Kurtyka: Kaucja za plastikowe butelki to kwestia miesięcy

Wprowadzenie kaucji za butelki plastikowe to kwestia miesięcy - zapowiedział w poniedziałek minister klimatu Michał Kurtyka. Dodał, że do czerwca zostanie przedstawiona propozycja ustawowa.

(fot. Omar Marques / FORUM)

W rozmowie w w Polsat News, nawiązując do expose premiera Mateusza Morawieckiego Kurtyka zadeklarował, że w celu ograniczenia obiegu plastiku, w ciągu "miesięcy" zostanie wprowadzony system kaucyjny za jednorazowe butelki z tworzyw sztucznych. Minister dodał, że wiąże się to z "poszerzeniem odpowiedzialności producenta". Kurtyka zapowiedział przedstawienie do czerwca propozycji ustawowej w tej sprawie.

W listopadowym wywiadzie dla radiowej Jedynki minister mówił, że jednym z priorytetów Ministerstwa Klimatu będzie ograniczenie ilości odpadów. Jak podkreślał, droga do tego wiedzie przez bodźce ekonomiczne, m.in. nadanie odpadom określonej wartości.

"Chciałbym wprowadzić zasadę poszerzonej odpowiedzialności producenta. Chciałbym, żebyśmy nadali odpadom pewną wartość" - mówił Kurtyka w Jedynce.

Jak tłumaczył, dziś pewien problem polega na tym, że materiały takie jak złom, szkło czy plastik są wyrzucane, ponieważ nie mają wartości.

"W momencie, gdy stworzymy system, w którym nadamy wartość tym surowcom, będziemy mogli nie tylko ograniczyć koszty, ale poprzez racjonalne bodźce ekonomiczne skłonić producentów, by choćby opakowania były jak najbardziej ekologiczne. Takie, które można potem w łatwy sposób przeznaczyć do odzysku" - wyjaśnił. (PAP)

Autor: Piotr Gozdowski

pgo/ drag/

Źródło: PAP
Ludzie:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
11 31 jendreka

Kaucja dla konsumenta, by pokryc koszt producenta. Czyli śmieci plastikowych dalej bedzie przybywać.

! Odpowiedz
10 31 jo41

Nie, żeby nie walały się po lasach. Zapłacisz kaucję to i oddasz a nie pierdykniesz gdzie bądź.

! Odpowiedz
12 13 stonekeep odpowiada jo41

To to, że segreguję śmieci i wyrzucam już plastik do kosza oznaczonego "plastik" nie wystarcza? Tylko będę musiał z nimi do sklepu dymać, żeby zwracać? Szczególnie, że zakupy robię online, więc nie mogę "przy okazji" sobie ich wziąć.

Chyba, że sklepy wprowadzą zwrot podczas zakupów online. Bo inaczej będę ukarany właściwie nie wiem za co, bo na pewno nie za wyrzucanie plastiku gdzie popadnie.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
5 6 herflk odpowiada stonekeep

Problem polega na tym, że nie wszyscy segregują śmieci. Ponadto, plastik zabierany poza gospodarstwo domowe np. na wycieczkę do lasu, lub w trasę samochodem często nie wraca z takich wypadów, zostając porzucony gdzieś w naturze. Kaucja za butelki plastikowe powinna zmniejszyć to zjawisko, ponieważ nawet porzucona butelka będzie warta podniesienia dla osób specjalizujących się w przeszukiwaniu śmietników w celu znalezienia aluminium i zwrotnych szklanych butelek. Przypuszczam, że gdy wejdzie ustawa to wiele z takich osób będą czyściły okolice z takich plastikowych butelek, aż do momentu kiedy trudno będzie je znaleźć w naszym otoczeniu. Wtedy można mówić o ograniczeniu plastiku w środowisku. W Polsce wyjątkowo sprawnie realizuje się różnego rodzaju rozwiązania samoobsługowe i cyfrowe dlatego można się spodziewać, że jak ustawa wejdzie to i automaty się pojawią.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 4 _jasko odpowiada stonekeep

Masz rację, ALE.
Jeśli już niechcący zgubisz taka butelkę, to jest duże prawdopodobieństwo, że znajdzie się pożyteczny żulik, który ją podniesie i odniesie do automatu.

! Odpowiedz
0 3 wwojtekw odpowiada herflk

Czyli tak: jak ktoś nie segreguje śmieci i jeszcze wywala je do lasu to trzeba dowalić podatek wszystkim? A ja nie dość że mam płacić coraz więcej za wywóz segregowanych na 5 frakcji śmieci to jeszcze płacić kaucję i odnosić plastik do sklepu, zgadza się? Mi to wygląda na nowy sposób na wyciągnięcie kasy od ludzi coby "hajs się zgadzał" albo ktoś tu robi k***ę z logiki. Chcecie poprawić sytuację to postawcie automaty do oddawania plastikowych/szklanych butelek, ale nie na 2-3 miesiące jak było w Warszawie albo w Krakowie (i to jeszcze w samym centrum), ale na dłużej to ludzie się przyzwyczają. Teraz to tylko pozorne działania.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
8 17 newcommer

To działa w prosty sposób np. kupujesz zgrzewkę 18butelek wody Polaris w biedro po 59gr za sztukę a przy kasie doliczają 25centów za butelkę. Tym oto sposobem koszt wody mineralnej rośnie do poziomu ca. 1,7 PLN za butelkę 0.5. W przypadku zwrotu do automatu dostajesz bon na zakupy w sklepie. Dla sklepów to gwarancja powrotu klienta.....o ile nie wydrukujesz sobie kodów kreskowch i nie wyciągniesz kasy z lipnych butelek. Ten genialny sposób uzdrowi sytuację żulików pod sklepem wystarczy im kody wydrukować :)

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
9 28 jaykob

I kolejny podatek od PISu pod płaszczykiem troski o obywateli. Przecież i tak się sortuje śmieci, więc, jaki jest sens wprowadzania kaucji? Niech zmniejszą opłatę za wywóz plastików lub zobligują producentów, aby partycypowali w kosztach utylizacji tworzyw sztucznych. Koszty dla Kowalskiego niższe, a skutek ten sam, a nie jeszcze 23% podatku od kaucji płacić.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
11 24 mick63

Kolejny sposób na wyrwanie kasy tak jak to ma miejsce w przypadku toreb foliowych (za mało było wpływów to od września objęli opłatą torby powyżej 50 mikr. które dotychczas były zwolnione)

Kaucja - niby w jaki sposób miałoby wyglądać zwracanie butelek??? Automatów nie ma (tak jak w DE), butelki są różnej wielkości i różnych producentów??? Czy np. Biedronka będzie miała obowiązek zwrócenia kaucji za butelki których nie sprzedała???

Jeżeli cokolwiek przerzucą na producentów finalnie zapłaci za to klient w postaci wyższej ceny.

Z drugiej strony cieszą mnie nowe "sensacyjne" pomysły PIS-u, po du..ie dostaną znowu klienci czyli w dużej mierze ich elektorat w myśl zasady chcieliście to macie, wcale mi ich nie żal.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
9 19 awenturyn1

Jak wiadomo w butelkach z tworzywa jest bisfenol, który dostaje się do płynów w niej zawartych rozregulowując układ hormonalny i powodując raka . Dlaczego w niemczech są butelki szklane zwrotne. Ostatnio widziałem filmik, jak gość przywiózł z niemiec w pojemniku i sprawdzał daty na butelkach. Były tam z roku 1979. Widać,że komuś bardzo zależy żeby wyludniać Polskę. Problemem nie jest kaucja za butelkę z tworzywa ale w ogóle jej istnienie. Proszę więc nie słuchać kretynów tylko samemu troszkę pomyśleć.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne