Kurski prezesem TVP. Przyglądamy się finansom telewizji publicznej

Jacek Kurski został ponownie wybrany na prezesa TVP - zdecydowała Rada Mediów Narodowych. Były poseł Prawa i Sprawiedliwości otrzymał cztery głosy na pięć możliwych.

Jacek Kurski (na zdj. w środku) ponownie prezesem TVP. Przyglądamy się finansom telewizji publicznej
Jacek Kurski (na zdj. w środku) ponownie prezesem TVP. Przyglądamy się finansom telewizji publicznej (fot. Adam Chelstowki / FORUM)

Jacek Kurski wygrał konkurs na nowego prezesa telewizji publicznej - poinformował w środę przewodniczący Rady Mediów Narodowych Krzysztof Czabański.

Jak podał, czworo członków RMN - on sam, Elżbieta Kruk, Joanna Lichocka i Grzegorz Podżorny - głosowało za kandydaturą Kurskiego; przeciw był Juliusz Braun.

W konkursie na nowego prezesa TVP złożono 23 oferty, z czego do drugiego etapu, po spełnieniu warunków formalnych, przeszło 18 kandydatów. Spośród nich do finału wyłoniono cztery osoby: poza Kurskim także dyrektor TV Biełsat Agnieszkę Romaszewską-Guzy, prezesa Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich Krzysztofa Skowrońskiego oraz reżysera Bogdana Czajkowskiego.

W piątek w Sejmie odbył się trzeci etap konkursu, który polegał na rozmowie kandydatów z członkami Rady Mediów Narodowych m.in. na temat wizji telewizji publicznej i sposób realizacji misji publicznej. W środę członkowie RMN głosowali nad kandydaturami finalistów konkursu.

"Uważam, że w tym konkursie było dwoje faworytów - Agnieszka Romaszewska i Jacek Kurski. Agnieszka Romaszewska przedstawiła bardzo ciekawą wizję mediów narodowych, mediów publicznych. Jacek Kurski przedstawił bardzo ciekawą koncepcję reformy tej telewizji. Ja miałam dylemat - zresztą mówiłam podczas posiedzeń Rady - dylemat poważny, kto powinien być finalistą tego konkursu, ale rozkład głosów w RMN pokazał, że tylko Jacek Kurski miał szansę na bezwzględną większość głosów i poparłam w związku z tym Jacka Kurskiego" - powiedziała w środę zasiadająca w Radzie Mediów Narodowych Joanna Lichocka.

"Mam nadzieję, że te wszystkie deklaracje, które złożył podczas konkursu i (...) te zmiany, które sam wdraża, rzeczywiście nabiorą takiego rozpędu, że będziemy wszyscy, bez względu na różnice, zadowoleni z tego, jak funkcjonują media publiczne, że one będą służyły wspólnocie" - dodała.

Telewizja Polska nie jest zwykłym przedsiębiorstwem, ale nie oznacza to, że nie obowiązują jej twarde prawa ekonomii. Publiczny nadawca nie jest obecnie w najlepszej sytuacji.

(Jeżeli nie widzisz poniżej interaktywnej infografiki, kliknij w link do obrazka.)

Michał Żuławiński/PAP

Źródło: Bankier24

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
3 2 ~hanys

To jest oczywiste,że obecna "obiektywność" TVP jest "obiektywnością pisowską"Wybór trafiony,szczególnie dla realizacji propagandy "ideologi pisowskiej".

! Odpowiedz
4 4 ~Robieni_w_Bambuko

A czyją wlasnością było TVN itp obsrywajki polskości. To zostało udowodnione , że była to stacja agenturalna i załżona przez (pierwszy właściciel) agenturę komuszą działającą na rzecz Sovietów jeszcze za Urbana. Ale żeby to wiedzieć trzeba do tego dorosnąć. Polskie media sa nareszcie polskie i to tzreba też wiedzieć.Reszta (większosć prasy ok 75% lokalnej) to niemieccy właściciele. To powinno Ci wystarczyć , chyba , że już nic nie kumasz.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
3 1 ~Alibaba odpowiada ~Robieni_w_Bambuko

Lecz się człowieku, z takim podejściem zapisz się do Czerwonych Kmerów i broń swojej osady ... wstyd w środku Europy !

! Odpowiedz
1 0 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
2 25 ~SONDA

Czy uważasz, że konkurs na stanowisko prezesa TVP to farsa?

Zielony - Tak
Czerwony - Nie

! Odpowiedz
1 12 ~Sss

Misiewicze :-)

! Odpowiedz
0 1 ~ddd

aferzyści i złodzieje

! Odpowiedz
0 4 ~ciekawski

A ciekawe czy jest inforgrafika pokazująca na co tv publiczna wydawała pieniądze

! Odpowiedz
1 3 ~aka2

Pisowscy komentatorzy i politycy ,od czasu do czasu Miller albo ktoś z PO -rzadko . Z Nowoczesnej albo Razem nie zapraszają. NIE OGLĄDAM ani rządowej ani innej. A kiedyś bardzo interesowałam się polityką i gospodarką.

! Odpowiedz
1 6 ~Robert

tvpPIS ,TV Republika ,TV Trwam, Radio Maryja,Rzeczpospolita,powinny zostać połączone,powstanie jedne wielkie medium narodowo-katolickie -finansowe oszczędności a po za tym w jedności siła-nowa Polska musi kształtować nowego Polaka -człowieka który kocha tradycję -nie ważne czy dobrą czy złą ,a przede wszystkim kocha kościół,taka narodowo-katolicka telewizja może nazywać się DOBRA NOWINA

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
1 4 ~zib

To jest ironia czy tak na serio? Bo nie wiem czy się śmiać czy załamać ręce.

! Odpowiedz
1 4 ~Robert odpowiada ~zib

Na razie to jest ironia,ale z PIS wszystko jest możliwe i taki pomysł też

! Odpowiedz
0 0 ~PINKI odpowiada ~zib

fachowo to się nazywa FARSĄ lub DOBRĄ ZMIANĄ - obecnie w dużej części narodu używane zamiennie

! Odpowiedz
2 3 ~dojna_zmiana

Tajne wyniki finansowe

Obecna sytuacja finansowa Telewizji Polskiej jest owiana tajemnicą. Odkąd z funkcją prezesa pożegnał się Juliusz Braun, nowi prezesi (od sierpnia 2015 r. do stycznia 2016 r. Janusz Daszczyński, następnie Jacek Kurski) nie robią cokwartalnych konferencji wynikowych. Nie ma też wyników udostępnionych na stronach nadawcy. - Prosiłem podczas spotkania Rady Mediów Narodowych z Jackiem Kurskim o sprawozdania finansowe Telewizji Polskiej. Do tej pory nic nie otrzymałem - mówi Juliusz Braun, obecnie członek Rady Mediów Narodowych. Rada, której kadencja trwa sześć lat, ma powoływać i odwoływać zarządy i rady nadzorcze m.in. TVP.

Z prośbą o udostępnienie wyników finansowych TVP z tego roku zwróciliśmy się do biura prasowego. "Telewizja Polska za pierwszy kwartał i pierwsze półrocze 2016 roku osiągnęła dodatnie wyniki finansowe" - napisało biuro prasowe TVP.

- To możliwe. Wynik księgowo może być dodatni, ale w kasie może nie być pieniędzy - mówi Braun.

TVP nie może bankrutować?

Mimo nie najlepszej sytuacji finansowej TVP zdecydowała się kupić od Polsatu sublicencję na pokazywanie części meczów Euro 2016 za ok. 40 mln zł. Mecze te były jednak pokazywane jednocześnie w Polsacie i w TVP. Mimo że to TVP miała lepszą oglądalność, to nadawca nie potrafił sprzedać czasu reklamowego, przez co stracił na imprezie ok. 20 mln zł - wynika z szacunków agencji Starcom Polska. Polsat zarobił ok. kilkunastu milionów.

Negatywnie na sytuację finansową TVP wpływają także malejące wpływy z abonamentu. Z szacunków KRRiT wynika, że z roku na rok są coraz mniejsze. W 2017 r. mają wynieść zaledwie 635 mln zł, z czego 310 mln zł KRRiT chce przeznaczyć na TVP. Wpływy są dużo niższe niż jeszcze w 2014 czy 2015 r., kiedy to z abonamentu udało się pozyskać po 750 mln zł. Na koniec tego roku wpływy mają wynieść 661 mln zł.

- Mam wrażenie, że prezes Kurski wydawał pieniądze lekką ręką i brał kredyty, bo liczył, że szybko zostanie wprowadzona powszechna opłata audiowizualna, która zasypie problemy finansowe TVP - mówi nam anonimowo były pracownik TVP. Pomysł PiS-u zakładał wprowadzenie od stycznia 2017 r. powszechnej opłaty audiowizualnej w wysokości 10-15 zł miesięcznie. Opłata miała być dołączana do rachunku za prąd i płacić miał ją każdy, bez względu na to czy posiada telewizor czy nie. Wpływy z tytułu opłaty audiowizualnej szacowane były na ponad 2 mld zł. Jednak w Sejmie prace nad ustawą przedłużają się i jak na razie nie wiadomo, kiedy opłata może zostać wprowadzona. Mniejsze wpływy z abonamentu i mniejsze wpływy z reklamy mogą oznaczać jeszcze większe problemy nadawcy. - Formalnie TVP nie może zbankrutować, bo istnienie telewizji publicznej gwarantuje ustawa, ale faktycznie może upaść, gdy zacznie brakować pieniędzy na codzienne funkcjonowanie. Państwo nie będzie mogło wprost pomóc publicznemu nadawcy, bo zabraniają tego m.in. przepisy unijne. Ale niewykluczone, że Unia w jakiejś formie pozwoliłaby na pomoc, tak jak to było w przypadku LOT-u - mówi Braun.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
1 6 ~pomyja

Będę wymiotował.....

! Odpowiedz
1 6 ~endi

Wymiana ludzi z PO na ludzi z PIS ciąg dalszy , grunt to ciepły stołek ...

! Odpowiedz
0 2 ~Bożena

Aż mi cyce opadły! Szok

! Odpowiedz
4 2 ~NYT

Jacek trzymaj się , na pohybel antypolskim mediom niemieckim i mainstreamowym Niech im Soros i obca agentura przyświeca. Polska wstaje z kolan, nareszcie mogę oglądać wyważone i oczekiwane media polskie tak długo przez te mendy dewastowane. . Pomyślności.

! Odpowiedz
2 4 ~dno

za chwile zaplaca polacy abonanent pis ich nauczy

! Odpowiedz
7 1 ~ddd

Porównaj sonie abonament za PO a jaki będzie za PIS (cenowo) i dopiero lej krokodyle łzy. Będzie co najmniej o połowę tańszy i sprawiedliwie zapłacą wszyscy, tak jak np jest w Niemczech.

! Odpowiedz
2 6 ~Robert

Tylko ojciec Tadeusz Rydzyk vel Ojciec Dyrektor może uzdrowić finanse tvpPIS ,to znawca ekonomi i czarodziej biznesu - dotacja na szkołę,dotacja na geotermię a ta zbiórka na stocznię kilka lat temu -perełka ,Ojciec Dyrektor minął się z powołaniem,kto wie może podobnie jak ksiądz Jacek Międlar zżuci habit i zajmie się biznesem na poważnie ,Ojciec Dyrektor to człowiek renesansu- Pis ma jeszcze dużo koryt do obsadzenia ,pewnie dla Tadeusza Rydzyka (już po zrzuceniu habitu) znalazło by się jakieś koryto ,jeżeli nie tvpPIS to inne ,choćby korytko

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
5 10 ~analityk

Olbrzymie straty w latach 2008-2015 -ekipa : fachowców rodem z PO...

! Odpowiedz
1 17 ~dociekliwy

Od lipca 2013 (moment przejścia z sygnału analogowego na cyfrowy) nie mam ani TV, ani telewizora. Polecam :).

Osobiście uważam, że telewizja (jako wynalazek) zaczyna być przeżytkiem. Dla mnie niewygodne było to, że coś leci w TV akurat wtedy, kiedy ja chcę oglądać lub robić coś innego. Oczywiście, można sobie nagrać dany program, ale mnie wkurzał sam fakt, że jest z góry ustalany jakiś godzinowy program. W internecie oglądam co chcę i kiedy chcę. Jestem zależny jedynie od tego, czy ktoś wrzuci dany materiał, czy nie. Reszta należy do mnie.

A poza tym, w TV jesteśmy karmieni reklamami podpasek, żelów do higieny intymnej, leków na potencję, hemoroidy, wzdęcia, grzybicę, taniego jedzenia robionego chyba na drukarkach 3D i różnych innych marnych produktach. Poza reklamami, mamy ogłupiające filmy, powtarzane w tych samych okresach w roku od jakichś 10ciu lat. No i, czynnik który w dużej mierze zadecydował o wyrzuceniu przeze mnie telewizora - mamy mnóstwo niepotrzebnych informacji w serwisach informacyjnych, których jakieś 70% to zwykła propaganda rządowa (wszytsko jedno, kto akurat rządzi). Aha! Byłbym zapomniał o klasykach polskich: Klan, m jak miłość, na dobre i na złe, barwy szczęścia...wszystko na jedną modłę. Czasem wrzucony jakiś marny product placement czy ideaplacement (jeśli akurat załapie się to pod tak zwaną "misyjność", czyli jeśli jest to zgodne z kierunkiem myślenia danego rządu).

Po co komu telewizja? Zróbmy eksperyment - niech ktoś mi podrzuci argumenty ZA. PO co Ci telewizja? Te podstawowe kanały, bez kablówki.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
7 4 ~J23

Pisowca nie stać na telewizor?

! Odpowiedz
0 0 ~dociekliwy odpowiada ~J23

No wspiąłeś się Pan na wyżyny swojego intelektu tym komentarzem. Doceniam, doceniam.

Na początku pomyślałem, że szkoda odpisywać. Ale w zasadzie..czemu by się nie pobawić?:) Po pierwsze, nie wiem czy do pytanie do mnie, bo za Pisowca się nie uważam. Nie wiem więc, kogo miałbym spytać czy go stać na telewizor, czy nie.

Po drugie, mogę w sumie być Pisowcem, tylko najpierw podaj mi definicję: kogo uważasz za Pisowca? Czym się taka osoba charakteryzuje? Wg mnie nie ma w naszym Kraju żadnego podziału politycznego. Jak śpiewał Staszewski: "...zamiast jednej stanowiska obsadzają cztery partie robiące zasadniczo to samo w ramach jednego modelu...". Nie można u nas mówić o "myśli politycznej" PO, PiS, PSL, SLD, bo oni mają bardzo zbliżone działania: "władza, korupcja i kłamstwa prowadzą najlepiej do celu", a celem jest zabezpieczenie swojego bytu i swoich rodzin.

Po trzecie, to czy kogoś stać na telewizor, czy nie, nic nie wnosi do sprawy. Nie jest to żaden wyznacznik...czegokolwiek. Nie jest to coś, co wartościuje treść mojego postu i nie jest to coś, co ma jakiekolwiek znaczenie w tej kwestii.

Po czwarte, moja wypowiedź dotyczyła tego, że w oferta TV mnie nie interesuje i że w internecie są ciekawsze rzeczy.

Po piąte... w zasadzie to, dam Ci plusa, bo każdy Cię minusuje i mi się Ciebie szkoda zrobiło:)

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 0 ~dociekliwy odpowiada ~J23

Aha, już wiem o co CI chodziło! Napisałem: "PO co Ci telewizja?". haha, moim skromnym zdaniem, jeśli chodziło Ci o to "PO", to masz wodę z mózgu już zrobioną:). Palec został mi na klawiszu SHIFT, jak jeszcze pisałem literkę "O". Czasem tak się zdarza. ale jednak schematy myślowe są już głęboko zakorzenione... :)

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
1 7 ~DJCat

No i gdzie jest teraz ta RMN, która pierwszą decyzją odwołała Jacka Kurskiego? Szkoda patrzeć, jak sobie niszczą własne nazwiska, ale tylko tacy są potrzebni nowej władzy.

W ludziach cenię spójność, nieważne jakie poglądy, ważne aby się ich trzymać, jeżeli raz mówisz że Kurski jest mało rewolucyjny, potem odwracasz kota ogonem, oznacza, że nie szanujesz siebie. Jeżeli twoje poglądy są niezgodne z linią władzy, rzucasz papierami i tyle.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
7 4 ~Robert

Wice prezesem powinien ,zostać ktoś z ONR albo ktoś z Torunia delegowany przez Ojca Dyrektora - kościół i skrajna prawica też powinni mieć swoich reprezentantów

! Odpowiedz
8 8 ~Robertosioł

Albo spec Petru - on jest fachowiec od przelewów.

! Odpowiedz
3 4 ~Robert odpowiada ~Robertosioł

Już o tym pisałem ,najlepszym prezesem byłby Ojciec Dyrektor z Torunia, on jak mało kto zna się na pieniądzach ,jest niezłym biznesmenem ,a pamiętacie kilka lat temu zbiórkę pieniędzy na stocznie -majstersztyk ,przed prezesem Kurskim jest dużo nauki

! Odpowiedz
2 5 ~Wesoły_Józek

Tak, tak, koniecznie jakiś biskup, pedofile też muszą mieć swojego przedstawiciela w TVP.

! Odpowiedz
12 7 ~Adam

Wyniki finansowe obrazują ekonomiczną moc platfusów. Czego się nie tknęli to spieprzyli, zadłużyli albo zamknęli. Cała prawda, cała dobę - TVNienormalni.

! Odpowiedz
5 12 ~Qrwizja

Pośmiejemy się jak dojna zmiana pokaże wyniki za 2016 :) No chyba że utajnią.

! Odpowiedz
7 6 ~antyLewak

Bardzo dobrze Jacek!!!!teraz lewackie media typu TVN, Wybiórcza,niemicki onet - bójcie się!

! Odpowiedz
8 2 ~pis_na_wieki

Brawo, gratulacje! Teraz pora na finansowanie tvpis z budżetu i nie będzie się nikt uchylał od abonamentu :)

! Odpowiedz
2 9 ~rer

prezes jest tylko jeden, reszta to...wybrańcy prezesa.

! Odpowiedz
3 6 ~Robert

Co na to Kuzyn posła Kaczyńskiego ?

! Odpowiedz
5 10 ~pomysły

A może by tak jakiś obywatelski projekt ustawy o zaoraniu " PUBLICZNEJ" TV ? Parę milionów podpisów by się uzbierało.

! Odpowiedz
8 8 ~miro

to skandal, ze prezesem nie został resortowy lis, albo "obiektywny rzetelny nieomylny" izraelczyk aaron szechter

! Odpowiedz
4 7 ~Robert

Prezesem powinien zostać ojciecTadeusz Rydzyk Vel Ojciec Dyrektor

! Odpowiedz
5 9 ~1000_letni_PISlam

Geobelsem on nie jest. To prostu za głupi.

! Odpowiedz
8 5 ~opty

....malkontentom pragnę zwrócic uwagę ,że ja przez 8 lat nie mogłem w Polsce oglądac żadnych telewizji z ich "wiadomościami",więc płakanie,że oni nie mogą teraz oglądac TVP to szczyt hipokryzji....

! Odpowiedz
2 8 ~Robert

To ci niespodzianka

! Odpowiedz
5 9 ~Xma

K.... co za cyrk!

! Odpowiedz
5 7 ~lolo

No to dalej będziemy oglądać Tureckie i Indyjskie seriale no i oczywiście Polskie jakaś masakra rezygnuje z TV net wystarczy ponadto TVP stało się bardzo stronniczą telewizją a ponoć w mediach ma być obiektywizm już prywatny POLSAT jest bardziej obiektywny bo TVN to dno.

! Odpowiedz
1 5 ~tvp3

a kurski z popek to fififu ?

! Odpowiedz
1 14 ~Ustawka

Konkurs w, którym kandydat może głosować? Ale jaja.

! Odpowiedz
1 1 ~Gość

Dobrą opcją jest internetowy kantor. Ja ostatnio korzystam z Pewnego Kantoru, bo ma najlepszą ofertę natenczas.

! Odpowiedz
0 5 ~Pan_T

Natenczas to miał Wojski na imię.

! Odpowiedz
0 1 ~sam

p.o. Piotr Farfał od 19 grudnia 2008 do 19 września 2009[41]
wakat od 19 września 2009 do 19 grudnia 2009
p.o. Bogusław Szwedo od 19 września 2009[41] do 3 listopada 2009[a]
p.o. Tomasz Szatkowski od 3 listopada 2009 do 18 grudnia 2009
Romuald Orzeł od 19 grudnia 2009 (zawieszony od 27 sierpnia 2010 do 28 lutego 2011)
p.o. Włodzimierz Ławniczak od 27 sierpnia 2010 do 10 grudnia 2010
p.o. Bogusław Piwowar od 10 grudnia 2010 do 28 lutego 2011
Romuald Orzeł od 1 marca 2011 do 6 maja 2011 (zawieszony od 3 marca 2011 do 6 maja 2011)
p.o. Juliusz Braun od 4 marca 2011 do 6 maja 2011
Juliusz Braun od 6 maja 2011 do 28 lipca 2015[42]
Janusz Daszczyński od 29 lipca 2015 do 8 stycznia 2016[43][44]
Jacek Kurski od 8 stycznia 2016[45]

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
7 17 ~Obserwator

Jak można płacić abonament za telewizję która nie jest telewizją wszystkich Polaków. A tylko tych z PIS i radia Maryja. A tak na marginesie nazwa tego radia imieniem Maryji to profanacja tego imienia. W Polsce nie ma radia bardziej nacionalistycznego, sekciarskiego i krzewiącego nienawiść ludzi wobec siebie jak to radio.

! Odpowiedz
0 2 ~Boruta

Mnie z kolei intryguje pytanie od kogo oni takie ilości wrzątku z dołu dostają.

! Odpowiedz
0 20 ~idiota

Kilka lat temu, gdy była jeszcze inflacja, abonament radiowy wzrósł proporcjonalnie do inflacji, natomiast abonament telewizyjny kilkakrotnie więcej. Zadałem wtedy KRRiT pytanie o powód takiego wzrostu. Odpowiedź była rozbrarająca. Wynikało z niej, że większość ludzi nie płaci i dlatego trzeba wycisnąć jak najwięcej z idiotów, którzy chcą płacić. Trochę innymi słowami, ale sens był taki. Zrozumiałem i przestałem być idiotą.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
4 14 ~Koleżanka_Danuta

Wstrzymał Słońce,ruszył Ziemię,polskie go wydało plemię.

! Odpowiedz
2 4 ~korektor

Wstrzymał Ziemię, ruszył Słońce, wydało go plemię pisowskie.

! Odpowiedz
1 3 ~Koleżanka_Danuta odpowiada ~korektor

Też piękne,ale to niestety wiersz biały,a ja uwielbiam rymy toruńsko-częstochowskie.

! Odpowiedz
2 21 ~Tele_Witz

Sorry Jacek,ale oferowana propaganda winna być dużo bardziej subtelna.Naprawdę przeszkadza.Ponadto,w zamian za abonament,wywal albo znacznie ogranicz reklamy.

! Odpowiedz
5 26 ~elo_morelo

Po co trzymać coś, co przynosi straty? Ewidentnie ludzie nie są tym zainteresowani.

! Odpowiedz
7 33 ~mi

O tym kto będzie prezesem TVP pisałem tydzień temu i się nie pomyliłem.
To jest najlepszy kandydat !!! . Teraz jeszcze oczekuje od przewodniej siły Narodu , czy PIS i podległego jej rządu dwóch rzeczy : zabrania obywatelom paszportów i zamknięcia granic.

! Odpowiedz
1 26 ~ziutek

PIS ma rację - konkursy to lipa

! Odpowiedz
7 8 ~leming

Gratulacje

! Odpowiedz
6 10 ~Markus

Pana MAXA się bała dobra zmiana
bo był bardzo dobrą zmianą

! Odpowiedz