REKLAMA

Lancia znika z rynku

2014-05-08 07:30
publikacja
2014-05-08 07:30

Po fuzji na początku roku Fiata z Chryslerem, we włosko-amerykańskim koncernie samochodowym zrobiło się ciasno. Teraz jego kierownictwo doszło do wniosku, że nie ma w nim już miejsca dla zasłużonej marki Lancia.

Za dwa lata Lancia obchodziłaby 110 rocznicę założenia firmy. Nie będzie chyba jednak tego jubileuszu. Ogłoszono właśnie, że ten znak fabryczny pozostanie wyłącznie na włoskim rynku. Będą nim opatrywane niektóre modele Chryslera, głównie reprezentacyjne limuzyny dla rządu.

Jedyną autentyczną Lancią pozostanie model Ypsilon, produkowany zresztą w Tychach. Tak wygląda zmierzch włoskiej firmy, znanej z produkcji eleganckich, wygodnych i nowoczesnych samochodów: Lancia jako pierwsza zaprezentowała samochód z nadwoziem samonośnym. Niedługo będzie to już historia.

IAR/ML, PR, Rzym/jj

Źródło:IAR
Tematy
Otwórz konto dla firm i zyskaj do 1100 zł premii!

Otwórz konto dla firm i zyskaj do 1100 zł premii!

Advertisement

Komentarze (9)

dodaj komentarz
~raff
Mi tam bardziej szkoda SAABA:(
~Mason
I dobrze. Lancia to samochód dla wieśniaków i skorumpowanych posłów
~lososs
Lancia to Lancia, a Chrysler to Chrysler mi od początku nie podobało się to naklejanie Włoskiego loga na Amerykański samochód. Ale fakt marki Lancia szkoda.
~motomaniak
Alfy Romeo też coraz mniej , wystarczy popatrzeć model 159 nie jest już u nas oferowany.
~Jacek
Alfa Romeo ma sie dobrze i bedzie coraz lepiej bo w 2015 przedstawia 8 nowych modeli,praktycznie beda mieli auto w kazdym segmencie
~dominiq90
mogłaby zostać na europejskim rynku jak to jest teraz, Delta - love
~Ferrycy
Lancia była historycznie sportową marką grupy Fiata. Po tym jak Fiat przejął Alfa Romeo w latach 80tych (aby nie dopuścić do przejęcia tej firmy przez Forda) kierownictwo koncernu stwierdziło, że nie potrzebuje 2 marek sportowych - i postanowili przerobić Lancię na markę luksusową konkurującą z Mercedesem i BMW. Dlatego Lancia była historycznie sportową marką grupy Fiata. Po tym jak Fiat przejął Alfa Romeo w latach 80tych (aby nie dopuścić do przejęcia tej firmy przez Forda) kierownictwo koncernu stwierdziło, że nie potrzebuje 2 marek sportowych - i postanowili przerobić Lancię na markę luksusową konkurującą z Mercedesem i BMW. Dlatego wycofali się z produkcji najbardziej udanego modelu Lancii - Delty.

Pomysł nie wypalił. Od kilku lat Lancia była już właściwie trupem. Powinni ją zamknąć 2 lata temu zamiast wycofywać markę Chrysler z rynku europejskiego i na siłę zastępować ją marką Lancia, która już prawie nikomu z niczym dobrym się nie kojarzyła. A tak Lancii nie uratowali i Chryslera w Europie cofnęli w rozwoju.
~Jack
Bardzo fajne samochodziki.,Jeżdziłiem Lancią 12 lat,teraz jeżdzi corka,przyjemnośc jeżdzenia wielka.Szkoda.
~szefuf
Szkoda trochę... Marka tak charakterystyczna, zasłużona w rajdach... do dziś Delta HF Integrale to obok Escorta RS Cosworth i Imprezy STi moje marzenie...

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki