REKLAMA

Kwaśniewski o reparacjach wojennych: Nie należy się kopać z Niemcami

2017-09-12 22:40
publikacja
2017-09-12 22:40

Absolutnie nie należy się dzisiaj kopać z Niemcami. Nie należy psuć stosunków, walczyć o rzeczy niemożliwe do osiągnięcia - powiedział we wtorek b. prezydent Aleksander Kwaśniewski, odnosząc się do kwestii reparacji.

/ fot. Łukasz Dejnarowicz / FORUM

"Absolutnie nie należy się dzisiaj kopać z Niemcami. Nie należy psuć stosunków, walczyć o rzeczy niemożliwe do osiągnięcia. Należy cieszyć się, że nareszcie mamy z Niemcami normalne, sąsiedzkie relacje i że jesteśmy dla nich partnerem gospodarczym; większym niż Rosja. To zadziwiające, ale mamy większe obroty handlowe z Niemcami niż Rosja" - powiedział na antenie TVN 24 BiS Aleksander Kwaśniewski pytany o reparacje wojenne.

Były prezydent odniósł się do tego, co dziś mówi się w Polsce na temat reparacji od Niemiec. "To nie jest obliczone na tych weteranów, którzy przeżyli wojnę. To jest obliczone na tych, którzy nie mają pamięci historycznej, którymi łatwo manipulować. Bo wywołanie takiego ducha: że nam się należą pieniądze, a ktoś nam nie daje - to stwarza właśnie taką merkantylną reakcję: no to ma dać. A to, że jest to w ogóle nie do uzyskania, że jest niemożliwe i że zepsuje relacje, które mają dużo większy wymiar niż tylko pieniądze, to o tym się w ogóle nie mówi" - ocenił Kwaśniewski.

Przypomniał też, że jako prezydent uczestniczył w 2004 roku w ostatnim etapie rozmów na temat odszkodowań wojennych od Niemiec. "To, co załatwialiśmy ze Schroederem (...) to była kwestia odszkodowań wobec pracowników przymusowych. I to zostało załatwione, mimo że kanclerz Schroeder był pod silnym naciskiem, by tego nie robić, bo były umowy z 1953 roku. I wtedy deklaracja obu stron była taka, że sprawy politycznie i prawnie są załatwione" - podkreślił Kwaśniewski.

W jego opinii pamięć o krzywdzie, jakiej Polacy doznali ze strony Niemców w trakcie II wojny światowej, zawsze będzie żywa. "Roszczenia w rozumieniu, że jesteśmy ofiarami II wojny światowej i Niemcy zrobili nam dużo krzywdy, będą w naszej świadomości istniały zawsze. Niemcy pamiętają o swojej winie. Powinniśmy być bardzo precyzyjni ws. podtrzymania moralnej odpowiedzialności Niemców, ale w sposób odpowiedzialny, pamiętając o tym, co udało się osiągnąć. Nie powinniśmy pomijać polsko-niemieckiego pojednania. To ma większą wartość niż wymyślone miliardy odszkodowań" powiedział i zapewnił, że "pokój z Niemcami jest więcej wart niż pieniądze".

Pytany o słowa marszałka Stanisława Karczewskiego ws. reparacji, powiedział, że "to podejście więcej niż kupieckie". "Z tego nic dobrego nie wyniknie" - zapewnił.

"Nie chcę być rzecznikiem Niemiec, chcę być rzecznikiem polskiego interesu narodowego. Nie chcę podlegać szantażowi patriotycznemu, który (...) mówi, że każdy, kto powie inne zdanie, że Niemcy są źli i są nam winni pieniądze, to zdrajca lub szpieg. To nie ma sensu".

Kwaśniewski był pytany także o to, jak miałyby być obliczane reparacje? "Rachunek jest bardzo skomplikowany" - ocenił. Według niego pomiędzy Polską a Niemcami nie będzie żadnych rozmów w sprawie odszkodowań. "Niemcy mówią, że temat jest wyczerpany, a Polska chce wracać do tematu. Trzeba by więc zwrócić się do trybunałów międzynarodowych" - powiedział Kwaśniewski.

Kwaśniewski podkreślił także, że w kwestii reparacji "nie wolno igrać z ogniem". "A już na pewno nie wolno igrać z ogniem w sposób tak nieprzygotowany".

dka/ mars/

Źródło:PAP
Tematy

Otwórz konto sobie i dziecku i zyskaj 200 zł w promocji na zakupy u naszych partnerów.

Komentarze (23)

dodaj komentarz
john-eire
Poland wants more easy money. 13 billion from the EU every year isn't enough for you greedy people. I've said it before and I'll say it again. Poles are takers, not givers.
camaroooo
Dzieki takim skurw...... jak Kwachu Polacy sa kopani przez Niemcow od 20 lat. Pomaga im w tym agentura Niemiecka zainstalowana w Polsce czyli PO/Nowoczesna.
ciemny_lud
Siła PiS-u jest wielka. W niecałe dwa lata potrafili rozpieprzyć to, co poprzednie rządy budowały przez 25 lat - szacunek i poważanie dla Polski w świecie
grzechu_comeback
ostatnio, ten który miał "poważanie", nabazgrał farbą na pomniku SOBIESKIEGO (zlokalizowanego w Austrii), coś o nazizmie..... jeżeli straciłem "poważanie" u takich niedouczonych ćwierć główków, to nawet SIĘ CIESZĘ!
grzechu_comeback
i jeszcze pytanie: CO SIĘ STAŁO, że Polska tego poważania nie miała i musiała je odbudowywać????
Bo jeżeli z powodu komunizmu..... to kiepsko kombinujesz, bo to właśnie popzprowskie NIErządy tak się "napracowały" na to "poważanie",
A jeżeli dlatego, że ośmieliła się być niepodległa w
i jeszcze pytanie: CO SIĘ STAŁO, że Polska tego poważania nie miała i musiała je odbudowywać????
Bo jeżeli z powodu komunizmu..... to kiepsko kombinujesz, bo to właśnie popzprowskie NIErządy tak się "napracowały" na to "poważanie",
A jeżeli dlatego, że ośmieliła się być niepodległa w 1918..... to tym bardziej ....dzielę takie "poważanie"
camaroooo
Jak narazie to PiS rozwalil najwiekszy uklad mafijny w Europie Srodkowej. Co bedzie dalej zobaczymy.
karbinadel odpowiada camaroooo
Nie rozwalił, tylko zastąpił swoim
karbinadel
A Putin tylko zaciera łapki. Żadni płatni agenci ani internetowe trolle nie robią mu lepszej roboty w rozbijaniu UE i osłabianiu pozycji Polski, jak czyni to demokratycznie wybrany rząd
ajwaj
Zejdz na ziemie :)
JESLI by Putin infantylnie "zacieral lapki" >>> to np. z powodu 50 chinskich mld $ na Jedwabny Szlak w Rosji, zwyciestwo w Syrii (85% ziemi Syryjczyków wyzwolili od NICH), wzrostu produkcji rolnej i ekportu tego o 30-60% od kontr-SANKCJI itd.

PISem zajmuje sie pewnie 4. asystentka
Zejdz na ziemie :)
JESLI by Putin infantylnie "zacieral lapki" >>> to np. z powodu 50 chinskich mld $ na Jedwabny Szlak w Rosji, zwyciestwo w Syrii (85% ziemi Syryjczyków wyzwolili od NICH), wzrostu produkcji rolnej i ekportu tego o 30-60% od kontr-SANKCJI itd.

PISem zajmuje sie pewnie 4. asystentka od 5. sekretarki od 7. referenta z dzialu spraw nic nieznaczacych Kremla :)
talmud
takich nam teraz potrzeba "kwasniewskich". ktorzy potrafia mocno calowac niemcow w d...pe!

od razu zabierac obywatelstwo za zdrade ojczyzny i deportowac albo wiezienie.

Dla zdrajcow targowiczan nie ma miejsca w ojczyznie

Powiązane: II wojna światowa

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki