LTE w Polsce: najszybszy Internet uruchomiony

Po zaawansowanych testach konsumenckich, do których zaproszono też opiniotwórcze środowiska mediów, Cyfrowy Polsat uruchomił komercyjną usługę szybkiego Internetu LTE. Technicznie dostawca oferuje prędkość do 100 Mb na sekundę w zależności od warunków technicznych. Usługę obsługuje dwusystemowy modem Huawei LTE z HSPA+.

Wprowadzenie pierwszego szerokopasmowego Internetu mobilnego w Polsce komentował wiodący analityk firmy Audytel SA Tomasz Kulisiewicz, który wspomniał, że szerokopasmowy dostęp do sieci nie jest jeszcze powszechną usługą w Europie.

Przodują tu Szwajcaria oraz Finlandia, mające powszechny dostęp do szybkiego Internetu odpowiednio od 2008 oraz 2010 roku.

T. Kulisiewicz zaprezentował imponującą dynamikę rynku użytkowników mobilnego Internetu w Polsce oraz problem dostawców charakteryzujący się wzrostem ruchu IP przy relatywnym spadku dochodów z tej usługi.    
 

Statystyka testów

Przeprowadzone badania satysfakcji wykazały, że usługa LTE spełniła oczekiwania ponad 65% testerów.

 • Ponad 60% użytkowników osiągało maksymalne prędkości powyżej 11 Mb/s, a 75% - powyżej 5 Mb/s.
 • Ponad 50% klientów generowało ruch nie większy niż 5 GB, a kolejne 33% od 5 do 20 GB.
 • Pozytywnie oceniono wygodę korzystania z usługi, szybkość łącza oraz obsługę klienta – odpowiednio 7,6, 7,7 i 9,0 w skali 10-stopniowej.
 • Nawet początkowe kłopoty ze stabilnością łącza (ocena 5,4) nie odwiodły użytkowników od wystawienia bardzo dobrej oceny ogólnej – 6,8.
 • Warto wspomnieć, że ponad 75% testerów nie posiadała dotychczas łącza szybszego niż 10 Mb/s, co oznacza, że Internet LTE był dla nich przez okres testów niewątpliwym skokiem jakościowym.

Za ile LTE

Dostawca zdecydował się na zastosowanie 2 technologii jednocześnie. W ramach jednej opłaty abonamentowej i jednego modemu dostęp do Internetu będzie realizowany przy wykorzystaniu dwóch technologii – LTE i HSPA+.

Klient na 4 pakiety do wyboru

Klienci mogą wybierać pomiędzy umową na 12 i 24 miesiące. Przez pierwszych 7 dni mogą testować usługę i bez ponoszenia dodatkowych kosztów podjąć decyzję o kontynuowaniu umowy.

Dodatkowo każdy użytkownik Internetu LTE Cyfrowego Polsatu będzie miał do dyspozycji opcję „Darmowe noce”, czyli aż 50 GB do wykorzystania w godzinach 0.00 - 8.00.

Dzięki temu nie tylko zyska swobodę korzystania z Internetu, ale także spore oszczędności. Dla osób aktywnie korzystających z zasobów sieci przygotowano także jednorazowy pakiet danych o wielkości 1 GB, do wykorzystania przez całą dobę, w cenie 15 zł.

Modem dwusystemowy Huawei E398

Z Internetu LTE będzie można korzystać za pomocą nowoczesnych modemów E398 chińskiego światowego potentata: firmy HUAWE. Modemy w cenie od 1 zł będą pracowały w następujących technologiach i częstotliwościach:

 • LTE - 900/2100/1800/2600 MHz
 • DC-HSPA+/HSPA+/UMTS - 900/2100MHz
 • GSM/GPRS/EDGE - 850/900/1800/1900MHz

Dzięki takiemu rozwiązaniu klienci Cyfrowego Polsatu używając jednego modemu, mogą korzystać z obydwu usług dostępu do Internetu operatora, świadczonych w technologiach HSPA+ i LTE. Modem HUAWEI E398 pracuje w kanale 20 MHz, z maksymalną prędkością pobierania danych do 100 Mb/s i wysyłania – do 50 Mb/s dla LTE oraz 21,6 Mb/s i 5,76 Mb/s dla HSPA+. Wspiera systemy operacyjne Windows 2000, XP (SP2), Vista (SP1), Mac OS, Windows 7.

Modem oferowany jest w zestawie z anteną zewnętrzną magnetyczną (parapetową) LTE/HSPA+ lub „kominową” LTE Uni – wydawaną na życzenie. Zastosowanie anteny pozwala na poprawę jakości odbieranego sygnału oraz zasięgu, co przekłada się na wzrost szybkości transmisji danych. Do modemu Huawei E398 można dokupić router Huawei D105.

Zasięg usług LTE

Cyfrowy Polsat świadczy usługi w pierwszej na świecie sieci LTE 1800 MHz, która we wrześniu 2010 r. została uruchomiona przez Mobyland Sp. z o.o. we współpracy z CenterNet SA. Sieć ta jest znacząco szybsza od pozostałych sieci działających w Polsce i technicznie pozwala na pobieranie danych z prędkością do 150 Mb/s, a docelowo do 326 Mb/s oraz wysyłanie danych z prędkością do 50 Mb/s, a docelowo do 86 Mb/s. W porównaniu do technologii HSPA+ czy UMTS charakteryzuje się dużo mniejszymi opóźnieniami i pozwala na obsługę znacząco większej liczby użytkowników. Urządzenia konsumenckie LTE oferowane przez Cyfrowy Polsat pozwalają na obsługę prędkości do 100 Mb/s przy pobieraniu danych i do 50 Mb/s – przy wysyłaniu. Usługi LTE Cyfrowego Polsatu są obecnie dostępne na ponad 500 stacjach bazowych, w blisko 1300 miejscowościach. W kolejnych etapach sieć będzie sukcesywnie rozbudowywana.

Przewagi Internetu LTE

Internet LTE w Cyfrowym Polsacie, dzięki swoim właściwościom technicznym oraz parametrom jakościowym może docelowo z powodzeniem zastąpić Internet stacjonarny, będąc jednocześnie odpowiedzią dla coraz bardziej wymagających konsumentów i rosnących możliwości oferowanych przez sieć. Dodatkowo posiada atut mobilności, który staje się coraz bardziej oczekiwany przez konsumentów.

 • Pojemność, szybkość, minimalne opóźnienia – taki potencjał ma w sobie mobilny Internet najnowszej generacji. Różnice widać gołym okiem.
 • Dla porównania, ściąganie pełnometrażowego filmu HD z sieci w technologii UMTS zajmuje około 2 godzin, HSPA+ pobierze taki film w kilkadziesiąt minut, a LTE w kilka minut.
 • Wszystko to sprawia, że dzięki Internetowi LTE w Cyfrowym Polsacie klienci będą mogli swobodnie korzystać z usług interaktywnych i multimedialnych, wymagających dużej przepustowości i transmisji w czasie rzeczywistym, jak gry online, komunikacja wideo czy telewizja HD przez Internet.


Cezary Tchorek-Helm
Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 0 ~Dżosz

Uważajcie na atnet... mają chyba najwolniejszy w kraju... i po najwyższych cenach

!

Kalendarium przedsiębiorcy

 • Rozliczenie podatku od towarów i usług za poprzedni miesiąc - VAT 7.

  Podatnicy podatku akcyzowego rozliczają akcyzę.

Kalkulator płacowy

Oblicz wysokość pensji netto, należne składki oraz podatek.

Zapisz się na bezpłatny newsletter Bankier.pl