Lasy Państwowe planują zarobić w tym roku ponad 400 mln zł

Wynik finansowy za 2016 r. powinien się kształtować na podobnym poziomie co w ub.r. i wynieść ponad 400 mln zł - ocenił w rozmowie z PAP szef Lasów Państwowych Konrad Tomaszewski. Firma wyda na inwestycje ponad 600 mln zł.

Lasy Państwowe planują zarobić w tym roku ponad 400 mln zł
Lasy Państwowe planują zarobić w tym roku ponad 400 mln zł (fot. kwasny221 / YAY Foto)

Tomaszewski poinformował, że przedsiębiorstwo w ciągu czterech pierwszych miesięcy br. zarobiło ponad 160 mln zł, a na koniec roku zysk powinien być zbliżony do tego za 2015 r., czyli wynieść ponad 411 mln zł.

Dyrektor generalny wyjaśnił, że przedsiębiorstwo chce zwiększać zyski z innych niż gospodarka leśna rodzajów działalności, dlatego rozwijana będzie infrastruktura turystyczna, noclegowa, czy sieć skupu i promocji dziczyzny. Obecnie gospodarka leśna stanowi ok. 90 proc. przychodów LP.

Dodatkowe przychody mają przynieść też leśne gospodarstwa węglowe (sprzedaż pochłoniętych przez lasy emisji CO2). Projekt ma ruszyć w 2017 r.

Tomaszewski poinformował ponadto, że LP w br. na inwestycje wydadzą 630 mln zł. Za te pieniądze ma być budowana m.in. infrastruktura krytyczna do składowania drewna w razie katastrof ekologicznych np. wiatrołomów. Place składowe mają być też wykorzystywane w przyszłości jako składowiska dla kruszyw.

Lasy zainwestować mają też w rozwój infrastruktury turystycznej, rekreacyjnej. "Chcemy stworzyć ofertę LP zawierającą elementy turystki, promocji historii i edukacji leśnej. Będziemy inwestować m.in. w rozwój infrastruktury noclegowej, budowę domków kempingowych. W przyszłości planujemy też realizację koncepcji +klubowego korzystania z lasu+, czyli wynajmu naszej infrastruktury dla stowarzyszeń" - wyjaśnił Tomaszewski.

Przedsiębiorstwo inwestować będzie także w badania naukowe. W Leśnym Banku Genów ma zostać stworzona komora kriogeniczna, w której w bardzo niskich temperaturach mają być przechowane niektóre gatunki drzew czy zwierząt. "Takie rozwiązanie pomoże nam reagować w sytuacji obniżki różnorodności biologicznej" - podkreślił szef LP. Wyjaśnił, że w banku mogłyby się znaleźć np. jajeczka pachnicy dębowej, czyli gatunku dużego chrząszcza, który jest związany ze starymi dziuplastymi drzewami.

Pachnica w Polsce została objęta ochroną w Polsce na mocy unijnej dyrektywy siedliskowej.

Tomaszewski powiedział też, że w Toruniu powstanie centrum szkolenia łowieckiego i strażników leśnych. Wyjaśnił, że powstanie tam m.in. strzelnica treningowa dla strażników. (PAP)

mick/ jzi/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 0 ~lel

Lasy Państwowe są od tego aby nie ograniczać dostępu do lasu - bo to jest dobro wspólne. Pilnować drzew i przy okazji zarabiać na drewnie. I na tym koniec. Resztę typów działalności ćwiczyliśmy w latach 1945-89. Na plany tworzenia biznesów dla kolesi odpowiadam - NIE

! Odpowiedz
0 0 ~lel

Lasy Państwowe są od tego aby nie odgradzano dostępu do borówek, grzybów tablicami typu ZAKAZ WSTĘPU - własność prywatna. Pilnowano drzew i przy okazji zarabiać na drewnie. I na tym koniec. Resztę typów działalności ćwiczyliśmy w latach 1945-89. Na plany tworzenia biznesów dla kolesi odpowiadam - NIE

! Odpowiedz
1 1 ~TT

Leśne gospodarstwa węglowe + Leśne dziady w zarządach- czyli program rodzina na swoim.

! Odpowiedz
0 4 ~Tubular

Coś niespotykanego w Polskich przedsiębiorstwach państwowych. Całość zysku jest odkładana na konta i czeka na okres dekoniunktury, aby LP moglo zachować płynność.
Kilka lat na pewno jest dość porządnie zabezpieczone.

Żadnych rad nadzorczych, żadnych prezesów zarabiających po 100tys/mies.

Płace są niezłe, ale kierownik jednostki zatrudniającej 50 osób, zarabia 3 krotność tego co szeregowy pracownik (3tys, a 9tys) Wyżej też nie ma większych przebitek.

I jeszcze wszelkie inwestycje planowane są tak, aby mieć pewność płynności finansowej.
Do tego dochodzi duża działalność w edukacji, turystyce czy ochronie przyrody - która zysków nie przynosi żadnych.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
3 3 ~h2o2

będą skupować ziemie po preferencyjnych cenach - nawet w centrum warszawy może się okazać że szyszko ma w planach puszczę czy pradawny las warszawski :) a potem sprzedadzą i będzie na 500 + i wszelkie inne +

! Odpowiedz
3 9 ~woj

A czy to jest firma rodzinna?

! Odpowiedz
1 6 ~Fred

Malo brakowalo. Po chcialo sprzedac

! Odpowiedz
7 12 ~autor_widmo

Plan ambitny, powodzenia! 3mam kciuki. A dziczyznę uwieeelbiam.

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 4,7% II 2020
PKB rdr 3,1% IV kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,5% II 2020
Przeciętne wynagrodzenie 5 330,48 zł II 2020
Produkcja przemysłowa rdr 4,9% II 2020

Znajdź profil