REKLAMA

Kwieciński: Bank Pekao chce aktywnie uczestniczyć w finansowaniu OZE

2021-04-27 15:22
publikacja
2021-04-27 15:22
Kwieciński: Bank Pekao chce aktywnie uczestniczyć w finansowaniu OZE
Kwieciński: Bank Pekao chce aktywnie uczestniczyć w finansowaniu OZE
fot. Andrzej Hulimka / / FORUM

Pekao chce aktywnie uczestniczyć we współfinansowaniu przedsięwzięć związanych z m.in. Odnawialnymi Źródłami Energii - mówił we wtorek wiceprezes banku Jerzy Kwieciński. Z raportu Pekao wynika, że przez najbliższe 20 lat w Polsce trzeba będzie wydać ok. 1,6 bln zł na transformację energetyczną.

“Nasz bank ogłosił niedawno strategię na lata 2021-2024. (...) Jednym z najważniejszych wymiarów naszej działalności na najbliższe lata ma być wspieranie inwestycji związanych z Zielonym Ładem. Chcemy być postrzegani jako zielony bank” - powiedział Kwieciński podczas prezentacji raportu poświęconemu branży energetyki odnawialnej.

“Jako bank chcemy bardzo aktywnie uczestniczyć w transformacji energetycznej, która już się rozpoczęła w naszym kraju. (...) Jesteśmy zainteresowani wszystkimi przedsięwzięciami, które będą wpisywały się w transformację energetyczną i które będą zmierzały do zmniejszenia emisyjności polskiej gospodarki” - dodał.

Wiceprezes przypomniał, że w ubiegłym roku bank Pekao udzielił wsparcia w wysokości ponad 8 mld zł na inwestycje związane z polityką klimatyczną i ze zrównoważonym rozwojem.

Kwieciński poinformował, że szacunki w przygotowanym przez bank Pekao raporcie mówią o tym, że przez najbliższe 20 lat w Polsce będziemy musieli wydać około 1,6 bln zł na transformację energetyczną.

“Gdyby przyjąć, że taki scenariusz będzie realizowany oznaczałoby to, że rocznie w Polsce powinniśmy wydawać w tym obszarze około 80 mld zł” - dodał.

Z wypowiedzi Kwiecińskiego wynika, że Pekao chce zorganizować finansowanie przedsięwzięć związanych z transformacją energetyczną zarówno samodzielnie, jak i w konsorcjach z innymi bankami.

Jak podano w raporcie, globalne prognozy wskazują, że w najbliższych latach na cele transformacji energetycznej przeznaczane będzie na całym świecie (w zależności od przyjętego scenariusza) od 2,5 do nawet 4 bln dol. rocznie.

Dodano, że na ścieżkę “zielonej rewolucji”, wkroczyła także Polska. Do zintensyfikowanych działań w tym obszarze obligują nasz kraj podjęte zobowiązania międzynarodowe. Cele rządowe na najbliższą dekadę, zaaprobowane przez KE, zakładają istotny dalszy wzrost udziału OZE w gospodarce (z 12 proc. w 2019 roku do 23 proc. na koniec bieżącej dekady).

Zwrócono też uwagę, że rekordowe ceny uprawnień do emisji CO2 istotnie zmieniają ekonomikę produkcji energii stanowiąc realne zagrożenie dla konkurencyjności polskiej gospodarki.

Ponadto oparcie modelu działalności w większym stopniu na zielonych źródłach staje się też priorytetem strategicznym krajowych koncernów energetycznych, a kwestia transformacji energetycznej dobrze wpisuje się w plany postpandemicznej odbudowy gospodarki.

Raport banku Pekao wskazuje też, że transformacja krajowej gospodarki w kierunku OZE będzie wymagała sprostania licznym wyzwaniom, co spowoduje konieczność stworzenia trwałych i przejrzystych mechanizmów wsparcia oraz podjęcia historycznego wysiłku inwestycyjnego.

"Jedną z ważniejszych kwestii będzie zagwarantowanie bezpieczeństwa dostaw energii. Wymagać ono będzie znacznych inwestycji w infrastrukturę przesyłową i dystrybucyjną, a także zapewnienia dostępności konwencjonalnych źródeł energii w okresach zmniejszonej aktywności instalacji energetyki odnawialnej" - czytamy w raporcie.(PAP)

autor: Łukasz Pawłowski

pif/ amac/

Źródło:PAP
Tematy
Zyskaj nawet 250 zł z Kontem 360°

Zyskaj nawet 250 zł z Kontem 360°

Powiązane

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki