Kurski prezesem TVP. Przyglądamy się finansom telewizji publicznej

Jacek Kurski został ponownie wybrany na prezesa TVP - zdecydowała Rada Mediów Narodowych. Były poseł Prawa i Sprawiedliwości otrzymał cztery głosy na pięć możliwych.

Jacek Kurski (na zdj. w środku) ponownie prezesem TVP. Przyglądamy się finansom telewizji publicznej
Jacek Kurski (na zdj. w środku) ponownie prezesem TVP. Przyglądamy się finansom telewizji publicznej (fot. Adam Chelstowki / FORUM)

Jacek Kurski wygrał konkurs na nowego prezesa telewizji publicznej - poinformował w środę przewodniczący Rady Mediów Narodowych Krzysztof Czabański.

Jak podał, czworo członków RMN - on sam, Elżbieta Kruk, Joanna Lichocka i Grzegorz Podżorny - głosowało za kandydaturą Kurskiego; przeciw był Juliusz Braun.

W konkursie na nowego prezesa TVP złożono 23 oferty, z czego do drugiego etapu, po spełnieniu warunków formalnych, przeszło 18 kandydatów. Spośród nich do finału wyłoniono cztery osoby: poza Kurskim także dyrektor TV Biełsat Agnieszkę Romaszewską-Guzy, prezesa Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich Krzysztofa Skowrońskiego oraz reżysera Bogdana Czajkowskiego.

W piątek w Sejmie odbył się trzeci etap konkursu, który polegał na rozmowie kandydatów z członkami Rady Mediów Narodowych m.in. na temat wizji telewizji publicznej i sposób realizacji misji publicznej. W środę członkowie RMN głosowali nad kandydaturami finalistów konkursu.

"Uważam, że w tym konkursie było dwoje faworytów - Agnieszka Romaszewska i Jacek Kurski. Agnieszka Romaszewska przedstawiła bardzo ciekawą wizję mediów narodowych, mediów publicznych. Jacek Kurski przedstawił bardzo ciekawą koncepcję reformy tej telewizji. Ja miałam dylemat - zresztą mówiłam podczas posiedzeń Rady - dylemat poważny, kto powinien być finalistą tego konkursu, ale rozkład głosów w RMN pokazał, że tylko Jacek Kurski miał szansę na bezwzględną większość głosów i poparłam w związku z tym Jacka Kurskiego" - powiedziała w środę zasiadająca w Radzie Mediów Narodowych Joanna Lichocka.

"Mam nadzieję, że te wszystkie deklaracje, które złożył podczas konkursu i (...) te zmiany, które sam wdraża, rzeczywiście nabiorą takiego rozpędu, że będziemy wszyscy, bez względu na różnice, zadowoleni z tego, jak funkcjonują media publiczne, że one będą służyły wspólnocie" - dodała.

Telewizja Polska nie jest zwykłym przedsiębiorstwem, ale nie oznacza to, że nie obowiązują jej twarde prawa ekonomii. Publiczny nadawca nie jest obecnie w najlepszej sytuacji.

(Jeżeli nie widzisz poniżej interaktywnej infografiki, kliknij w link do obrazka.)

Michał Żuławiński/PAP

Źródło: Bankier24

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
6 10 ~Markus

Pana MAXA się bała dobra zmiana
bo był bardzo dobrą zmianą

! Odpowiedz
7 8 ~leming

Gratulacje

! Odpowiedz
1 26 ~ziutek

PIS ma rację - konkursy to lipa

! Odpowiedz
7 33 ~mi

O tym kto będzie prezesem TVP pisałem tydzień temu i się nie pomyliłem.
To jest najlepszy kandydat !!! . Teraz jeszcze oczekuje od przewodniej siły Narodu , czy PIS i podległego jej rządu dwóch rzeczy : zabrania obywatelom paszportów i zamknięcia granic.

! Odpowiedz
5 26 ~elo_morelo

Po co trzymać coś, co przynosi straty? Ewidentnie ludzie nie są tym zainteresowani.

! Odpowiedz
2 21 ~Tele_Witz

Sorry Jacek,ale oferowana propaganda winna być dużo bardziej subtelna.Naprawdę przeszkadza.Ponadto,w zamian za abonament,wywal albo znacznie ogranicz reklamy.

! Odpowiedz
4 14 ~Koleżanka_Danuta

Wstrzymał Słońce,ruszył Ziemię,polskie go wydało plemię.

! Odpowiedz
2 4 ~korektor

Wstrzymał Ziemię, ruszył Słońce, wydało go plemię pisowskie.

! Odpowiedz
1 3 ~Koleżanka_Danuta odpowiada ~korektor

Też piękne,ale to niestety wiersz biały,a ja uwielbiam rymy toruńsko-częstochowskie.

! Odpowiedz
0 20 ~idiota

Kilka lat temu, gdy była jeszcze inflacja, abonament radiowy wzrósł proporcjonalnie do inflacji, natomiast abonament telewizyjny kilkakrotnie więcej. Zadałem wtedy KRRiT pytanie o powód takiego wzrostu. Odpowiedź była rozbrarająca. Wynikało z niej, że większość ludzi nie płaci i dlatego trzeba wycisnąć jak najwięcej z idiotów, którzy chcą płacić. Trochę innymi słowami, ale sens był taki. Zrozumiałem i przestałem być idiotą.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz