REKLAMA

Projekt na kwarantannę narodową: wyjścia z domu tylko do pracy, lekarza, po zakupy

2020-11-21 15:14
publikacja
2020-11-21 15:14
Projekt na kwarantannę narodową: wyjścia z domu tylko do pracy, lekarza, po zakupy
Projekt na kwarantannę narodową: wyjścia z domu tylko do pracy, lekarza, po zakupy
fot. Kuba Stężycki / / FORUM

Wyjścia z domu tylko do pracy, lekarza, po zakupy, w celach bytowych i religijnych; zakaz działalności fryzjerów i kosmetyczek, kin i siłowni; zgromadzenia i spotkania tylko do pięciu osób - to niektóre z obostrzeń z projektu rozporządzenia dot. ewentualnej kwarantanny narodowej.

Jak głosi pierwszy z paragrafów tego projektu: "Ustala się, że obszarem, na którym wystąpił stan epidemii wywołany zakażeniami wirusem SARS-CoV-2, jest terytorium Rzeczypospolitej Polskiej". Projekt ten - podobnie jak dwa inne - opublikowano na stronie gov.pl w zakładce "koronawirus".

Premier Mateusz Morawiecki poinformował w sobotę, że w ramach prac rządowych przygotowano trzy projekty rozporządzeń w sprawie ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii koronawirusa. "To trzy warianty obostrzeń, po które będziemy sięgać w zależności od rozwoju sytuacji" - zaznaczono w komunikacie rządu.

Przygotowano także trzy projekty rozporządzeń, które dotyczą: etapu odpowiedzialności mającego obowiązywać od 28 listopada do 27 grudnia br., etapu stabilizacji i powrotu najwcześniej od 28 grudnia br. do podziału Polski na trzy nowe strefy – czerwoną, żółtą i zieloną oraz kwarantanny narodowej, która mogłaby zostać wprowadzona "w ostateczności, kiedy trzeba będzie natychmiast i radykalnie ograniczyć transmisję wirusa w społeczeństwie".

Wszystkie trzy projekty udostępniono do konsultacji. Wprowadzenie proponowanych zapisów zależałoby m.in. od sytuacji epidemicznej.

Zgodnie z ostatnim z tych projektów - odnoszącym się do ewentualnej tzw. kwarantanny narodowej - hotele mogłyby funkcjonować tylko dla gości służbowych, sportowców, medyków, zaś gastronomia działałaby wyłącznie na wynos i na dowóz.

Według projektu osoba przekraczająca granicę RP w celu udania się do swojego miejsca zamieszkania lub pobytu na terytorium RP byłaby zobowiązana odbyć, po przekroczeniu granicy państwowej, obowiązkową kwarantannę trwającą 10 dni, licząc od dnia następującego po przekroczeniu tej granicy. Z obowiązku tego wyłączeni byliby m.in. rolnicy mający gospodarstwa po obu stronach granicy, załogi samolotów i uczniowie pobierający nauki w Polsce.

Jak przewidziano - co do zasady - zakazano by organizowania zgromadzeń, w tym imprez, spotkań i zebrań niezależnie od ich rodzaju, w tym wesel, komunii i konsolacji. Wyjątkiem byłyby np. "imprezy i spotkania do 5 osób, które odbywają się w lokalu lub budynku wskazanym jako adres miejsca zamieszkania lub pobytu osoby, która organizuje imprezę lub spotkanie; limit osób nie dotyczy osób wspólnie zamieszkujących lub gospodarujących".

Do odwołania przemieszczanie się osób byłoby możliwe tylko do pracy, lekarza, po zakupy, w celach bytowych i religijnych. Ponadto zapisano, że "w godz. 8–16 przemieszczanie się małoletnich do ukończenia 16. roku życia (...) może się odbywać wyłącznie pod opieką osoby sprawującej władzę rodzicielską, opiekuna prawnego albo innej osoby dorosłej".

Nadal - od poniedziałku do piątku w godz. 10-12 - obowiązywałyby "godziny dla seniorów", czyli osób powyżej 60. roku życia. W galeriach handlowych mogłyby - zgodnie z projektem - działać tylko wybrane sklepy zaś limit zagęszczenia klientów wynosiłby jedną osobę na 20 m.kw., takie samo zagęszczenie byłoby dopuszczalne podczas sprawowania kultu religijnego.

W komunikacji publicznej mogłoby w jednym pojeździe być przewożonych nie więcej osób niż wynosi 50 proc. liczby miejsc siedzących albo 30 proc. liczby wszystkich miejsc siedzących i stojących

Wydarzenia sportowe odbywałyby się bez udziału publiczności, a targi i inne tego typu wydarzenia zbiorowe mogłyby się odbywać wyłącznie on-line.

Jak przewidziano edukacja odbywałaby się nadal zdalnie, także w urzędach administracji publicznej kierownicy i dyrektorzy tych urzędów polecaliby pracownikom wykonywanie pracy zdalnej, z wyjątkiem jednostek organizacyjnych sądów i prokuratury.

Warunkiem przyjęcia m.in. do zakładu opiekuńczo-leczniczego, zakładu pielęgnacyjno-opiekuńczego lub domu pomocy społecznej byłby negatywny wynik testu diagnostycznego na koronawirusa.

Jednocześnie na rządowej stronie poinformowano, że uwagi w ramach konsultacji do projektu dotyczącego kwarantanny narodowej można zgłaszać do 27 listopada br. do godz. 20. (PAP)

autor: Marcin Jabłoński

mja/ drag/

Źródło:PAP
Tematy
Jak otrzymać nawet 1500 zł od Alior Banku + 300 zł od Bankier.pl SPRAWDŹ!

Jak otrzymać nawet 1500 zł od Alior Banku + 300 zł od Bankier.pl SPRAWDŹ!

Komentarze (26)

dodaj komentarz
iwonka50
Bez stanu nadzwyczajnego, zakaz przemieszczania się jest bezpodstawny i bezprawny.
meryt
iwonka50 "Bez stanu nadzwyczajnego, zakaz przemieszczania się jest bezpodstawny i bezprawny"Art. 46.
"4. W rozporządzeniach, o których mowa w ust. 1 i 2, można ustanowić:
1) czasowe ograniczenie określonego sposobu przemieszczania się"

Art. 46. "2. Jeżeli zagrożenie epidemiczne
iwonka50 "Bez stanu nadzwyczajnego, zakaz przemieszczania się jest bezpodstawny i bezprawny"Art. 46.
"4. W rozporządzeniach, o których mowa w ust. 1 i 2, można ustanowić:
1) czasowe ograniczenie określonego sposobu przemieszczania się"

Art. 46. "2. Jeżeli zagrożenie epidemiczne lub epidemia występuje na obszarze więcej niż jednego województwa, stan zagrożenia epidemicznego lub stan epidemii ogłasza i odwołuje, w drodze rozporządzenia, minister właściwy do spraw zdrowia
w porozumieniu z ministrem właściwym do spraw administracji publicznej, na wniosek Głównego Inspektora Sanitarnego"

Ustawa z dnia 5 grudnia 2008 r. o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi
xaron odpowiada meryt
Już przy pierwszym ograniczeniu przemieszczania się ustawa ta była kwestionowana.
Ustawa ta mówi o ograniczeniu 'sposobu poruszania się' a nie o całkowitym zakazie poruszania się.
Czyli np: na podstawie tej ustawy rząd może zakazać poruszania się komunikacją zbiorową. (bo tam jest duże prawdopodobieństwo
Już przy pierwszym ograniczeniu przemieszczania się ustawa ta była kwestionowana.
Ustawa ta mówi o ograniczeniu 'sposobu poruszania się' a nie o całkowitym zakazie poruszania się.
Czyli np: na podstawie tej ustawy rząd może zakazać poruszania się komunikacją zbiorową. (bo tam jest duże prawdopodobieństwo zakażenia)
Teoretycznie rząd mógłby zakazać wszystkich sposobów przemieszczania się, ale ustawa ta nie uwzględnia żadnych wyjątków, tak więc w takim przypadku wyjście do lekarza, sklepu itp też byłoby zakazane.
czerwony_wiewior
A czy policja będzie pałować zdalnie?
karbinadel
Czyli znowu zrobią 50-kilometrowe kolejni na granicach? Ale to pikuś, grunt, że do kościoła można iść dać na tacę, reszta niech się wali
open_mind
Przypominam rząd nie wytwarza żadnych środków finansowych bo to nie jest jednostka biznesowa.! Jedynie posiada to co każe dodrukować i wyszarpie nam z kieszeni. Świat już nie wróci do stanu sprzed pandemii. Skończmy z "tarczami kryzysowymi". Po to tak globalnie rozdmuchano tą Super Grypę, aby dupnąć obecny Przypominam rząd nie wytwarza żadnych środków finansowych bo to nie jest jednostka biznesowa.! Jedynie posiada to co każe dodrukować i wyszarpie nam z kieszeni. Świat już nie wróci do stanu sprzed pandemii. Skończmy z "tarczami kryzysowymi". Po to tak globalnie rozdmuchano tą Super Grypę, aby dupnąć obecny zbankrutowany system ekonomiczny .
open_mind
I jeszcze raz bo komentarz aktualny: Dzisiaj z rana wychodząc z domu przypomniało mi się że bez zaświadczenie o szczepieniu nie wolno mi było wyjść na ulicę, pod groźba aresztu i wysłania do obozu. Postanowiłem dokonać zakupów jedzenia online i zamówić sobie picę z dostawą do domu, niestety moja karta bankowa bez I jeszcze raz bo komentarz aktualny: Dzisiaj z rana wychodząc z domu przypomniało mi się że bez zaświadczenie o szczepieniu nie wolno mi było wyjść na ulicę, pod groźba aresztu i wysłania do obozu. Postanowiłem dokonać zakupów jedzenia online i zamówić sobie picę z dostawą do domu, niestety moja karta bankowa bez ważnego zaświadczenie o szczepieniu też nie działa, gotówki już dawno nas pozbawiono. Spanikowany zacząłem się zastanawiać jak żyć co robić. Na szczęście mój kot mnie przebudził domagając się porannej karmy. A jednak nie to obudził mnie hałas nadlatujących amerykańskich śmigłowców na Poznańskie lotnisko.
https://epoznan.pl/news-news-112077-amerykanskie_smiglowce_na_lawicy_wideo
chlopek_roztropek
Kochani, bądźmy solidarni, rząd chce i zawsze chciał dla nas dobrze. Tylko zgoda, nie dajcie się wichrzycielom.

Powiązane: Koronawirus w Polsce

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki