LOT wprowadza dobrowolną opłatę za CO2 emitowane podczas rejsu

PLL LOT wprowadzają dobrowolną opłatę ekologiczną do biletów pasażerskich, która zostanie przeznaczona na działania proekologiczne - poinformowała w poniedziałek spółka. Środki wesprą m.in. projekt zwiększenia wychwytywania dwutlenku węgla przez polskie lasy.

(fot. Grand Warszawski / Shutterstock)

Jak tłumaczy spółka, każdy pasażer, kupując bilet na stronie internetowej lot.com, może uiścić dobrowolną opłatę, która wspomoże realizację projektów mających na celu kompensację emisji C02 i działania proekologiczne.

W praktyce - jak tłumaczy LOT - za pomocą tzw. kalkulatora CO2, kupujący bilet na stronie lot.com będzie mógł obliczyć tzw. ślad węglowy swojego rejsu, czyli sumę emisji gazów cieplarnianych w przeliczeniu na odległość jaką pokona na danej trasie, a także dowiedzieć się, w jaki sposób może go zniwelować i przeznaczyć wybraną kwotę na działania prośrodowiskowe.

Pasażer będzie mógł wesprzeć m.in. projekt Leśnych Gospodarstw Węglowych, którego celem jest zwiększenie ilości dwutlenku węgla wychwytywanego i magazynowanego przez polskie lasy. LOT tłumaczy, że obecnie 1 ha lasu pochłania średnio pięć ton CO2 rocznie; w ciągu 30 lat każdy hektar lasu objętego programem pochłonie dodatkowo 37 ton CO2.

"Konsekwentnie wprowadzamy rozwiązania przyjazne środowisku, które obniżają emisję CO2, nie tylko poprzez inwestycje w nowoczesną flotę. W ciągu ostatnich 2 lat tylko dzięki zmianom wewnętrznych procedur, w tym wprowadzeniu kołowania na jednym silniku po lądowaniu czy optymalizacji tras lotów, zredukowaliśmy poziom emisji dwutlenku węgla o 7 proc." - powiedział cytowany w komunikacie członek zarządu ds. operacyjnych LOT-u Maciej Wilk.

LOT wskazuje, że na jego pokładach sukcesywnie redukowane są plastikowe elementy wyposażenia, w tym słomki, a także folia i papier powlekany plastikiem.

Narodowy przewoźnik podkreśla, że wspiera europejskie inicjatywy, które mają na celu redukcję emisji CO2 do atmosfery, w tym działania zmierzające do jak najszybszego wprowadzenia jednorodnego systemu zarządzania Europejską Przestrzenią Powietrzną.

"Usprawnienie przepustowości przestrzeni powietrznej i portów lotniczych w całej Europie przyczyni się do optymalizacji tras i skrócenia czasu przelotów, co pozwoli efektywnie ograniczyć emisję CO2 przez branżę lotniczą. To z kolei może pozwolić na redukcję dodatkowych około 16 mln ton CO2 rocznie w skali europejskiej" - czytamy.

autor: Aneta Oksiuta

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
3 14 jendreka

Hahahahahah ja p...to już jest bezczelne przegięcie. Dobrowolna?!

! Odpowiedz
3 13 talmud

BUAHAA HAAA HAHAA HA HAA

! Odpowiedz
2 5 jes

Cieszysz się bo Rosja ma to w d...e. Po części ma rację tylko dlaczego wspiera finansowo organizacje zielonych w Europie?

! Odpowiedz
5 8 _jasko

Bardzo dobra decyzja.
Następnym krokiem winno być wprowadzenie dobrowolnej opłaty za TVPiS

! Odpowiedz
5 12 jkl777

"Co laska, nie mniej niz 800 zł" - powiedzial proboszcz rodzinie.

! Odpowiedz
6 10 sztos1

ŻENADA

! Odpowiedz
0 22 karkses

O proszę nawet w zarządach spółek Skarbu Państwa zdarzają się sprytne pomysły. Teraz zobaczymy jak wielu osób jest gotowych więcej płacić bezpośrednio w imię środowiska.

! Odpowiedz
4 26 ertom

Będzie na premię dla prezesa i RN

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne