Ławrow: Akcesja Czarnogóry do NATO nie wzmacnia bezpieczeństwa obu stron

Szef MSZ Rosji Siergiej Ławrow oświadczył we wtorek, że wstąpienie Czarnogóry do NATO nie wzmacnia bezpieczeństwa ani Sojuszu Północnoatlantyckiego, ani samej Czarnogóry. Ocenił, że Czarnogórze "nikt nie zagrażał", a członkostwo w NATO zostało jej narzucone.

Ławrow oznajmił w Kaliningardzie na konferencji prasowej po rozmowach z szefem MSZ Słowacji Miroslavem Lajczakiem, że akcesja Czarnogóry "to czystej wody projekt geopolityczny". Powiedział także, że państwa zachodnie, "przede wszystkim USA i główne kraje UE, są owładnięte ideą kolejnego +opanowania Bałkanów+".

Ławrow ocenił, że akcesja Czarnogóry "na pewno doprowadzi do dodatkowych wydatków krajów NATO, dlatego, że trzeba będzie zagospodarowywać, na płaszczyźnie wojskowej i technicznej, terytorium Czarnogóry".

Jego zdaniem wstąpienie bałkańskiego kraju do Sojuszu "ani na jotę nie wzmacnia" jego bezpieczeństwa. "Czarnogórze nikt nie zagrażał i nie może zagrażać, a histeryczne głosy, które co pewien czas rozlegają się z Podgoricy wywołują tylko ubolewanie" - powiedział rosyjski minister.

Oświadczył także, że "w zamian za lojalność Czarnogóry wobec sankcji przeciw Rosji i polityki antyrosyjskiej" krajowi temu "narzucono członkostwo w NATO".

Rosja - jak mówił Ławrow - ocenia, iż jest to "tendencja, która znów przywraca politykę linii podziału w Europie"; minister wyraził opinię, że polityka ta "wiedzie donikąd" i "nie doprowadzi do niczego dobrego".

W poniedziałek Czarnogóra oficjalnie przystąpiła do NATO, stając się 29. krajem członkowskim Sojuszu. Tego samego dnia MSZ Rosji oświadczyło, że "z oficjalnej Czarnogóry napływa strumień dezinformacji" w stosunku do Rosji. Ostrzegło, że "w świetle wrogiej linii władz czarnogórskich strona rosyjska pozostawia sobie prawo do podjęcia działań w odpowiedzi na zasadzie wzajemności".

Z Moskwy Anna Wróbel (PAP)

awl/ mal/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 2 ~Heh

A co on tak się martwi obroną innych państ ?? Jakby Iran wystrzelił rakiety w kierunku Czarnogóry na tle religijnym to NATO jest najlepszym gwarantem zestrzelenia tych rakiet, a Ruscy w jakim celu tak gadają ? Sami nie są żadnym gwarantem ,a żyją dla siebie i gnębią sąsiadów dla swojej wygody ,a nie prawa, równości krajów itp.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 1 ~SZ

Czlonkostwo w NATO narzucone. Lawrow wie co mowi bo nikt tak dobrze nie narzuca innym swojej wpli jak Rassija.

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,6% IX 2019
PKB rdr 4,4% II kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,2% VIII 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 125,26 zł VIII 2019
Produkcja przemysłowa rdr 5,6% IX 2019

Znajdź profil