Kurtyka: Chcemy, by energia jądrowa była ważnym składnikiem naszego miksu energetycznego

Chcemy, aby energia jądrowa była ważnym komponentem polskiego miksu energetycznego - wskazał, cytowany w piątkowym komunikacie resortu, minister klimatu Michał Kurtyka. Polska liczy na udział USA w realizacji programu polskiej energetyki jądrowej - dodał.

Zdaniem szefa resortu klimatu realizacja elektrowni jądrowej w Polsce pozwoli ograniczyć krajową emisję gazów cieplarnianych i zanieczyszczeń powietrza z sektora energii oraz zapewni stabilność dostaw i bezpieczeństwo energetyczne.

„Jesteśmy zainteresowani (...) pogłębieniem bilateralnej współpracy w obszarze energetyki jądrowej pomiędzy firmami z Polski i USA” – powiedział Kurtyka, który spotkał się w Waszyngtonie z przedstawicielami amerykańskiego departamentu energii.

Głównymi tematami rozmów, jak wskazał resort klimatu, była współpraca w obszarze energetyki jądrowej, gazu oraz innowacji w sektorze energetycznym. „Chcemy, aby energia jądrowa, jako zeroemisyjne źródło energii, była ważnym komponentem polskiego miksu energetycznego w kontekście wyzwań związanych z celami polityki energetyczno-klimatycznej UE” – podkreślił Kurtyka. Zaznaczył, że Polska liczy na udział USA w realizacji programu polskiej energetyki jądrowej. „Jesteśmy zainteresowani także pogłębieniem bilateralnej współpracy w obszarze energetyki jądrowej pomiędzy firmami z Polski i USA” – powiedział.

W trakcie polsko-amerykańskiego dialogu strategicznego ds. energii minister Kurtyka podkreślił też, że USA są dla naszego kraju głównym partnerem nie tylko w kwestii konwencjonalnych zasobów, ale też przyszłych źródeł energii. „Chcemy, aby energia jądrowa, jako zeroemisyjne źródło energii, była ważnym komponentem polskiego miksu energetycznego w kontekście wyzwań związanych z celami polityki energetyczno-klimatycznej UE” – zaznaczył.

W spotkaniach, które odbyły się 26-27 lutego 2020 r. w Waszyngtonie, uczestniczył też pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej Piotr Naimski - wskazał w piątek resort klimatu.

autor: Magdalena Jarco

Źródło: PAP
Ludzie:
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 4,7% II 2020
PKB rdr 3,1% IV kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,5% II 2020
Przeciętne wynagrodzenie 5 330,48 zł II 2020
Produkcja przemysłowa rdr 4,9% II 2020

Znajdź profil