REKLAMA

Kwaśniewski wraca do polityki

2013-02-22 16:08
publikacja
2013-02-22 16:08
Europa Plus - tak ma nazywać się lista wyborcza do Europarlamentu tworzona przez Aleksandra Kwaśniewskiego. Były prezydent ogłosił na wspólnej konferencji z Januszem Palikotem i Markiem Siwcem, że ma zamiar tworzyć silną centrolewicę. Nie wykluczył, ze sam wystartuje w wyborach do Parlamentu Europejskiego.

Zdaniem Kwaśniewskiego, słabością Polski jest to, że w ciągu ostatnich lat ugrupowania lewicowe są rozproszone. Były prezydent uważa, że należy to zmienić, gdyż Polska potrzebuje silnej centrolewicy.

Kwaśniewski mówił, że lista jest otwarta także na środowiska kobiece, feministyczne. Kontaktami z nimi ma się zająć Ryszard Kalisz.

Janusz Palikot wyraził chęć współpracy przy tworzeniu list. Dodał, że jego partia prowadzi rozmowy w tej sprawie także z Unią Pracy, Partią Demokratyczną, Stronnictwem Demokratycznym.

SLD nie chce współpracować z Palikotem


Sojusz Lewicy Demokratycznej zdecydowanie odrzuca możliwość współpracy z Januszem Palikotem. Do takiej współpracy Sojusz zaprasza były prezydent Aleksander Kwaśniewski, tworzący centrolewicową listę do Europarlamentu.

Sekretarz generalny SLD Krzysztof Gawkowski zdecydowanie wyklucza wspólny projekt polityczny z Januszem Palikotem. "Nie ma zgody na Janusz Palikota, i nic nie jest w stanie nas przekonać do tego, że Palikot jest odpowiedzią na budowę normalności w Polsce" - mówił dziennikarzom Gawkowski. Sekretarz generalny Sojuszu dodał, że udział Ryszarda Kalisza w inicjatywie Europa Plus oznacza jego koniec w SLD.

Co na to inni?


Politycy oceniają inicjatywę Europa Plus jako ciekawą ale wątpią w jej skuteczność. Goście radiowej Trójki mówili o liście wyborczej do Europarlamentu tworzonej przez Aleksandra Kwaśniewskiego. Były prezydent ogłosił na wspólnej konferencji z Januszem Palikotem i Markiem Siwcem, że ma zamiar tworzyć silną centrolewicę. Powiedział, że ma to być polityczna oferta dla wyborców Ruchu Palikota, SLD i dla wszystkich którzy "serce mają po lewej stronie". Nie wykluczył, że sam wystartuje w wyborach do Parlamentu Europejskiego.

Jerzy Wenderlich - wicemarszałek Sejmu z SLD nazwał tę inicjatywę "stroszeniem piórek dwóch koncepcji". Według niego, pomiędzy Leszkiem Millerem a Aleksandrem Kwaśniewskim nie ma żadnego zburzonego mostu jest tylko pytanie, czy do Europarlamentu przejdzie jedna drużyna czy będą to dwie drużyny.

Andrzej Rozenek z Ruchu Palikota mówi, że jego ugrupowanie chce budować jak najszerszy blok centrolewicowy. Zapewnia, że Ruch chce współpracy z SLD oraz innymi siłami centrolewicowymi. Podkreślił, że Leszek Miller jest doświadczonym politykiem, dobrze prowadzi SLD, co widać w sondażach i jest dla niego miejsce w tym nowym projekcie.

Według posła PiS Mariusza Błaszczaka, zjednoczona lista lewicy może zaszkodzić Platformie Obywatelskiej. Uważa jednak, że skuteczność Aleksandra Kwaśniewskiego jest wątpliwa. Przypomniał rok 2007 i zaangażowanie Aleksandra Kwaśniewskiego w kampanię wyborczą SLD, która nie była udana.

Andrzej Halicki - poseł PO przekonuje - że projekt Europa Plus jest "projektem Polska minus". W jego opinii, hasło i myśl o uczestnictwie w Europarlamencie jest jakąś furtką, wyjściem z zewnątrz. Nie widzi strategicznego pomysłu na budowanie formacji w Polsce. Mówi, że gdyby Kwaśniewski chciał rzeczywiście powrócić do polskiej polityki to nie powinien startować w tych wyborach.

Europoseł PSL Jarosław Kalinowski uważa, że nastąpiło "trzęsienie ziemi i mocowanie Aleksandra Kwaśniewskiego". Podkreśla, że wielu polityków lewicy związanej z Millerem będzie się zastanawiać czy na tę listę europejską to się wpisać do Kwaśniewskiego czy SLD.

Jacek Kurski z Solidarnej Polski powiedział, że im "więcej lewic tym lepiej dla Polski". Według niego, projekcja formacji lewicowej Europa Plus jest karykaturalna i Miller będzie miał z czym polemizować. Zaznaczył, że w wyborach europejskich scena polityczna zostanie rozhermetyzowana i będzie to ciekawy pilotaż na rok 2015.

Minister Henryk Wujec z Kancelarii Prezydenta uważa, że to ciekawy zwrot sytuacji, w której ostatnio znalazł się Janusz Palikot. "Po porażce Palikota, przy odwoływaniu Wandy Nowickiej, myślano, że się nie podniesie a tu nagle Aleksander Kwaśniewski podał mu pomocna dłoń" - powiedział. Dodał, że Palikot bardzo pokorny przepraszał Nowicką, a to znaczy, że dobrze mu zrobiła ta porażka.

Partia Palikota prowadzi rozmowy w sprawie projektu Europa Plus także z Unią Pracy, Partią Demokratyczną, Stronnictwem Demokratycznym. Sojusz Lewicy Demokratycznej i Leszek Miller zdecydowanie odrzuca możliwość współpracy z Januszem Palikotem.Trójka/IAR/ Góra/tk/Nauek/czarnecki/kry/nygbr/>


Źródło:IAR
Tematy
Najtańsze konta osobiste z premią – listopad 2020 r.

Najtańsze konta osobiste z premią – listopad 2020 r.

Komentarze (55)

dodaj komentarz
~ZNAWCA TEMATU.
O LA BOGA CO SIE DZIEJE MODERATOR [ CENSOR PALIKOTA ..............]SZALEJE!!!!!!!!!!!
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)

Powiązane: Polityka

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki