REKLAMA

Kurtyka ws. Turowa: położymy na stole propozycje służące polubownemu rozwiązaniu sporu

2021-09-24 08:23
publikacja
2021-09-24 08:23
Kurtyka ws. Turowa: położymy na stole propozycje służące polubownemu rozwiązaniu sporu
Kurtyka ws. Turowa: położymy na stole propozycje służące polubownemu rozwiązaniu sporu
fot. Omar Marques / / FORUM

W piątek odbędzie się 13 runda rozmów z Czechami w sprawie Turowa. Położymy na stole propozycje służące polubownemu rozwiązanie sporu – zapowiedział w piątek minister klimatu i środowiska Michał Kurtyka.

Morawiecki: Nie zamierzamy wyłączyć Turowa. KE: To będziecie płacić

Decyzja TSUE ws. kary za niezastosowanie się do środków zapobiegawczych w sporze o działalność kopalni Turów jest "skrajnie agresywna i szkodliwa" - oświadczył we wtorek premier Mateusz Morawiecki. Jak dodał, "nie zamierzamy wyłączyć Turowa".


W piątek odbędzie się kolejna, 13 runda rozmów z Czechami. To pokazuje, jak dużo włożyliśmy pracy w rozwiązanie sporu. Jesteśmy gotowi rozwiązać sprawę w interesie lokalnych społeczności, bo nie może być tak, że zaogniają się stosunki między lokalnymi społecznościami – powiedział w piątek w Polsat News minister klimatu i środowiska Michał Kurtyka.

Dodał, że polskiej stronie zależy na porozumieniu.

„Chcemy się dogadać, położymy na stole propozycje, które będą służyć polubownemu rozwiązaniu sporu” – powiedział Kurtyka. Powtórzył, że do zawarcia porozumienia potrzebna jest wola polityczna z czeskiej strony.

„Z naszej strony jest wola, aby się dogadać, dużo pracy zostało wykonanych przez naszych ekspertów. Ale na końcu potrzeba woli politycznej po stronie Czechów, co jest uwarunkowane sytuacją polityczną” – stwierdził minister klimatu.

Michał Kurtyka był też pytany o odwołanie przez premiera Mateusza Morawieckiego udziału w Szczycie Demograficznym w Budapeszcie, co było związane ze sporem polsko-czeskim o Turów i z nałożeniem przez Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej kar w wysokości 0,5 mln euro za niezastosowanie się przez nasz kraj do środka tymczasowego wyznaczonego przez TSUE w postaci zamknięcia kopalni węgla brunatnego w Turowie.

„To jest sprawa, która stała się polityczna, a więc nic dziwnego, że premier wykorzystuje dostępne mu instrumentarium, aby dać do zrozumienia sąsiadowi, że sytuacja jest bez precedensu i że jej nie tolerujemy” – powiedział Kurtyka. (PAP)

autor: Marek Siudaj

ms/ mmu/

Źródło:PAP
Tematy
Otwórz Konto Mój Biznes i zyskaj nawet 1800 zł

Otwórz Konto Mój Biznes i zyskaj nawet 1800 zł

Komentarze (13)

dodaj komentarz
petrolnuts
Czyli rząd skapitulował.
Ale czy dowiemy się ile będziemy płacić Czechom żeby się odczepili"
grab
Kary powinien płacić premier Morawiecki ze swojej kieszeni, bo powiedział nam Polakom, że sprawa Turowa jest załatwiona z premierem Czech Babiszem. A okazało się , że nas okłamał.
Powinien teraz podać się do dymisji i zapłacić kary! Ale niestety w jest tak jak za komuny. Premier jest nie do ruszenia bo PiS go popiera.
samsza
Na tym etapie mogliby już powiedzieć czego dotyczy spór.
Gadanie na okrągło o dobrej woli, propozycjach, sporze nie jest żadną informacją.
Prawdopodobnie po prostu chcą przekazać jakieś pieniądze i koniec.
Nie dowiemy się czemu Turów "narusza" dyrektywy, a wszystkie inne okoliczne brunatne nie.
jpelerj
A dotąd to co polski rząd kładł na stole? Nogi? Na co czekali? Wiedzieli doskonale, że muszą się dogadać, ale że płacą z naszych pieniędzy, to mało ich obchodzą kary? To już nie jest przedszkole. To kryminał.
deka83
Ciekawe, ze po tylu latach funkcjonowania, nagle sobie przypomnieli, ze maja elektrownie kolo siebie. Czesi to niemieckie owczarki i tyle w temacie.
tubak
Po czeskiej stronie jest wola polityczna od kilku lat. I Czesi też chcą zakończyć sprawę Turowa. Wina leży jednak po tronie polskiej. Na dodatek wyciąganie szabelki nic tu nie da. I proszę nie zwalać winy na wybory w Czechach. ANO i Babis i tak byli cierpliwi przez lata. Poczekajcie pisowcy aż wybory wygrają Piraci i Stan Po czeskiej stronie jest wola polityczna od kilku lat. I Czesi też chcą zakończyć sprawę Turowa. Wina leży jednak po tronie polskiej. Na dodatek wyciąganie szabelki nic tu nie da. I proszę nie zwalać winy na wybory w Czechach. ANO i Babis i tak byli cierpliwi przez lata. Poczekajcie pisowcy aż wybory wygrają Piraci i Stan wtedy zobaczycie jak będą z wami rozmawiać. Populizmem możecie sobie grać na krajowym podwórku i ogłupiać w TVpis.
tomkooo
ale to na glupich bolakow dziala. taktyka "oblezonej twierdzy" i "polska chrystusem narodow" wiecznie zywe :)
najgorsze, ze te 40% ludzi wierzy w te brednie i kazda niekompetencje tlumaczy "to niemcy na czele ue chca nas zgnoic, czesi piesek na niemieckiej smyczy, wina tuska" - 0 refleksji, 0 odpowiedzialnosci
ale to na glupich bolakow dziala. taktyka "oblezonej twierdzy" i "polska chrystusem narodow" wiecznie zywe :)
najgorsze, ze te 40% ludzi wierzy w te brednie i kazda niekompetencje tlumaczy "to niemcy na czele ue chca nas zgnoic, czesi piesek na niemieckiej smyczy, wina tuska" - 0 refleksji, 0 odpowiedzialnosci politykow za ten cyrk bo przeciez "mysmy chcieli ale wiatr nam w oczy wial".
z takimi wyborcami nie dziwie sie, ze pis jest w miare spokojny - oni sa jak fanatycy i chyba nic ich nie przekona (no chyba ze ceny skocza tak wysoko, ze na chleb i leki zacznie braknac)
demeryt_69
Jakby się ktoś zastanawiał czym się zajmuje minister klimatu i środowiska, to teraz wie - układaniem na stole polubownych rozwiązań sporów :)

tomkooo
kurcze, moglby chociaz te propozycje na ich stole klasc, nie na swoim ;)
langdon25
„Położymy” - to co robiliście przez 5 ostatnich miesięcy ?

Czeskie piwko i knedliki z ośmiorniczkami ?

Czesi was znów wyśmieją pisowe pajacyki.

Powiązane: Kopalnia Turów - spór Polski i Czech

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki