REKLAMA

Kursy JSW i Allegro po przeciwnych stronach. Tydzień na konto byków

2022-05-20 17:20
publikacja
2022-05-20 17:20
Kursy JSW i Allegro po przeciwnych stronach. Tydzień na konto byków
Kursy JSW i Allegro po przeciwnych stronach. Tydzień na konto byków
fot. Tomasz Ras / / Puls Biznesu

Konsolidacją pod oporem na WIG20 skończyła się ostatnia sesja tygodnia. Niewielkie wzrosty przy niedużych obrotach budzą wątpliwość co do kondycji popytu. Indeksy skończyły tydzień jednak na plusach. Wciąż kluczowy jest sentyment płynący z Ameryki. 

Na rynkach akcji od rana widoczna była zmiana nastrojów na bardziej optymistyczne. Hamowanie spadków na Wall Street po środowej silnej przecenie oraz dobra sesja w Azji, po tym jak chiński bank centralny (PBOS) obniżył 5-letnią stopę referencyjną kredytów hipotecznych do 4,45 proc. wobec prognoz analityków 4,55 proc. sprawiły, że europejskie rynki notowały wzrosty, a kontrakty na indeksy w Stanach były na plusach.

W takim otoczeniu handel na GPW w Warszawie przez większość sesji przebiegał pod kontrolą popytu, który starał się powrócić na indeksie WIG20 na zdobyty już w tym tygodniu poziom 1800 pkt. Sztuka tak się nie udała z uwagi na większą aktywność sprzedających w ostatniej godzinie sesji. Ponownie kluczowe znaczenie miały impulsy z amerykańskiej giełdy, gdzie indeksy po wzrostowym otwarciu zaczęły tracić w kolejnych minutach handlu. 

Ostatecznie Na koniec dnia WIG20 zanotował wzrost o 0,35 proc. WIG był wyżej o 0,24 proc. Spadły notowania mWIG40 o 0,05 proc., z kolei sWIG80 zwyżkował o 0,5 proc. Uwagę zwracają niskie obroty, które na szerokim rynku wyniosły tylko 950 mln zł, z czego aż 827 (87 proc.) mln dotyczyło dużych spółek.

Bankier.pl

W bilansie tygodnia WIG20 był 0,96 proc. nad kreską, WIG zyskał 1,24 proc. mWIG40 zyskał 0,75 proc., a sWIG80 był wyżej o 1,48 proc.

Sektorowo, czwartkową przecenę starał się odrobić sektor odzieżowy (2,74 proc.), liderując skali wzrostów. Lepiej od reszty zachowały się też indeksy spółek spożywczych (1,77 proc.) i gier (1,3 proc.). Wśród 6 spadających średnich, najwięcej oddały branże motoryzacji (-4,11 proc.) i paliw (-1,44 proc.). Spadły jeszcze leki, budownictwo, górnictwo i banki.

Na odcinku makroekonomicznym, piątek był dniem publikacji szeregu danych, pokazujących, że narasta problem spirali inflacyjno-płacowej, a ceny producentów rosną najszybciej od 27 lat, ale wartość produkcji przemysłowej ciągle rośnie w dwucyfrowym tempie, chociaż okazuje pierwsze oznaki zadyszki. Nie jest ona jednak na tyle wyraźna by RPP miała jakiekolwiek wątpliwości co do zacieśniania polityki monetarnej.  

W WIG20 wzrosły notowania 14 spółek, a najmocniej Allegro (3,8 proc.) oraz LPP (3,13 proc.). Allegro po wyznaczeniu historycznych minimów na sesji 6 maja odbiło już ok. 18 proc. i ma za sobą drugi wzrostowy tydzień z rzędu. Z kolei w czwartek po sesji LPP podało decyzję o sprzedaży rosyjskich aktywów konsorcjum chińskiemu. Spółka w czasie sesji przekazała również informacje szczegółowe o datach wypłaty dwóch transz dywidendy.

W górę poszedł też kurs CD Projekt (1,27 proc.), który poinformowała w końcówce czwartkowej sesji o wydaniu gry Wiedźmin 3: Dziki Gon na konsole najnowszej generacji w czwartym kwartale 2022 r.

Na tle rynku ponownie słabiej zachowały się największe pod względem kapitalizacji banki, z których najsłabszy był mBank (-1,28 proc.). Zniżkowały również walory PKO BP (-0,98 proc.). Niewielkie wzrosty zaliczyły Pekao (0,31 proc.) i Santander (0,24 proc.).

Największej przecenie uległy akcje JSW (-4,12 proc.), mimo że spółka poinformowała o opcji wypłaty dywidendy po rozmowach z PFR, który udzielił jej znacznych pożyczek.  

Niżej były również notowania akcji PGNiG (-0,82 proc.), a spółka poinformowała o zakupie kolejnych udziałów w złożach gazowych na Morzu Norweskim. Spadły notowania PKN Orlen (-1,88 proc.) oraz Lotosu (-0,89 proc.), a więc całego trio dążącego do fuzji.

W drugiej linii wzrostami wyróżnili się producenci gier: Huuuge (4,58 proc.) oraz Ten Square Games (4,77 proc.). Najmocniej drożały akcje Neuki (4,97 proc.). O 2,58 proc. zdrożały walory GPW, która szacuje skonsolidowane przychody w pierwszym kwartale 2022 r. na 110,2 mln zł, a zysk netto na 38 mln zł. Zapadła też decyzja o przejęciu giełdy w Armenii.

Najsłabiej zachowały się akcje InterCars (-5,84 proc.). Spółka opublikowała wyniki za I kw. br., zgodnie z którymi zysk netto j.d. wyniósł 115,8 mln zł, w porównaniu do 116,1 mln zł zysku przed rokiem. Wynik jest o 23,6 proc. niższy od średniej prognoz analityków ankietowanych przez PAP Biznes.

MKu

Źródło:
Tematy

Najlepsze konta dla zwolenników nowoczesnych rozwiązań

Komentarze (2)

dodaj komentarz
iluminata_3
USA urośnie 300%, Polin urośnie 60%,
USA spadnie 40%, Polin spadnie 70%.

Dalej ktoś wątpi, że Polska nie jest żydowską neokoloniom?
A na zarzuty Jaszczury odpowiem na moim blogu na dniach.
iluminata_3
Moja odpowiedź dla Jaszczury:
https://iluminata.pl/zostalem-rozpracowany-moja-odpowiedz-do-jaszczura-z-bankier-pl/

Powiązane: Sesja na GPW

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki