Kwieciński: Produkcja budowlano-montażowa w październiku urośnie o około 20 proc. rok do roku

Produkcja budowlano-montażowa w październiku urośnie o około 20 proc. rok do roku, a produkcja przemysłowa wzrośnie ok. 7 proc. rdr - prognozuje w komentarzu przekazanym PAP szef MIiR Jerzy Kwieciński.

(fot. Tomasz Pikula / Puls Biznesu)

Minister inwestycji i rozwoju podkreślił, że we wrześniu wzrost produkcji budowlano-montażowej utrzymywał się na wysokim poziomie, choć odrobinę niższym niż sierpniowy.

Kwieciński zaznaczył, że na niewielki spadek dynamiki produkcji budowlano-montażowej we wrześniu br., podobnie jak w przypadku produkcji przemysłowej, wpłynęło w dużym stopniu to, że wrzesień miał w 2018 roku jeden dzień roboczy mniej niż w 2017.

"Wzrost produkcji we wrześniu odnotowały wszystkie działy budownictwa. Nie jest dla mnie zaskoczeniem, że najszybszym tempem wzrostu mogą pochwalić się podmioty zajmujące się budową obiektów inżynierii lądowej i wodnej, czyli dróg, linii kolejowych, mostów - generalnie wszystkiego, co nie jest budynkiem. To efekt dobrze naoliwionego i rozpędzonego silnika funduszy europejskich i programów finansowanych z pieniędzy budżetowych. Przykładem tych drugich mogą być tutaj inwestycje samorządów w drogi lokalne. Dodatkowe fundusze z budżetu inwestuje teraz ponad 400 gmin i powiatów" - zaznaczył Kwieciński w komentarzu przekazanym PAP.

W kolejnych miesiącach wysoki wzrost powinien zostać utrzymany z kilku powodów - uważa szef MIiR. "Po pierwsze, wzrost ma szeroki zakres - obejmuje wszystkie działy budownictwa. Po drugie, wiele inwestycji drogowych i kolejowych w tej perspektywie unijnej realizowanych jest w systemie projektuj i buduj. Oznacza to, że część inwestycji ma jeszcze przed sobą fazę realizacji. Po trzecie, choć to kwestia trochę dalszej przyszłości, wkrótce zostaną uruchomione kolejne rządowe pieniądze na inwestycje, między innymi na Program Mosty dla Regionów. Spodziewam się, że w październiku produkcja budowlano-montażowa urośnie o około 20 proc. rok do roku" - ocenił minister.

Wzrost produkcji, dodał Kwieciński, ma stosunkowo szeroki zakres, obejmując również branże eksportowe. "Popyt krajowy, zarówno konsumpcyjny, jak i inwestycyjny, powinien wciąż stymulować produkcję przemysłową. Są też czynniki ryzyka, takie jak słabnący popyt z zagranicy i gorsze dane gospodarcze ze strefy euro, szczególnie z Niemiec. W sierpniu niemiecka produkcja przemysłowa spadła o 0,3 proc. Spowolnił eksport. Październikowy indeks ZEW w Niemczech zanotował spory spadek, co pokazuje duży pesymizm analityków instytucjonalnych. Mimo tych ryzyk, spodziewam się, że roczny wzrost produkcji przemysłowej w październiku będzie zbliżony do 7,0 proc." - zaznaczył minister.

Produkcja budowlano-montażowa we wrześniu wzrosła o 16,4 proc. rdr, po wzroście o 20,0 proc. w sierpniu - podał w środę GUS. W porównaniu z poprzednim miesiącem wzrosła o 7,5 proc., po wzroście o 1,6 proc. w sierpniu. Z kolei produkcja przemysłowa we wrześniu 2018 r. wzrosła o 2,8 proc. rdr, a w porównaniu z poprzednim miesiącem wzrosła o 3,5 proc. (PAP)

autor: Piotr Śmiłowicz

pś/ amac/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 3,4% XII 2019
PKB rdr 3,9% III kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,2% XII 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 213,27 zł X 2019
Produkcja przemysłowa rdr 3,8% XII 2019

Znajdź profil