REKLAMA

Kwieciński: PKB w IV kw. wyraźnie przyspieszył, cały 2016 r. powyżej 3 proc.

2016-12-29 11:29
publikacja
2016-12-29 11:29

Tempo wzrostu PKB w IV kwartale wyraźnie przyspieszyło względem III kwartału, a w całym 2016 roku gospodarka urośnie o więcej niż 3 proc. - ocenił dla PAP w czwartek wiceminister rozwoju Jerzy Kwieciński.

Wiceminister rozwoju Jerzy Kwieciński / fot. Marek Wisniewski / Puls Biznesu

"Tempo wzrostu w IV kwartale wyraźnie przyspieszyło, wynik będzie lepszy niż 2,5 proc. z III kwartału. Myślę, że powinno być powyżej 3 proc. IV kwartał to okres zdecydowanego napływu środków unijnych oraz poprawy nastrojów zarówno wśród konsumentów, jak i przedsiębiorców. To zaś przełożyło się na procesy inwestycyjne, co będzie widoczne w wynikach IV kwartału" - powiedział w czwartek PAP Kwieciński.

"Myślę, że w całym roku PKB wzrośnie o więcej niż 3 proc. Chciałbym, żeby tak było" - dodał.

Z danych GUS wynika, że w III kwartale gospodarka wzrosła o 2,5 proc. rdr, a w okresie I-III kw. o 2,9 proc. (PAP)

Szanse na 3% są bardzo niskie, ale nie zerowe

Aby w całym 2016 roku produkt krajowy brutto Polski urósł o przynajmniej 3%, to w czwartym kwartale powinniśmy zobaczyć wzrost o przynajmniej 3,4%.  W poprzednich trzech kwartałach roczna dynamika PKB (dane niewyrównane sezonowo) wyniosła odpowiednio 3,0%, 3,1% i 2,5%. Ale ponieważ czwarty kwartał „waży” więcej niż pozostałe, to wystarczy wzrost o 3,4% rdr, aby uzyskać 3% w skali całego roku. W poprzednich dwóch latach ostatni kwartał odpowiadał za ok. 28% PKB.

Lecz ekonomiści w większości nie wierzą, aby nawet pomimo silnego wzrostu konsumpcji w ostatnich trzech miesiącach roku udało się osiągnąć wynik powyżej 3%. Tym bardziej, że przeciwko sobie mamy bardzo wysoką bazę z IV kwartału 2015 roku, gdy napompowany wydatkami publicznymi PKB wzrósł aż o 4,6%. To sprawia, że w bieżącym kwartale trudno będzie pobić ten wynik o więcej niż 2,5-3,0%.

Krzysztof Kolany
główny analityk Bankier.pl

nik/ jtt/ amac/

Źródło:PAP
Tematy
Załóż Konto Przekorzystne na selfie

Załóż Konto Przekorzystne na selfie

Advertisement

Komentarze (33)

dodaj komentarz
~Wody
Będzie spokojnie ponad 3% za cały rok, przynajmniej tak ogłosi GUS, a że za 5 lat zrewidują do 2,5%? A kogo to obchodzi?
~ra
Jak zrobią mnie doradcą to podpowiem rządowi gdzie i w jaki sposób ściągnąć jeszcze legalnie 10 miliardów vatu do budżetu ,tam do tej pory jeszcze nie ruszali!!!!!
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
~edw
Możliwe, że GUS poda nawet 20proc. jeżeli takie rozkazy przyjdą z Żoliborza.
~dziadek_mróz
może ktoś z komentujących przypomni jakie wzrost zapowiadała dojna zmiana pod koniec 2015 czy aby Mateuszek nie wyrokował 4,5 ostatnio w listopadzie już korygował po IIIkw z 3,7 na 3,4, no to z czego baranie łby się cieszycie że może przekroczy ledwo 3 Znowu lumpenproletariat taki jak Wyborca na forum. Odrobinę pomyślunku może ktoś z komentujących przypomni jakie wzrost zapowiadała dojna zmiana pod koniec 2015 czy aby Mateuszek nie wyrokował 4,5 ostatnio w listopadzie już korygował po IIIkw z 3,7 na 3,4, no to z czego baranie łby się cieszycie że może przekroczy ledwo 3 Znowu lumpenproletariat taki jak Wyborca na forum. Odrobinę pomyślunku własnego nie zaszkodzi Posłuchajcie też innych nie tylko wyroczni z Żoliborza który dla swoich chorych wizji gotowy jest aby PKB spadało
~dziadek_mróz
Poprawiam. zapisana w budżecie na 2016 3,8 reszta komentarza bez zmian
~jogurtnaplacach odpowiada ~dziadek_mróz
widzisz dziadziu najzabawniejsze jest to , że od ładnych paru miesięcy , na bankierze był przeżywany zbiorowy orgazm wywołany prognozami,że wzrost będzie dużo poniżej 3% , a teraz trzeba się pocieszać ,że jest poniżej tego zapisanego w budżecie ,czyli orgazm będzie taki udawany
~Wyborca
No, nie POwyżej 3 % przecież oPOzycja się załamie i będzie blokować sejm do końca kadencji.
PiS-ie daj żyć i przestań spełniać obietnice wyborcze. Kto w wyborach samorządowych zagłosuje na PO, PSL i N , no może jeszcze na Kukiza i Korwina ludzie zagłosują. To co robicie jest może i dobre dla ludzi ale dla oPOzycji
No, nie POwyżej 3 % przecież oPOzycja się załamie i będzie blokować sejm do końca kadencji.
PiS-ie daj żyć i przestań spełniać obietnice wyborcze. Kto w wyborach samorządowych zagłosuje na PO, PSL i N , no może jeszcze na Kukiza i Korwina ludzie zagłosują. To co robicie jest może i dobre dla ludzi ale dla oPOzycji to totalna katastrofa.
~Salomon
no kodiki z rychem 3swetry skakamy może wreszcie damy radę z przytupem raz...

Powiązane: Gospodarka i dane makroekonomiczne

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki