"La Repubblica": oto, jak Rosja wpływa na partie w UE, by promować swe interesy

2019-04-06 11:49
publikacja
2019-04-06 11:49

Włoski dziennik "La Repubblica" publikuje w sobotę dokument, który - jak podkreśla - dowodzi istnienia sieci politycznego wsparcia ze strony Rosji dla partii w krajach UE. W przypadku Włoch objęte są nią partie koalicji rządowej - Liga i Ruch Pięciu Gwiazd.

/ TASS

Rzymska gazeta wyjaśnia, że jest to notatka z poczty elektronicznej z kwietnia 2017 roku, znaleziona przez grupę śledczą Dossier Center - organizację stworzoną i finansowaną przez rosyjskiego dysydenta, byłego więźnia i właściciela koncernu Jukos Michaiła Chodorkowskiego.

Dokument mówi o działaniach w krajach Unii Europejskiej, mających na celu "promocję rosyjskich interesów".

Jego publikacja jest wspólnym przedsięwzięciem kilku mediów; redakcji BBC, ZDF i "Der Spiegel" oraz rzymskiego dziennika.

Jak wyjaśniono, list został wysłany przez byłego funkcjonariusza rosyjskiego wywiadu, obecnie asystenta deputowanego partii Jedna Rosja do szefa departamentu ds. polityki zagranicznej na Kremlu.

W liście elektronicznym wymieniono pięć rodzajów aktywności, wśród nich "organizację konferencji i form protestu w państwach UE mających na celu zdyskredytowanie wydarzeń lub osób sprzeciwiających się polityce zagranicznej Federacji Rosyjskiej" oraz "zwoływanie manifestacji na rzecz zniesienia sankcji i wsparcia dla Krymu".

Kolejny punkt to "organizacja wizyt europejskich polityków, osobowości publicznych i biznesmenów w Rosji".

Ponadto mowa jest o "promowaniu w krajowych i regionalnych parlamentach w państwach UE kroków sprzeciwiających się sankcjom antyrosyjskim i sprzyjającym uznaniu aneksji Krymu".

Dalsze punkty przewidują publikowanie w mediach krajów UE, USA i Turcji materiałów popierających narodowe interesy Federacji Rosyjskiej i rozwój oraz zarządzanie platformami w mediach społecznościowych w celu promowania potrzebnych komunikatów.

W dokumencie wymieniono nazwy europejskich partii, z którymi należy stworzyć nieformalną sieć współpracy.

Jak pisze "La Repubblica", w przypadku Włoch jest to Liga i Ruch Pięciu Gwiazd, we Francji - Zjednoczenie Narodowe Marine Le Pen, w Niemczech - Alternatywa dla Niemiec oraz stowarzyszenie Pegida walczące z islamizacją na Zachodzie.

Dokument nie wyjaśnia, czy ugrupowania te wyraziły gotowość takiej współpracy ze stroną rosyjską.

Z Rzymu Sylwia Wysocka(PAP)

sw/ jo/

Źródło:PAP
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (8)

dodaj komentarz
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
jes
Po to się ma teczki Stasi by chłopaki i dziewczynki NRD-owskie były posłuszne.
talmud
powinno byc....."jak usrahell nie wplywa na partie w eu".....
https://www.youtube.com/watch?v=ePj6SZWe5cg
umowne
Ależ bełkot! Chyba jakiś miłośnik KGB (czyli ruskiego Gestapo) ma delirkę?
ajwaj
Jukos Michaiła Chodorkowskiego - pochodzenia chazarskiego, 10 lat odsiedzial robiac za dziewczyne wsród wspólwiezniów, cos jak Stjepan Bandera. W sam raz Narodnyj Heroj dla PISy i PISo-PAPY
Bylby i Fischer jego...."przyjaciel" ale w puszce umarl na kile, i AIDS itd. jednoczesnie.
PISa-Kaczynski powinnien obu
Jukos Michaiła Chodorkowskiego - pochodzenia chazarskiego, 10 lat odsiedzial robiac za dziewczyne wsród wspólwiezniów, cos jak Stjepan Bandera. W sam raz Narodnyj Heroj dla PISy i PISo-PAPY
Bylby i Fischer jego...."przyjaciel" ale w puszce umarl na kile, i AIDS itd. jednoczesnie.
PISa-Kaczynski powinnien obu zbudowac w PL pomniki, jak podpowiadaja "rózowe taczki" - WIKI, których bohaterzy-aktorzy sa bossami w PISie. Misiewicz moze robic za patrona budowy
ajwaj
""W roku 1999 Jarosław Kaczyński poinformował opinię publiczną, że również służby specjalne III RP próbowały wykorzystywać plotki i sugestie na temat domniemanego homoseksualizmu polityków""
i tak jest do dzisiaj
https://pl.wikipedia.org/wiki/R%C3%B3%C5%BCowe_teczki

Powiązane: Polityka

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki