REKLAMA

Kurs euro znów przekroczył psychologiczną barierę

2022-07-01 10:15
publikacja
2022-07-01 10:15
Kurs euro znów przekroczył psychologiczną barierę
Kurs euro znów przekroczył psychologiczną barierę
fot. Bartłomiej Pietrzyk / / Shutterstock

Polski złoty kontynuował osłabienie po publikacji zaskakująco słabego odczytu indeksu PMI dla przemysłu, ale odzyskał część strat po tym, jak światło dzienne ujrzały dane o czerwcowej inflacji.

W ciągu ostatniej doby kurs euro wzrósł o 5 groszy, ponownie przebijając poziom 4,71 zł. Po publikacji danych o inflacji w Polsce, w piątek o godz. 10:15 dolar kosztuje blisko 4,51 zł, frank: ponad 4,70 zł, a funt: przeszło 5,46 zł.

Kliknij, aby przejść do wykresu (Bankier.pl)

"Wczoraj rządziły trendy globalne: złoty osłabiał się w ślad za koszykiem EM (tracąc dokładnie tyle samo do dolara i euro), rentowności obligacji spadały, a oczekiwana ścieżka stóp procentowych przesuwała się w dół. Co ciekawe, ten ostatni trend nie dotyczył szczytu cyklu podwyżek (ten plasuje się tuż powyżej 8%), a raczej tego, co nastąpi potem. Zdaniem rynków NBP zatem nie zawróci z obranej ścieżki w krótkim okresie, ale może przystąpić do obniżek stóp procentowych szybciej niż pierwotnie planowano i mieć przestrzeń na więcej cięć" - wskazują analitycy Banku Pekao.

Poza rosnącą globalnie awersją wobec ryzyka, na wartości złotego negatywnie zaważyła również wypowiedź wiceszefowej KE Very Jourovej, sygnalizującej, że polska ustawa o SN nie spełnia warunków umożliwiających uruchomienie wypłat środków z unijnego funduszu odbudowy. Rzecznik KE Christian Wigand wyjaśnił, że choć nie było jeszcze oficjalnej oceny ustawy pod kątem wypełnienia kamieni milowych to wstępna opinia Komisji jest negatywna. Negatywna dla złotego była także znacząca rewizja danych o deficycie na rachunku obrotów bieżących za I kwartał" - dodają ekonomiści Santander Bank Polska.

Dziś rano złoty nadal się osłabiał po tym, jak na rynki trafił fatalny odczyt indeksu PMI dla przemysłu. Opublikowany godzinę później poziom inflacji tym razem nie zaskoczy analityków - tempo wzrostu cen w czerwcu okazało się najwyższe od ponad 25 lat. Jak członkowie RPP wyważą sygnały recesyjne z polskiej gospodarki i bardzo wysoką inflację? Zdania ekspertów są podzielone. Piotr Bujak z PKO BP twierdzi, że "nie ma co myśleć o dalszym zaostrzaniu polityki pieniężnej", "podwyżka o 50 pb w posiedzeniu w przyszłym tygodniu byłaby bardzo odważna", a "każda większa to olbrzymie ryzyko". Z kolei ekonomiści ING ostrzegają, że podniesienie kosztu pieniądza tylko o 50 lub 75 pb. może skutkować osłabieniem złotego. Być może więc rynki zaczęły już wyceniać właśnie taki scenariusz.

MKa

Źródło:
Tematy
Zyskaj 360 zł i oszczędzaj na 6% w Banku Millennium

Zyskaj 360 zł i oszczędzaj na 6% w Banku Millennium

Komentarze (15)

dodaj komentarz
men24a
Jeżeli złotówka osłabia się do głównych walut a tam też rekordowa inflacja a u nas dodatkowo 16 % i przyspiesza to o jakim bogaceniu my mówimy ? Czyli wkrótce wieś wagen tylko w kredycie hipotecznym, taki to cud
and00
w 2007, za I PiSu średnia pensja ok 900 euro brutto
w 2015 porażka PO pensja ok 950 euro/mc brutto
w 2022 w czasie wojny na Ukrainie ok 1250 euro brutto
300_pala odpowiada and00
Buhhahahahah…..
A ile to netto
and00 odpowiada 300_pala
Po ostatniej obniżce podatków więcej niż za POprzedników
piotr_malkontent
Rzeczywiście coś się ostatnio dzieje, jeżeli kurs euro spadnie poniżej 1.02 za USD zacznie się jazda na niemieckich bankach.
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
szprotkafinansjery
jas2 wam wyjaśni, że to wspaniale, Chiny też dbają o to, by juan był słaby.
jas2
Dokładnie tak. Ostatnio nawet Japonia przypomniała sobie w jaki sposób osiągnęła sukces gospodarczy i po 20 latach umacniania jena, zaczęła go osłabiać.
men24a odpowiada jas2
Po co tak daleko sięgać, Turcja jest bliżej
karbinadel odpowiada jas2
Japonia osiągnęła sukces gospodarczy eksportując zaawansowane technologicznie produkty wysokiej jakości. Sama słaba waluta to trochę za mało - granic Zimbabwe i Wenezueli jakoś nie szturmują migranci

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki