Lasy Państwowe przejmują nieruchomości leśne odzyskane przez przesiedleńców

Lasy Państwowe wytaczają sprawy dawnym przesiedleńcom z Warmii i Mazur i przejmują własność ich nieruchomości leśnych. Przesiedleńcy odzyskali te nieruchomości wcześniej od Skarbu Państwa na drodze sądowej. W sądzie w Olsztynie toczy się kilka takich spraw.

(fot. Piotr Jasiczek / FORUM)

Chodzi o takie nieruchomości leśne, które w latach 60., 70. i 80. XX w. zostały pozostawione przez przesiedleńców z Warmii i Mazur po tym, jak wyjechali oni na stałe do Niemiec. Gdy było to możliwe, dawni mieszkańcy zaczęli je na drodze sądowej odzyskiwać od Skarbu Państwa.

Pomimo prawomocnie odzyskanych przez przesiedleńców nieruchomości - sprawy dotyczące lasów nie zakończyły się ostatecznie. Mimo iż przesiedleńcy zostali wpisani do ksiąg wieczystych jako właściciele nieruchomości, Skarb Państwa reprezentowany przez Lasy Państwowe zaczął składać wnioski dotyczące stwierdzenia zasiedzenia własności nieruchomości leśnych. Taki tryb pozwala na uzyskanie statusu właściciela nieruchomości, którą się posiada pod warunkiem upłynięcia określonego przepisami czasu.

Jedną nieruchomość leśną, korzystając z tej drogi sądowej, Lasy Państwowe już odzyskały prawomocnie. Chodzi o sprawę dawnego przesiedleńca, dziś prawie 100-letniego Rudolfa Rischewskiego. W 1958 r. wyjechał on z Polski do Niemiec na stałe, pozostawiając ponad 50 ha gospodarstwo rolne i 5 ha las w Brąswałdzie w gm. Dywity pod Olsztynem. Rischewski należał do tzw. wczesnych przesiedleńców.

Gdy była taka możliwość - czyli po 1989 r. - zaczął on starać się o odzyskanie nieruchomości. Jednak z uwagi na upływ czasu gospodarstwa ani odszkodowania za nie nie uzyskał, natomiast po latach nieruchomość leśną udało mu się odzyskać i został wpisany do księgi wieczystej jako jej właściciel. Jednak wkrótce potem Nadleśnictwo Kudypy reprezentując Skarb Państwa wystąpiło z wnioskiem dotyczącym zasiedzenia tej nieruchomości i wygrało sprawę. Sąd I, jak i II instancji przyznał rację Lasom Państwowym i to one ponownie stały się właścicielem nieruchomości leśnej.

26 października Sąd Okręgowy w Olsztynie rozpatrzy kolejną sprawę dotyczącą nieruchomości leśnej, która przejął na drodze sądowej dawny mieszkaniec Mazur Dieter Lorenz. W 2013 r. odzyskał on 15 ha lasu od nadleśnictwa Szczytno, który stracił po wyjeździe do Niemiec w latach 70. XX w. Został wpisany do księgi wieczystej jako właściciel nieruchomości. Dwa lata później nadleśnictwo wystąpiło jednak z wnioskiem przeciw Lorenzowi, chcąc odzyskać nieruchomość przez zasiedzenie. To postępowanie w sądzie rejonowym w Szczytnie zakończyło się korzystnie dla nadleśnictwa. Obecnie sąd okręgowy rozpatrzy apelację Mazura, który odwołał się od postanowienia sądu I instancji.

W Sądzie Okręgowym w Olsztynie wciąż czeka na rozpatrzenie sprawa Reinharda Kramkowskiego. Warmiak ze Stawigudy odzyskał po 70 latach 20 ha nieruchomość leśną zabraną jego rodzicom przez ówczesne władze. Powołały się one wówczas na - dekret PKWN z 1944 r. Nadleśnictwo Nowe Ramuki nie zgodziły się z takim rozstrzygnięciem sądu i złożyły wniosek o zasiedzenie nieruchomości leśnej. Ta sprawa różni się jednak od dwóch wcześniejszych tym, że Kramkowski nie jest jednym z wielu przesiedleńców, którzy wyjeżdżając do RFN zostawiali gospodarstwa na rzecz Skarbu Państwa. Jest autochtonem, którym tuż po wojnie ówczesna władza zabierała majątki na tzw. Ziemiach Odzyskanych.

"Mówimy o gruntach, które przez kilkadziesiąt lat były utrzymywane i pielęgnowane przez Państwowe Gospodarstwo Leśne (PGL) Lasy Państwowe. I to PGL Lasy Państwowe ponosiło znaczne nakłady na utrzymanie tych gruntów w jak najlepszej kondycji" - powiedział PAP rzecznik Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowej w Olsztynie Adam Pietrzak.

"Ponieważ Lasy Państwowe reprezentują majątek Skarbu Państwa, czyli de facto zarządzają lasami w imieniu całego społeczeństwa, w imieniu tego społeczeństwa czujemy się zobowiązani, by dokładać najlepszych starań w trosce o polskie lasy i interes Skarbu Państwa"- wyjaśnił Pietrzak.

Podkreślił, że Lasom Państwowym zależy na tym, by to niezawisły sąd rozstrzygał tego typu sporne kwestie. "Jednak decyzję dotyczącą postępowania w takich przypadkach każdorazowo, indywidualnie podejmuje nadleśniczy danego nadleśnictwa. Nie ma tu więc centralnie wyznaczonej +taktyki+ czy odgórnie wskazanego sposobu postępowania, polegającego na udowadnianiu zasiedzenia" - zastrzegł.(PAP)

ali/ gma/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
6 6 ~Kuba

cyt.: "czujemy się zobowiązani, by dokładać najlepszych starań w trosce o polskie lasy ..."
ale pojechali !!!!!! czyli - krótko mówiąc - lasy należą do Lasów Państwowych (czytaj: pracowników, którzy tam ROBIĄ CO CHCĄ) i tyle w temacie. Żałoooosne :(

! Odpowiedz
2 23 ~spostrzegawczy

Wyjeżdżając się zrzekli , w RFN dostali za pozostawione mienie odszkodowanie więc o co chodzi ?

! Odpowiedz
2 30 ~zeb2669

Nareszcie jakaś pozytywna informacja , brawo dla Dyrekcji Lasów Państwowych - ale gdzie tu jest Państwo polskie - takie sprawy powinny być raz na zawsze zamknięte odpowiednią ustawą. Niestety rządy polskie sprawowane przez chłopstwo i malarzy pozwalają pomiatać Polakami - coraz częściej się mówi że Polacy są winni holokaustowi , wysiedleniom i pewnie wybuchowi II WŚ. Uczcie się historii i przekazujcie ją swoim dzieciom

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
1 21 ~piotr_licu

Ograniczenie lekcji historii w szkołach średnich nie było ustanowione przypadkowo :) wszystkie wydarzenia z ostatnich 3-8 lat układają się w pięknie zaplanowaną akcje Mitteleuropa 2.0
Polska - kraj taniej siły roboczej, zaszczute społeczeństwo, ofiara a jednocześnie, medialnie, winowajca na kartach historii. Pozdrawiam

! Odpowiedz
18 7 ~antypisowiec

Państwo jest wielkim bezczelnym bandytą i złodziejem, który na każdym kroku cię okradnie. Patrzy tylko gdzie może wcisnąć swoją zachłanną mordę i wyżreć jak najwięcej. Lasy Państwowe to zbiorowisko pisowskich bandytów i złodziei. Pokazał to dość jasno ostatni raport NIK.

! Odpowiedz
9 10 ~noman

nieruchomosć powinna zostać u własciciela, należało zasądzić tylko koszty utrzymania tych lasów, dopiero gdy własciciel nie uregulowałby należnosci, należało przejąć nieruchomosć, tak powstaje precedens, który umożliwi przejmowanie nieruchomosci przez niedopuszczenie do niej własciciela - można go np. nie wpuscić do Polski

! Odpowiedz
0 9 ~xRTm

Gdy gość by wygrał sprawę o wpisanie do księgi wieczystej, to wystawiłbym rachunek, który na 100% nie pokryłaby wartość majątku i zaczął gościa ścigać za długi.

! Odpowiedz
12 12 ~wwerek

Własność na zawsze pozostaje własnością wpisaną do ksiąg wieczystych.Dorobek dziadków ,pradziadków zostaje własnością danej rodziny. Niezależnie od sił politycznych,rządów ,ustrojów. Państwo polskie przez ten okres nie płaciło żadnej dzierżawy właścicielom a wszystkie korzyści zaskarbiło tylko sobie. Moja własność( nieruchomość) np. w Hiszpanii nie może być mi odebrana z powodu mojej nieobecności na miejscu. A prywatyzacja lasów państwowych to jak ma się odbyć ???? Własność państwa i "zagrabione" mienie prywatne ma przejąć znowu jakiś "bolek" z tej "zorganizowanej grupy przestępczej na koszt podatnika" czyli państwa !!! Gołodupcy przyszli ze wschodu i zajęli ziemie i nieswoje mienie, które przez różne machlojki na przestrzeni ostatnich 70 lat sobie przywłaszczali a teraz chcą przejąć na własność. Niech własną pracą sami się czegoś dorobią a potem zasmakują tego,że ktoś chce im oraz ich rodzinom to zabrać.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
1 26 ~sea

To moze jeszcze odszkodowanie Niemcom trzeba zapłacić? A Zydom za holokaust.

! Odpowiedz
1 26 ~ania

Wreszcie sądy się rehabilituja po tym, jak uznały wyrok sądu niemieckiego w sprawie ukarania stowarzyszenia "Powiernictwo Polskie " pani poseł Arciszewskiej. Stowarzyszenie walczyło z procederem oddawania ziem Niemcom. W efekcie nałozonych przez sąd niemiecki kar, przyklepanych przez sąd polski, Powiernictwo przestało istnieć. To się nazywa wparcie ze strony państwa! Erika Steinbach nie posiada się z radości!!

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 4,7% II 2020
PKB rdr 3,1% IV kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,5% II 2020
Przeciętne wynagrodzenie 5 330,48 zł II 2020
Produkcja przemysłowa rdr 4,9% II 2020

Znajdź profil