REKLAMA

LOT otwiera centrum szkoleniowe dla pilotów i stewardess

2021-05-17 18:03
publikacja
2021-05-17 18:03
LOT otwiera centrum szkoleniowe dla pilotów i stewardess
LOT otwiera centrum szkoleniowe dla pilotów i stewardess
fot. Mateusz Włodarczyk / / FORUM

W Warszawie powstało centrum symulatorowe, które będzie szkolić załogi LOT-u. Obiekt, uruchomiony pod egidą LOT Flight Academy, dysponuje obecnie dwoma symulatorami maszyn typu Embraer oraz Boeing 737.

Przewoźnik wyjaśnił, że inwestycja umożliwi utrzymanie uprawnień załóg w czasie ograniczonej siatki połączeń oraz podniesie efektywność kosztową szkoleń. Docelowo, dzięki stopniowo rozwijanej infrastrukturze centrum symulatorowego, przewoźnik planuje uzyskać samowystarczalność w obszarze szkoleń przenosząc je z Miami, Singapuru czy Zurychu do Warszawy.

"Z uznaniem przyjmujemy kolejny dobry krok LOT-u na rzecz bezpieczeństwa pasażerów. Ostatni rok pokazał doniosłą rolę narodowego przewoźnika i jego wyszkolonej kadry pilotów i personelu pokładowego dla zdrowia i bezpieczeństwa Polaków" - powiedział obecny na otwarciu wiceminister aktywów państwowych Maciej Małecki.

Wiceszef MAP zwrócił tym samym uwagę, na rolę narodowego przewoźnika m.in. w akcji LOT do domu, która w czasie pandemii i zamykania granic pozwoliła tysiącom rodaków wrócić do kraju.

Centrum symulatorowe LOT-u powstało przy ul. Jutrzenki w Warszawie, cztery kilometry od siedziby przewoźnika. Na razie do dyspozycji załóg udostępniono dwa symulatory służące do ćwiczeń operacji lotniczych na samolotach typu Embraer (symulator klasy FTD) oraz Boeing 737 w wersji FNTP2. Jak wyjaśniono, urządzenia poprzez pełne odwzorowanie kokpitów maszyn umożliwiają przećwiczenie przez załogi procedur i operacji lotniczych w bezpiecznym środowisku, testowanie podejść oraz analizowanie incydentów.

Przewoźnik poinformował, że docelowo baza szkoleniowa zostanie rozszerzona m.in. o symulatory typu full flight, zwłaszcza dla samolotów Boeing 787 Dreamliner. Oprócz symulatorów, centrum zostanie wyposażone w nowoczesny sprzęt pozwalający na prowadzenie kompleksowych szkoleń dla personelu pokładowego, w tym urządzenia przeznaczone do awaryjnego otwierania drzwi samolotu (B787, B737 i EMB), treningu procedur przeciwpożarowych i obsługi pasażerów w kabinie.

Kolejne urządzenia w centrum mają być instalowane w pierwszym kwartale 2022 roku.

Szef LOT-u Rafał Milczarski zwrócił uwagę, że pandemia pokazała, jak ważne jest posiadanie wykwalifikowanej kadry załóg lotniczych. "Jednocześnie naszym celem pozostaje wykorzystanie potencjału LOT-u na odradzającym się rynku lotniczym. Dzięki uruchomionemu centrum symulatorowemu nie tylko utrzymamy gotowość naszych załóg do wzrostu liczby operacji na odradzającym się rynku lotniczym, ale również wzmocnimy atrakcyjność oferty komercyjnej LOT Flight Academy" - dodał prezes.

Przewoźnik wyjaśnił, że plany uruchomienia własnej bazy szkoleniowej były zaawansowane jeszcze przed wybuchem pandemii. Obecnie z uwagi na zredukowaną siatkę połączeń LOT zdecydował się na razie na zainstalowanie podstawowego wyposażenia umożliwiającego przedłużanie kwalifikacji załóg.

Dodano, że dwa symulatory po odpowiedniej certyfikacji odpowiedzą na ok. 10-20 proc. zapotrzebowania w zakresie szkolenia podstawowego na maszynach typu Embraer i Boeing 737. Szacunkowy czas ich wykorzystania w skali roku wynosi od 1000 do 1500 godzin. LOT posiada w swojej flocie 11 Boeingów 737 (6 egzemplarze wariantu 800 NG oraz 5 egzemplarzy B737 MAX) oraz 37 Embraerów.

"Uruchomione dziś centrum symulatorowe to kolejny, ważny krok w rozwoju LOT Flight Academy, która w ciągu ostatnich kilku lat wyrosła na wiodący ośrodek szkoleniowy pilotów. Dzięki udostępnieniu nowego obiektu oraz zaawansowanych technologicznie urządzeń wzmacniamy potencjał komercyjny akademii, jednocześnie optymalizując obszar szkoleniowy Polskich Linii Lotniczych LOT" - zwrócił uwagę członek zarządu ds. operacyjnych LOT Maciej Wilk.

LOT Flight Academy powstała w 2015 roku. Obiekt oferuje pełen zakres szkoleń lotniczych zarówno teoretycznych, jak i praktycznych, które pozwalają na wykonywanie zawodu pilota liniowego. Szkolenia realizowane są przez najbardziej doświadczoną kadrę pilotów LOT z wykorzystaniem jedenastu samolotów: ośmiu jednosilnikowych Tecnam P2008JC i trzech dwusilnikowych Tecnam P2006T. Obiekt jest również wyposażony w symulator lotniczy typu ALSIM ALX służący do ćwiczenia procedur lotu i nawigacyjnych. (PAP)

autor: Michał Boroń

mick/ drag/

Źródło:PAP
Tematy
Konto Firmowe i Karta przez rok za bezwarunkowe 0 zł

Konto Firmowe i Karta przez rok za bezwarunkowe 0 zł

Advertisement

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Praca

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki