LPP po 8 tys. zł. Inwestorzy ubierają się w akcje

2013-08-09 14:59
publikacja
2013-08-09 14:59

Spółki odzieżowe na piątkowej sesji radzą sobie wyjątkowo dobrze. Ale to nie wyjątek, bo nastawienie inwestorów do branży jest bardzo pozytywne od wielu miesięcy. Lider rośnie już 540 proc. w ostatnim roku.

Ostatnia sesja w tym tygodniu przynosi znaczne wzrosty większości spółek w branży. Prima Moda zyskuje 8,8 proc., a Vistula 5 proc. W przypadku tej drugiej spółki jest to kontynuacja bardzo dobrej passy, trwającej od czerwca. W tym czasie Vistula podrożała o połowę i jest obecnie najdroższa od blisko dwóch lat.

Spółki obuwnicze również rosną

W silnych trendach wzrostowych są też spółki obuwnicze: CCC, którego cena przekroczyła dziś 100 zł, i Gino Rossi które w miesiąc zyskało 33 proc. Słabo na tym tle wypada Wojas. Co prawda nie traci, ale od kilku miesięcy jego kurs oscyluje wokół 5 zł.

Odzieżówka wchodzi do WIG30

CCC i LPP będą jedynymi spółkami odzieżowymi, które wejdą w skład nowego indeksu WIG30. W przypadku LPP mowa o spółce, która od wielu lat nieprzerwanie rośnie. W 5 lat zyskała 450 proc., a ostatni rok to wzrost aż o 148 proc.

Jedna akcja LPP kosztuje już 8000 zł. To najdroższe nominalnie akcje na GPW (następny jest Wawel, który kosztuje 970 zł). Z tej prozaicznej przyczyny dla wielu inwestorów indywidualnych te akcje są już poza zasięgiem.

Sama spółka jest już wyceniana na 14,6 mld zł. To znacznie więcej, niż wynosi kapitalizacja na przykład TP SA (10 mld zł), elektrowni Tauron (8,1 mld zł), Banku Millennium (7,9 mld zł) lub JSW (7,8 mld zł) i ponad trzy razy więcej niż Grupy Żywiec (4,5 mld zł).

Drugi oddech dla znanych marek

Z kolan podnoszą się nawet takie firmy giełdowe, które w ostatnich kwartałach generowały wyłącznie straty. Monnari Trade, dzięki wzrostowi przychodów i pozytywnym rekomendacjom analityków, urósł w ostatnich 12 miesiącach o 540 proc. Redan zaś, dzięki restrukturyzacji zadłużenia, zyskał w ciągu półrocza 63 proc.

Pozytywnie oceniane przez ekspertów modowych są również dwie czołowe marki z segmentu odzieży eleganckiej. Wizerunkowo reaktywował się Bytom, którego nowe kolekcje stawiają na jakość i nawiązanie do tradycji. Ostatnio miło zaskoczył inwestorów, drożejąc z 30 gr do 47 gr na miesiąc przed publikacją wyników za II kwartał.

Równie pozytywnie oceniany jest Próchnik. Pod wodzą Rafała Bauera chwali się nowymi kolekcjami i rebrandingiem, który również ma nawiązywać do tradycji. Obie firmy mają ponadpółwieczną historię, a Próchnik jest przy tym najstarszą spółką notowaną na GPW.

Inwestorzy ubierają się w akcje

Inwestorzy w ostatnich kwartałach pozytywnie oceniają perspektywy całej branży, co widać w notowaniach akcji na giełdzie. Duża w tym zasługa LPP, której sukces i ekspansja zagraniczna udowodniły, że polska branża odzieżowa nie powiedziała jeszcze ostatniego słowa.

Jarosław Ryba

Bankier.pl

Źródło:
Tematy

Firmy mogą zapłacić nawet 1 mln PLN kary

Komentarze (10)

dodaj komentarz
~bastiano001
To dowód na to, że należy większą uwagę zwracać na wartość księgową a nie rynkową spółki.
~Adam
Coś nie wierzę w ciuchy. W perspektywie akcje tych firm będą moim zdaniem "jechały" na południe.
~bady
CZy to nie ten autor co zachwalał Techmex przef ogłoszeniem wniosku o upadłość i developerów w czasie gdy ci developerzy byli kilkadziesiąt czy nawet kilkaset razy drożsi niż obecnie ?
~JR
Dnia 2013-08-09 o godz. 20:23 ~bady napisał(a):
> CZy to nie ten autor co zachwalał Techmex przef
> ogłoszeniem wniosku o upadłość i developerów w czasie gdy
> ci developerzy byli kilkadziesiąt czy nawet kilkaset razy
> drożsi niż obecnie ?Nie
~A17
Bania większa niż na Optimusie w 2000 roku. LPP ma większą kapitalizację niż Abercrombie...
~666
KPINA...przynajmniej będzie co miało oprócz banków i kopalni ciągnąć wig30 na dół jak komuś w końcu zwieracze puszczą
~Arti
C/Z: 43, C/WK: 12

To nie jest drogo. To jest szaleństwo!!!
~plazowicz
Mylisz się i to bardzo, podobno po siedzibą spółki wybiła ropa.
~dagon
14 mld zł kapitalizacji lokalnej firemki handlującej szmatami, takie cuda tylko na polskiej giełdzinie

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki