REKLAMA

Najdroższe akcje na GPW znów powyżej 10 000 zł. Pomaga „odmrożenie” gospodarki

Michał Żuławiński2021-05-05 13:30analityk Bankier.pl
publikacja
2021-05-05 13:30
Najdroższe akcje na GPW znów powyżej 10 000 zł. Pomaga „odmrożenie” gospodarki
Najdroższe akcje na GPW znów powyżej 10 000 zł. Pomaga „odmrożenie” gospodarki
/ materiały dla mediów

Najdroższe nominalnie akcje na GPW ponownie sforsowały okrągły poziom 10 000 zł. Odzieżowej spółce pomaga wizja definitywnego „odmrożenia” gospodarki oraz rozwój sprzedaży internetowej.

Dzień po tym, jak w Polsce ponownie otwarte zostały galerie handlowe, akcje LPP – właściciela marek Reserved, Cropp, House, Mohito czy Sinsay – ruszyły w górę. Wczesnym popołudniem walory gdańskiej spółki zwyżkowały o ponad 7 proc., wyraźnie przebijając poziom 10 000 zł. Tym samym LPP nawiązuje do historycznych maksimów z 2014 r. oraz 2018 r.

Rajd LPP robi wrażenie tym większe, że w 2020 r. spółka dwukrotnie lądowała na deskach. Najpierw w trakcie pierwszego uderzenia pandemii i związanych z nią restrykcji, a następnie jesienią, w trakcie kolejnej fali, która doprowadziła do zamknięcia sklepów. Od tamtych minimów LPP jest obecnie wyżej o odpowiednio 129 proc. i 96 proc.

Dzisiejsza zwyżka cen akcji LPP ma swoje umocowanie także w szacunkowych wynikach za I kwartał 2021 r., które spółka opublikowała po zakończeniu wtorkowej sesji. Grupa LPP szacuje, że miała w pierwszym kwartale roku obrotowego 2021/22, czyli w okresie luty - kwiecień 2021 roku 2,3 mld zł przychodów i 70 mln zł zysku operacyjnego. Co istotne, procentowa marża wzrosła o 7,5 p.p. do 55,7 proc. Rośnie także skala działalności LPP - powierzchnia handlowa na koniec kwietnia 2021 roku wyniosła 1525 tys. m kw. (wzrost o 24 proc. rdr), natomiast udział kanału e-commerce wyniósł 39 proc. wobec 33 proc. w analogicznym okresie 2020 r.

Przebicie 10 000 zł oznacza, że LPP już teraz jest wyceniana wyżej aniżeli wartość jej akcji oszacowali analitycy Ipopemy. Również we wtorek ujawniono, że cena docelowa odzieżowego potentata został podniesiona z 8500 do 9950 zł przy podtrzymaniu rekomendacji „kupuj”.

- Oczekujemy, że pozytywny wpływ na przychody będzie miał rozwój powierzchni handlowej (z naciskiem na markę Sinsay), odbudowa sprzedaży/mkw. w sklepach stacjonarnych oraz mocny kanał e-commerce (odpowiadający za ponad 25 proc. przychodów w 2021/22E)" - napisano w raporcie Ipopemy.

LPP nie jest osamotniona wśród drożejących spółek odzieżowych. W trakcie wtorkowej sesji mocno drożeją też walory CCC (7 proc.), które w ostatnich kilkunastu miesiącach również wielokrotnie chwiały się pod ostrzałem pandemicznych obostrzeń. W przypadku CCC nie ma jednak mowy o nawiązywaniu do historycznych rekordów – poziom 108 zł jest daleki od notowanych w 2018 r. ponad 300 zł.

Obie spółki mają ponad 90-procentowy udział w subindeksie sektorowym WIG-Odzież (6,8 proc.). Jak łatwo zgadnąć, w środę po południu indeks ten jest najlepszy na całej GPW.

LPP wciąż dzierży także palmę pierwszeństwa jeżeli chodzi o stopę zwrotu od momentu debiutu. W czasie debiutu z lutego 2001 r. cena emisyjna akcji LPP wyniosła 48 zł. Osoby, które weszły w posiadanie akcji po tej cenie i nie sprzedały ich, mogą odnotować dziś ponad 21 000 proc. zysku. To zdecydowanie najlepszy wynik na całym warszawskim parkiecie. Rolę sukcesu LPP podkreśliliśmy w niedawnym artykule „30 lat GPW: 30 spółek, które napisały historię giełdy”.

Odwieczne pytanie o split

Akcje LPP o wiele długości wyprzedzają także inne papiery notowane na GPW pod względem wartości nominalnej. Dość powiedzieć, że drugi na liście Benefit System wyceniany jest na ok. 850 zł, a trzeci Creepy Jar na 800 zł. Sama cena nominalna oczywiście nie ma wielkiego znaczenia przy ocenie spółki, jednak ma już znaczenie dla inwestorów indywidualnych dysponujących relatywnie niewielkim kapitałem.

Z ostatniego Ogólnopolskiego Badania Inwestorów wynika, że dwie trzecie inwestorów indywidualnych dysponuje portfelami o wartości niższej niż 100 000 zł. W takim portfelu jedna akcja LPP ważyłaby 10 proc., co dwukrotnie więcej niż akcje odzieżowej spółki ważą w WIG20. Mówiąc wprost – polscy inwestorzy indywidualni w większości są za biedni, żeby zbudować portfel, w którym LPP nie będzie miała znaczącej pozycji.

Rozwiązaniem tej kwestii byłby oczywiście split, czyli zwiększenie liczby akcji spółki przy jednoczesnym i proporcjonalnym zmniejszeniu ich ceny nominalnej (np. 1:100, wówczas jedna akcja kosztowałaby ok. 100 zł). Do tego potrzebna byłaby jednak wola udziałowców, a w tym aspekcie problem stanowią zagadnienia natury prawnej związane z uprzywilejowanym statusem niektórych akcji.

- Przy tak astronomicznej cenie nasuwa się pytanie o podział akcji. Ewentualny split na pewno ułatwiłby dostęp do papierów LPP mniejszym akcjonariuszom i mógłby poprawić płynność handlu. Z drugiej jednak strony najwyższa cena za akcję jest czymś, co wyróżnia spółkę i tym samym zwiększa jej rozpoznawalność. W przypadku gdańskiej spółki problemem jest także kwestia uprzywilejowanych akcji, które są w posiadaniu założycieli. Utrzymanie uprzywilejowanego statusu w przypadku ewentualnego splitu nie jest kwestią do końca oczywistą i właściciele sami przyznają, że boją się eksperymentować w tak ważnej sprawie – pisaliśmy w 2014 r., kiedy po raz drugi na akcjach LPP „pękło” 10 000 zł.

Wiele wskazuje zatem, że LPP pozostanie najdroższą akcją na polskiej giełdzie. Jej brak w portfelach wielu inwestorów indywidualnych nie znaczy, że nie mają oni żadnej ekspozycji na te papiery – przykład mogą stanowić choćby posiadacze fundusz ETF na indeks WIG20TR.

Źródło:
Michał Żuławiński
Michał Żuławiński
analityk Bankier.pl

Redaktor prowadzący działu Rynki Bankier.pl. Wraz z zespołem śledzi bieżące wydarzenia na polskiej giełdzie i globalnych rynkach finansowych, analizuje dane gospodarcze z kraju i ze świata, monitoruje politykę banków centralnych itp. Miłośnik nowych technologii, zarówno w obszarze mediów, jak i szeroko pojętego inwestowania. Laureat nagrody specjalnej w konkursie dla dziennikarzy ekonomicznych Narodowego Banku Polskiego im. Władysława Grabskiego. Tel: 604 678 518

Tematy
Konto Firmowe i Karta przez rok za bezwarunkowe 0 zł

Konto Firmowe i Karta przez rok za bezwarunkowe 0 zł

Advertisement

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki