REKLAMA

Kwieciński: 15 mld euro na podniesienie innowacyjności i gospodarki

2019-05-20 15:29
publikacja
2019-05-20 15:29
fot. Tomasz Pikula / Puls Biznesu

Ok. 15 mld euro z funduszy unijnych w latach 2014-2020 przeznaczamy na podniesienie innowacyjności polskiej gospodarki - powiedział minister inwestycji i rozwoju Jerzy Kwieciński.

Minister podkreślił, że innowacje są drogą do podniesienia konkurencyjności firm oraz jakości życia milionów Polaków.

"Chcemy przestawić gospodarkę na tory innowacyjności, żeby coraz więcej firm było w stanie tworzyć wyższą wartość dodaną, wyższej jakości miejsca pracy, a w konsekwencji żebyśmy my, czyli pracownicy, dostawali większe wynagrodzenia - wskazał szef resortu. Zaznaczył, że ze wsparcia unijnego korzystają nie tylko duże koncerny, które realizują wielkie projekty infrastrukturalne, ale również tysiące małych i średnich firm.

Minister poinformował, że Polska w ciągu 15 lat pozyskała z unijnego budżetu 163,7 mld euro, czyli trzy razy więcej niż wpłaciła. Zaznaczył, że dzięki temu nasz kraj mógł dokonać ogromnego skoku rozwojowego. "Zaczynamy doganiać, a nawet przeganiać kraje, które tworzą Unię Europejską" – mówił Kwieciński.

Jedną z firm, która znakomicie - jak mówił "znakomicie wykorzystała fundusze unijne" - jest firma Kross (producent rowerów - PAP), która otrzymała ok. 3 mln zł wsparcia. Dzięki temu opracowała i uruchomiła jedyną w Europie linię do produkcji ram węglowych: bardzo lekkich i wytrzymałych. "To jest rozwiązanie opracowane od zera w Polsce, które stało się sukcesem rynkowym" - zaznaczył.

Innym przykładem firmy, która - dzięki unijnemu wsparciu - opracowała unikatowe rozwiązanie jest spółka BrainTech, która stworzyła system umożliwiający sterowanie komputerem za pomocą myśli. Firma otrzymała ok. 3 mln zł unijnego wsparcia. Dziś współpracuje z fundacją Budzik.

I wreszcie trzecią firmą, która - jak podkreślił minister - jest przykładem znakomitego wykorzystania funduszy wspólnotowych jest spółka Intonavi. Dzięki unijnym pieniądzom wymyśliła ona urządzenie, które umożliwia poruszanie się np. osobom niewidomym w urzędach, na lotniskach czy dworcach. (PAP)

autor: Ewa Wesołowska

ewes/ skr/

Źródło:PAP
Tematy
Prowadź konto za 0 złotych w banku Pekao S.A.

Prowadź konto za 0 złotych w banku Pekao S.A.

Advertisement

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki