nuklearnej z Teheranem.

Obecni na spotkaniu przedstawiciele UE, Rosji, Chin, Francji, Wielkiej Brytanii, Niemiec i Iranu zgodzili się, że będą dalej pracować nad ocaleniem tego układu.

Zawarta w lipcu 2015 roku umowa z Iranem miała na celu ograniczenie programu nuklearnego tego kraju w zamian za stopniowe znoszenie międzynarodowych sankcji gospodarczych.

Na początku maja br. prezydent USA Donald Trump wycofał swój kraj z tego porozumienia, argumentując, że nie obejmuje ono irańskiego programu pocisków balistycznych, nie odnosi się do prób wywierania wpływu przez Iran na państwa regionu ani nie wyznacza perspektyw po wygaśnięciu umowy w 2025 roku. Poinformował też o ponownym wprowadzeniu wszystkich sankcji nałożonych na ten kraj, które obowiązywały przed zawarciem umowy. Część sankcji ma wejść ponownie w życie po upływie 90-dniowego okresu przejściowego, tj. 6 sierpnia, a część po 180 dniach, czyli 4 listopada.

Pozostali sygnatariusze, w tym Wielka Brytania, Francja i Niemcy, zapowiedzieli, że zamierzają utrzymać porozumienie. Według Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej (MAEA), która nadzoruje przestrzeganie przez Iran porozumienia nuklearnego, Teheran nadal wywiązuje się ze swych zobowiązań.(PAP)

ndz/ mc/

Źródło: PAP
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 1,1% XII 2018
PKB rdr 5,1% III kw. 2018
Stopa bezrobocia 6,2% I 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 274,95 zł XII 2018
Produkcja przemysłowa rdr 6,1% I 2019

Znajdź profil