REKLAMA
Tour de spółki

Kwiatkowski: Działania wobec NIK muszą uwzględniać jej wyjątkowe cechy

2020-02-24 16:35
publikacja
2020-02-24 16:35
fot. Andrzej Hulimka / FORUM

Działania organów wobec Najwyższej Izby Kontroli muszą uwzględniać jej specyficzną rolę i ramy prawne, przypisujące Izbie i jej pracownikom wyjątkowe cechy, w tym tajemnicę kontrolerską - powiedział w poniedziałek senator, b. prezes NIK Krzysztof Kwiatkowski.

Kwiatkowski - należący w Senacie do Koła Senatorów Niezależnych - był w Katowicach pytany przez dziennikarzy o wydarzenia wokół Najwyższej Izby Kontroli w ostatnich dniach, m.in. o wejście CBA do gabinetu prezesa Izby.

W ubiegłą środę CBA przeprowadziło przeszukania na potrzeby śledztwa ws. oświadczeń majątkowych i deklaracji podatkowych prezesa NIK Mariana Banasia. CBA m.in. weszło do gabinetu prezesa Izby. W poniedziałek NIK poinformowała, że przesłała do sądu zażalenie na przeszukania CBA w jej siedzibie (z piątkową datą).

"Musimy pamiętać, że Najwyższa Izba Kontroli to najwyższy, niezależny konstytucyjny organ, który jako jedyny w Polsce kontroluje wydatki wszystkich instytucji publicznych, w związku z czym są mu przypisane wyjątkowe cechy i oczywiście jego pracownikom" - powiedział w poniedziałek b. prezes NIK.

Zaznaczył, że w trakcie trwania kontroli wszystkie dokumenty są objęte tzw. tajemnicą kontrolerską.

"Prowadzenie jakichkolwiek czynności – oczywiście niektóre z nich są uzasadnione i nie możemy ich podważać – musi odbywać się w taki sposób, żeby nigdzie nie przekroczyć ram prawnych, także tych zapisanych w ustawie o Najwyższej Izbie Kontroli, która mówi, że wszystkie dokumenty w NIK są dokumentami objętymi tajemnicą kontrolerską i że z tajemnicy kontrolerskiej dokument może być zwolniony decyzją prezesa NIK, bądź decyzją sądu" - zastrzegł.

"Musimy o tym pamiętać, bo inaczej powstaną wątpliwości, czy w Polsce dalej mamy działający zgodnie ze standardami najwyższy konstytucyjny organ kontroli państwowej. A taki organ to dla nas, obywateli gwarancja, że rządzący wydają nasze – publiczne – pieniądze w sposób właściwy" - podkreślił Kwiatkowski.

Pytany czy zażalenie na ostatnie działania CBA w siedzibie NIK jest uzasadnione b. prezes Izby wskazał, że tę decyzję podejmie sąd.

"Ja mogę powiedzieć, że każda decyzja podejmowana przez dowolny inny organ w państwie musi uwzględnić specyficzną rolę najwyższego organu kontroli, który daje także gwarancję – również z punktu widzenia instytucji europejskich – że przecież prawidłowość wydatkowania pieniędzy, które są nie tylko pieniędzmi z budżetu państwa, ale też pieniędzmi z funduszy europejskich, jest kontrolowana przez pracowników NIK, którzy mają gwarancję tajemnicy kontrolerskiej i tego, że pracują w sposób, który nie jest jakimikolwiek innymi działaniami zakłócany" - przypomniał szef NIK.

"O tym musimy pamiętać, bo prawo obywatela do nieskrępowanej informacji o wydatkach publicznych jest jednym z najważniejszych w demokratycznym państwie prawa" - dodał.

autor: Mateusz Babak

Źródło:PAP
Tematy
Prowadź konto za 0 złotych w banku Pekao S.A.

Prowadź konto za 0 złotych w banku Pekao S.A.

Advertisement

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Afera wokół szefa NIK Mariana Banasia

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki