REKLAMA

LETA proponuje wierzycielom konwersję zadłużenia na akcje

2001-05-15 12:00
publikacja
2001-05-15 12:00

LETA zmienia profil

SPÓŁKA PROPONUJE WIERZYCIELOM KONWERSJĘ ZADŁUŻENIA NA AKCJE

Po objęciu pakietu akcji przez MSD - inwestora strategicznego, Leta zmieni swój profil działalności. Będzie zajmować się dystrybucją sprzętu IT i systemów komputerowych PC Bird wytwarzanych przez nowego udziałowca.

MSD Sp. z o.o. została inwestorem strategicznym Lety. Odpowiedni list intencyjny obie spółki podpisały już w marcu br. MSD wyraził wolę objęcia nowej emisji akcji w ilości około 3,4 mln sztuk. Walory te będą dawać ok. 38 proc. głosów w podwyższonym kapitale akcyjnym. Emisja zostanie przeprowadzona w trzecim kwartale 2001 r. Cena emisyjna nie jest jeszcze znana, ale, w opinii nowego udziałowca, nie będzie ona znacząco wyższa od ceny minimalnej - 1 zł. Pozyskane tą drogą środki Leta przeznaczy na zasilenie kapitału obrotowego - powiedziała wczoraj podczas konferencji prasowej Iwona Szypuła, prezes Lety.

MSD zajmuje się dystrybucją sprzętu komputerowego oraz produkcją systemów komputerowych PC Bird. Firma została założona w 1989 r. w Gdańsku i tam ma siedzibę. MSD znajduje się w pierwszej piątce rankingu producentów PC w Polsce. Poprzez inwestycję w Letę, chcemy zdobyć przyczółek do rozwoju naszej działalności w południowej Polsce - powiedział Marcin Kowalczyk, prezes i jedyny udziałowiec MSD. Jego zdaniem, zakup pakietu Lety jest interesującą inwestycją również ze względu na posiadanie przez ten podmiot statusu spółki publicznej.

Leta prowadzi obecnie proces restrukturyzacji. Polega ona m.in. na zmianach struktury organizacyjnej, redukcji kosztów stałych oraz intensywnym odzyskiwaniu należności leasingowych. Spółka wyprzedaje także elementy rzeczowego majątku trwałego firmy (hale produkcyjne i nieruchomości), a także akcje i udziały w spółkach zależnych i stowarzyszonych. Nabywców znalazły już pakiety Tecno Morando Poland, ASEC, oraz Lety Sp. z o.o. Poszukiwany jest inwestor na walory Domu Maklerskiego Polonia Net.

Istotnym elementem restrukturyzacji jest także konwersja zadłużenia krótkoterminowego Lety na kapitał akcyjny. Mamy na to zgody naszych akcjonariuszy, a także nowego inwestora - zauważył Tomasz Sokoła, wiceprezes Lety. Zadłużenie to sięga 12 mln zł. Leta chce, by konwersja objęła przynajmniej 50 proc. długu. Do 18 maja br. wierzycielom zostaną zaprezentowane szczegółowe oferty - wskazał T. Sokoła. Spółka przeprowadzi w tym celu, jeszcze w tym roku, kolejną emisję akcji (pierwsza kierowana będzie do MSD). Inwestorzy finansowi będą w ten sposób kontrolować minimum 50 proc. kapitału akcyjnego, a udział MSD spadnie poniżej 20 proc. Będzie on jednak rósł w miarę, jak MSD będzie odkupował od banków posiadane pakiety. Jest to proces długofalowy, ale na jego końcu będziemy w pełni kontrolować Letę - wskazał M. Kowalczyk.

Obecnie jedynym źródłem przychodów Lety są dwie stacje diagnostyczne, a także obsługa podpisanych wcześniej umów leasingowych. Pierwsze przychody z nowej działalności (majątek Lety będzie m.in. wykorzystywany jako baza logistyczna) pojawią się pod koniec drugiego kwartału.

DARIUSZ WOLAK

Źródło:
Tematy
Szukasz pracownika? Opublikuj pierwsze ogłoszenie o pracę już od 59,32 zł na Pracuj.pl!

Szukasz pracownika? Opublikuj pierwsze ogłoszenie o pracę już od 59,32 zł na Pracuj.pl!

Advertisement

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki